Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: attól, hogy nem látni rovarkártevőket, még nem tűntek el

Agrofórum Online

A február végi tavaszt idéző napok után március első hetére visszatért a tél végi időjárás.

A nappali maximum hőmérséklet általában 10 C0 alatt van, éjszakánként pedig fagypont körüli hőmérsékleteket mérhetünk. Érdemleges mennyiségű csapadék csak kevés helyen hullott, vegyes halmazállapotú formában. A talajok téli vízkészlete alig gyarapodott, a 150 cm alatti rétegekben alig található tartalék víz. A száraznak tekinthető február után fontos lenne a tavaszi hónapokban legalább a sokévi átlagnak megfelelő mennyiségű csapadék. A felső talajréteget a gyakori erősen szeles időjárás kiszárította, így a tavaszi vetőágy előkészítés folyamatosan zajlik. Szükség is van a talajok minél gyorsabb lezárására, a vízkészlet megőrzésére. A kora tavaszi vetésű árpát és zabot már elvetették, a repce és az őszi kalászosok első fejtrágyázása túlnyomórészt megtörtént. A szilárd nitrogén fejtrágya eddigi hasznosulása erősen kétséges, mert a lehullott csapadék nem tudta kellő mélységre, a gyökérzónába lejuttatni a hatóanyagot. Azok jártak jobban, akik folyékony formájú fejtrágyát használtak, mert az a lombozaton keresztül is hatni tudott. Többen elkövették azt a hibát, hogy fagyos növényzetet fejtrágyáztak, ami erősen károsította a meglévő leveleket, igaz ezt a későbbiekben kinőheti a növény.

Elcsendesedett a rovarjárás, de a bogarak nem távoztak

A melegebb napokon intenzív szárormányos és nagy repceormányos betelepedést lehetett tapasztalni a repcetáblák környékén. A tömeges betelepedés hatására az észlelt egyedsűrűség jócskán meghaladta a veszélyességi küszöbértéket, de peterakást még nem észleltek a szakemberek. Most a hidegebbre fordult időjárás miatt elcsendesedett a rovarjárás, de a bogarak nem távoztak, csak megbújtak a talajrepedésekben és a növények között. Jelenleg csak napos órákban merészkedik elő egy-egy ormányos. A megfigyelésre szolgáló sárga színű ragacsos lapokat és a sárgatálakat továbbra is folyamatosan ellenőrizni kell, mert a várható gyenge felmelegedés ismét aktivitásra készteti a rovarokat és megkezdődik a tojásrakás is. A védekezést feltétlenül a tojásrakás kezdete előtti időpontra célszerű időzíteni.

Egészséges őszi búza

Az őszi kalászos gabonák növénykórtani állapotában a hűvös és száraznak mondható időjárás miatt alig történt változás. Az őszi búza állományok túlnyomóan kedvező képet mutatnak, míg az őszi árpa kedvezőtlen sárgulása alig változik. A sárga lombozatú növények egy részét lehetséges, hogy a még ősszel kialakult vírusfertőzés kínozza. A hosszúra nyúlt ősz során a vírusvektor levéltetvek és kabócák sokáig fertőzték az árpát. Természetesen a levélsárgulás egyrészét elsősorban a tápanyaghiány okozza, de jelenleg még a kétféle okot nehéz elkülöníteni egymástól.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Inváziós kártevők: az inváziós tölgy csipkéspoloska

2019. február 1. 09:50

Városi fákon, de erdőkben is már július elejére/közepére látványos lombelszíneződést idézhet elő az inváziós tölgy csipkéspoloska, ami jól elkülöníthető az aszály miatti, illetve az őszi levélsárgulástól. A rovarfaj földrajzi elterjedéséről, tápnövényeiről, életmódjáról, a tölgyekre kifejtett hatásáról és az ellene való védekezés lehetőségeiről szól az Inváziós kártevők sorozatunk ezen írása.

Egységes Kérelem: nyilatkozni kell a szakirányításért felelős növényorvos adatairól

2022. április 7. 13:02

Jogszabályváltozás alapján a jövőben a növényvédelmi szolgáltatási tevékenységről a támogatásokban részesülők szolgáltatnak adatot.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: felkészülhetünk az őszi lemosó permetezésre

2022. október 5. 14:12

A legnagyobb veszélyben most a szüretelésre váró szőlő, a késői érésű szilva, a téli alma és a birs van, de a gyökérzöldség féléknél is hasonló a helyzet.

Újdonságok, aktualitások a növényvédelem területén – XIII. Növényorvos Nap Gödöllőn

2018. november 27. 10:02

A Szent István Egyetem Gödöllői Campusának aulája adott otthont november 14-én a XIII. Növényorvos Napnak. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara (NMNK) és a SZIE Gödöllői Campusának meghívására a rendezvényre érkezők száma meghaladta a nyolcszázat.