Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: hamarosan időszerűvé válik a tavaszi regulátoros kezelés

Agrofórum Online

Március közepén továbbra is gyakran borús, hűvös az időjárás. A nappali maximum hőmérséklet nem éri el a 10 °C fokot, viszont már ritkulnak az éjszakai fagyok.

Csapadék a februári szárazság után március első harmadában sem hullott számottevő mennyiségben. A talajok felső rétege teljesen száraz. A jól megművelhető talajba folyamatosan vetik a kora tavaszi kalászos gabonákat, megkezdték az előkészületeket a borsó vetésére. A száraz idő miatt inkább a folyékony nitrogén fejtrágyák érvényesülnek, a szilárd műtrágyák eddig alig hatottak. Sok helyen gyomfésűvel és küllőskapával igyekeznek bedolgozni a talajba a fejtrágyát, egyúttal pedig szellőztetni az összetömörödött talajt, illetve a korai gyomfertőzést mérsékelni. Az őszi kalászosok közül a búza kifejezetten kedvező képet mutat, az őszi árpa azonban lassan növi ki a tél okozta levélsárgulást. A hűvös idő ellenére az őszi káposztarepce vontatottan ugyan, de megkezdte a szárbaindulást. Sok táblán még nem nőtte ki a tápanyaghiány okozta levéllilulást.

Van, ahol küllőskapával igyekeznek bedolgozni a talajba a fejtrágyát.

A levélörvök védelmében helyenként tömegesen bújnak meg a szárormányosok, táplálkozásukról árulkodik a levélnyél megrágása, de a megtermékenyített nőstények még nem raktak tojásokat az epidermisz alá. A gyakran borús és 10 fok alatti nappali hőmérsékletben alig mozognak egyelőre. A kihelyezett sárgatálakban és a ragacsos fogólapokon kevés a csapdába esett bogár. Változásra csak a hőmérséklet emelkedése után lehet számítani. Az ősszel végzett regulátoros kezelések hatására csak az idős leveleken található minimális fómás fertőzés, de a fiatal lombon még késik a megbetegedés. Az oldalelágazódás elősegítésére a fagyok elmúltával időszerűvé válik a tavaszi regulátoros kezelés, mely egyúttal fékezi a szár-és levélbetegségek korai megjelenését.

Az őszi kalászosokon már tavaly kialakult gabonalisztharmat, árpa törperozsda, levélfoltosság betegségek a kissé túlfejlett állományokban aggodalomra adtak okot. A fertőzés nyomai most is jelen vannak, de a februári-márciusi időjárási körülmények egyelőre nem kedveznek egyik kórokozónak sem. Amennyiben továbbra is száraz, de melegebb időjárás lenne, akkor a lisztharmat fertőzés terjedése erősödhet fel, csapadékos napok pedig a törpe- és sárgarozsda, valamint a levélfoltosságot okozó gombabetegségek tavaszi terjedését okozhatja.

Mezei pocok kolónia

A mezei pocok téli terjedését nem figyelhetjük meg, a januári bőséges csapadék erőteljesen gátolta a kártevő felszaporodását. A nagy létszámban látható ragadozó madár jelenlét ugyanakkor jól jelzi, hogy a mezei pocok aktívan táplálkozik.

A naposabb órákban már szórványosan megfigyelhetők a vetésfehérítő bogarak, de csak néhány példány jelzi, hogy számukra is vége a kényszernyugalmi állapotnak. Melegebb időben megkezdődik betelepedésük az őszi-és tavaszi gabonavetések szegélyébe.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Növényvédelmi alapfogalmak és kategóriák

2020. február 19. 08:16

A növényvédő szerek olyan készítmények, amelyek egy vagy több hatóanyagot tartalmaznak. Ezek a hatóanyagok lehetnek természetes eredetű, illetve kémiai, biológiai vagy biotechnológiai úton előállított anyagok, valamint élő szervezetek.

Milyen kórokozók károsíthatják a szeder levelét?

2019. június 20. 13:01

R. Balázs kérdése: Milyen kórokozók okozhatnak gondot a szeder levelén?

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk - V. rész

2024. május 21. 05:40

Vannak olyan egyszerű anyagok is a növényvédelem szolgálatában, amelyeket nem használunk vagy fogyasztunk mindennap, sőt az is lehet, hogy most fogunk róluk először hallani: csalétkek, növényi elicitorok, erős fertőtlenítő hatású szerek is készíthetők belőlük.

Sok fejtörést okoz az e-permetezési napló a gazdáknak

2023. május 23. 09:36

2023. január 1-jétől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felületén kell vezetnie a gazdálkodóknak az elektronikus permetezési naplót.