Gyümölcs

Idén gyakori kártevő a szivarsodró eszelény a szőlőben

Agrofórum Online

A szőlő az egyik „legbetegebb” kertészeti kultúra. A rengeteg növénykórtani eredetű károsítója mellett az állatvilágból származó kártevők sem vetik meg. Több, gyakoribb kártevője mellett idén egy általában ritkább károsító, a szivarsodró eszelény helyenként tömeges kártételével borzolja a szőlő termesztésével foglalkozó gazdák idegeit.

A szivarsodró eszelény igazság szerint egy rendkívül dekoratív, zöldes – fémfényű ormányos bogár. Ráadásul ezen a néven két közeli fajt (Byctiscus betulae, Byctiscus populi) is illet a magyar nyelv. Magával a bogárral sokszor meglehetősen nehéz összefutni, mivel ha bolygatjuk, akkor meglehetősen gyorsan leveti magát a földre és elbújik.

A kártétel felelőse egy igen dekoratív ormányos bogár, a szivarsodró eszelény

A szivarsodró eszelény (bármelyik fajról legyen is szó) évente egy nemzedéket nevel és imágó alakban telel át a talajban. A bogarak május elejétől jelennek meg a szőlő, illetve sokszor más gyümölcsfajok levelein, és június elejéig intenzív érési táplálkozást folytatnak. Ezen tevékenységük során keskeny, hosszúkás csíkokban átrágják a levéllemezt, amely a még folyamatban levő növekedés miatt sokszor továbbszakad. Ez a kártételük is látványos ugyan, de gyakorlatilag jelentéktelen. A kopulált nőstény bogarak ugyanakkor a lárváik nevelésére olyan lárvabölcsőket képeznek, amelyek kialakítása nagyobb populáció jelenléte esetén már számottevő lombveszteséget is eredményezhet.

Az imágók érési táplálkozása során okozott kártétel is látványos, de általában jelentéktelen
Levélszivar készítés közben

A kártevő lárvái az elhalt levél szerves anyagából táplálkoznak. Hogy ez a táplálék ne száradjon ki a lárva teljes kifejlődése előtt, a bogár átrágja a levélnyelet és a fonnyadó levélből egy összesodort „szivart” alakít ki, amelyben 1 petét helyez el. Az így kialakított levélszivar külső rétegei hamar megszáradnak, de a belseje a lárvafejlődés 2-3 hetes időtartama alatt végig kellően nedves és puha marad. A szivar belsejében fejlődő kis hófehér kukac így gond nélkül képes kifejlődni. Az sem zavarja meg a fejlődését, ha a levélszivar egy hevesebb eső, vagy szélvihar miatt leesik a földre. A lárva a fejlődése végén kirágva magát a szivarból a talajba furakodik és bábozódás után imágó alakban megy a télbe. Abban az évben már nem jön többé elő.

Kész friss levélszivar, a petét a nőstény imágó már elhelyezte a belsejében
A kialakított szivar belsejében táplálkozó lárva

A szivarsodró eszelény amolyan alkalmi károsító a szőlőkben. Ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy olyan nagy populációval jelentkezik egy-egy szőlőültetvényben, hogy az általa okozott lombveszteség már érdemi mértékű és esetlegesen még védekezési helyzetet is előidézhet.

Ilyen mértékű lombveszteség már nem tűrhető el a kártevőtől
A levélszivarok leeshetnek a földre, de ez a bennük táplálkozó lárvákat nem zavarja

Ez ellen a kártevő ellen általában önmagában nem szükséges külön inszekticides védekezést elrendelni. A szőlőmolyok első nemzedéke elleni védekezés sok esetben eleve megoldja a problémát. Mivel teljesen nyílt terepen mozgó károsítóról van szó, bármely kontakt hatásmódú inszekticid eredményes ellene. Ugyanakkor védekezni csak az imágó ellen tudunk, az elhalt növényi szövet, a levélszivar belsejében élő és táplálkozó lárva ellen inszekticidekkel nem tudunk hatékonyan védekezni.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyümölcsfajok tápanyag-tartalékolása télre

2024. november 15. 09:40

Tavasszal a csonthéjasok virágzási időszakában még hideg a talaj, a gyökerek még nem kezdtek el igazán dolgozni, nincs jelentős tápelemfölvétel a talajból.

Ehetjük-e nyersen a kökényt?

2024. november 8. 06:40

A kökény magja, hasonlóan a sárgabarack és a mandula magjához, amygdalint tartalmaz, amely a szervezetben ciánsavra bomlik, és súlyos mérgezési tüneteket okozhat.

Hogy éri meg diót termelni?

2024. október 23. 13:10

A dió termesztésének sikerességéről kérdeztük az Engelhardt Dióbirtok tulajdonosát: évről évre színesebb a tapasztalatok köre.

Így teleltethető a pomelo

2024. október 23. 10:10

Közép-európai éghajlaton a cserepes Citrus maxima nyáron a szabadban tartható, mégpedig ott, ahol elegendő fényt és meleget kap.

Mitől barnult meg a díszalmafa bimbója?

2018. május 7. 07:35

Van három díszalmafánk, levelei és virágai bíbor színűek, csodálatosak virágzásban. Idén számos virág nem nyílt ki, a bimbó megbarnult, a szirmok nem hullottak le. Mi ez, mi okozza? Nagyon félek, hogy fáinkon elhatalmasodik ez a kór.

Védekezzünk! Felgyorsult a parlagfű fejlődése

2022. május 17. 09:17

A május első hetében beköszöntő nyáriasan meleg idő hatására a parlagfű fejlődése felgyorsult.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: erősödik a szürkepenészes fürtrothadás

2022. szeptember 22. 05:37

A gyümölcsfélék, a szőlő és a szabadföldi zöldségfélék betakarítása folyamatosan halad, emiatt a kártevők és a betegségek elleni kémiai védekezésre már alig van lehetőség, legfeljebb a szüret után.

Felhívás növényvédelmi képzésre!

2024. február 12. 16:40

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Budapest-Fővárosi Szervezete 2024. március 11-i indítással növényvédelmi alaptanfolyamot szervez, a II. forgalmi kategóriájú növényvédő szerek vásárlására és felhasználására jogosító engedély megszerzéséhez.