Talajélet

Növényvédő szerek hatása a talajban élő, nem célzott mikroorganizmusokra és férgekre

Agrofórum Online

Természetes körülmények között, külső beavatkozás hatására, gyakran előfordul a talajban élő mikroorganizmus-populáció lényeges megváltozása, amely azonban a talaj termőképességére nincs hátrányos hatással. Ez azért lehetséges, mert a talajmikroflóra egy komponensének lényeges változását más komponensek kiegyenlítik, így annak egészére jellemző funkciók nem szenvednek lényeges zavart.

Általánosan elfogadott vélemény, hogy a növényvédő szerek talajmikroorganizmusokra gyakorolt hatását nem az egyes szervezetekre gyakorolt hatás, hanem a talajfunkciók változása révén célszerű tanulmányozni. A növényvédő szerek talajmikroorganizmusokra gyakorolt hatásának vizsgálatát az EU tagállamaiban kötelező jelleggel el kell végezni. A vizsgálatot rendszerint laboratóriumban végzik, célja a növényvédő szer hatására bekövetkező légzési sebesség (C-ciklus) és a N-asszimiláció változásának tanulmányozása. A talajmikroflóra funkcióinak vizsgálatára szolgáló módszerek leírását összefoglaló munka tartalmazza, amely egyben irányelveket is ad az eredmények értékelésére vonatkozóan.

Néhány hatósághoz a talajlakó férgekre vonatkozó hatástanulmányokat is be kell nyújtani, amely laboratóriumi toxicitási vizsgálatból, esetenként szántóföldi körülmények között végzett vizsgálatból áll. A növényvédő szerek talajlakó férgekre gyakorolt hatásának vizsgálata során alkalmazható, laboratóriumban is tenyészthető faj az Eisenia foetida. A vizsgálati módszert és a féregpopulációra gyakorolt hatás kiértékelésére szolgáló eljárásokat a szakirodalom ismerteti.

Egy tanulmány minden eddiginél részletesebben mutatta be a növényvédő szerek hatását a talaj mikroorganizmusaira. A kutatók 400 tanulmányból gyűjtöttek adatokat, igazolva, hogy a növényvédő szerek alapvető fontosságú, talajban élő gerinctelen állatokat károsítottak, köztük földigilisztákat, hangyákat, bogarakat és talajban fészkelő méheket, amiről 71%-ban érkeztek visszajelzések.

Forrás:

Konda L. (2003): Agrokémia és Talajtan (52) 1-2: 195-210

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

Milyen növényvédő szereket lehet használni a lakásban tartott növényeknél?

2020. október 28. 12:06

A lakásokban, házakban tartott növényeket, virágokat sok esetben nehéz megvédeni a károsítóktól.

A DirectInject közvetlen befecskendezés ezüstérmet hozott az AMAZONE számára

2021. december 17. 07:36

A DirectInject segítségével individuálisan reagálhat a kultúrnövény igényeire, és megtakarítható a növényvédő szerek és a szántóföldi permetezőgép további menetének költsége.

Időszerű a rágcsálómentesítés

2020. február 3. 13:33

Az elmúlt időszakban, vélhetően éppen a mezei pocok elleni, nem kellően körültekintő védekezési munkákkal összefüggésben, megemelkedett a ragadozómadár-mérgezések száma.

Elsősegélynyújtás növényvédő szer mérgezés esetén

2020. március 8. 09:30

Talán evidensnek gondolnánk, tanították az egyetemen, vagy átfutottuk a “zöldkönyvben”, de mégis akadhat olyan élethelyzet, amikor nincs idő gondolkodni, ezért nem árt felfrissíteni az ismereteket még a szezon elején. Az alap ellátáshoz nem kell képzett egészségügyisnek lennünk, de a szakmai segítség megérkezéséig minden intézkedést meg kell tenni a helyzethez és a képességünkhöz mérten.