Agrárhírek

Drónok szerepe a talajvédelemben

Agrofórum Online

Első olvasásra felmerülhet a kérdés, hogy hogyan jön a drón a képbe a talajvédelemnél? Mivel mindenki a fotózásokhoz, videó felvételekhez, filmes forgatásokhoz, és a növényvédelemhez, vagy a mezőgazdaságban még a precíziós gazdálkodáshoz köti elsősorban. Egy kicsit megpróbáltam utánajárni, hogy van-e egyáltalán szerepük a drónoknak a 21. században a talaj védelmében, és ha igen, miben tudják segíteni akár a kutatásokat, a fejlesztéseket abban, hogy talajaink minősége kisebb mértékben csökkenjen.

A növényvédelemben kaphat jelenleg szerepet a drón, aminek komoly kritériumai vannak. Jogi szabályozását folyamatosan figyelni kell! Fontos szempontok, hogy ki is reptetheti a drónt, milyen végzettséggel, engedéllyel, a repülés idejének bejelentése stb. A feltételek teljesítéséhez szükséges képzésekről/továbbképzésekről is folyamatosan értesülnek az illetékesek.

Mára alapvetően a hagyományos csoportosítás (merevszárnyú, rotoros stb.) helyett a drónoknak két nagyobb csoportját kell megkülönböztetni:

1. monitorozási jelleggel, csupán felvételezésre alkalmazott drónok,

2. munkavégző (az agráriumban jellemzően permetszert kijuttató) eszközök csoportja.

Miben segíthet a drón a talajvédelemben?

Alkalmazása során előnyös tulajdonságai:

  • nincs taposási kár – a talaj szerkezete nem romlik, a tömörödés elkerülhető;
  • minden pont megközelíthető;
  • a növények fejlettségi állapotának megfigyelése – tápanyag-utánpótlás ennek figyelembe vételével;
  • különböző beavatkozások megtervezhetősége – műtrágya-, szervestrágya-kijuttatás ideje;
  • talaj vízellátottságának megfigyelése – lehetséges aszályfoltok kialakulása a területen;
  • talaj tápanyagmennyiségének felmérése;
  • eróziós károk (foltok) felmérése – védekezés megtervezése, új eróziós folt lehetséges kialakulásának megelőzése;
  • vad- és egyéb károk felmérése;
  • belvíz kialakulásának megelőzése.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Zöldítés támogatása: új pályázat fás élőhelyekre

2025. április 8. 13:10

Április 16-án indul az a frissen megjelent támogatási konstrukció, amely az agrár-erdészeti rendszerek kialakítását célozza.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Egységes kérelmek 2025: elindult a benyújtási időszak

2025. április 7. 13:10

Április 7-én megnyílt az egységes kérelmek elektronikus felülete. A gazdálkodók benyújthatják kérelmeiket a megszokott módon, június 10-ig.

Hogyan védekezzünk hatékonyan, organikusan a liszteskék ellen?

2023. szeptember 1. 15:10

Szobanövényekre és üvegházban termesztett növényekre egyaránt veszélyes egy apró kis rovarféle, amely nem elég, hogy táplálkozási szokásaival károsítja az állományt, de számos vírus terjesztéséért is felelős. Ismerjük meg a liszteskéket!

A KITE gyomirtási technológiájával a maximális haszonért

2023. március 17. 13:36

A kukorica növényvédelmének gerincét a gyomirtás alkotja, annak a hatékonysága nagyban meghatározza a termesztés eredményességét.

Gabonavetés: a csávázás mellett a vírusvektorok elleni védelemről is gondoskodni kell

2018. szeptember 12. 06:52

Szeptember első dekádjában az addig csapadékos időjárás szárazabbra fordult. Néhány fokkal a nappali hőmérséklet is csökkent, az éjszakai átlagok pedig hűvösebbre váltottak. A levegő magas páratartalma miatt igen erős az éjszakai harmatképződés. Most az őszi betakarítási és talaj előkészítési munkákat semmi sem akadályozza.