Növénytermesztés

Burgonyaültetés és csepegtetőtömlők lehelyezése egy menetben

Agrofórum Online

A burgonya sekély gyökérzetű növény, gyökerei legfeljebb 40 cm hosszúak. Emiatt nem tudja felvenni a vizet és a tápanyagokat, ha azok ezen a távolságon túl vannak. A hagyományos öntözési módok esetén az öntözővíz 30-40%-a elvész, mivel a gyökérzónán túli területekre kerül. Ez nemcsak gazdaságtalan és felesleges, hanem egyenes káros, mivel a túlzott víz tömöríti a talajt és a gyomnövényeket táplálja.

Egy münsterlandi cég csepegtető öntözéssel végez kísérleteket, és erre a célra egy Grimme ültetőgépet alakított át. Így a burgonya ültetését egy menetben tudják elvégezni. Az eljárást kifundáló testvérpár öntözési kísérleteket is végez. Az egyik megoldás, hogy az ültetés után minden barázdába kerül csepegtetőtömlő, a másik esetben pedig minden második barázdába.

Speciális berendezéssel felszerelt ültetőgép

Az utóbbihoz egyikük átalakított egy Grimme ültetőgépet, és egy olyan csoroszlyát épített, amely a második és a negyedik sor után helyezi le a tömlőket. A saját maguk kreálta szerkezet teljesen mechanikus működésű, nincsenek benne „okos” eszközök, de nagyon ötletes. Az ültetés folyamatáról egy videót is készítettek (német nyelvű, de a szerkezet kialakítása jól látszik), amely itt megnézhető.

Az ültetőgépre a gazdálkodók egy tartót erősítettek a csepegtetőtömlő-tekercsek számára. A tömlőket egy lyukon keresztül vezetik egyfajta csoroszlyához, amely egy terelőhengerrel és egy nyomógörgővel van felszerelve, hogy a tömlőt a talajba fektesse. Ez azért fontos, hogy a rágcsálók vagy madarak ne károsíthassák a tömlőket. A nyomógörgővel a csoroszlya mélységállítása is szabályozható.

Kamerával figyelik a munkát

A nyomógörgő azt is biztosítja, hogy a tömlő végei induláskor a talajba nyomódjanak, így a tömlő magától kitekeredik. A hátul elhelyezett kamera lehetővé teszi, hogy figyelemmel kísérjék a csepegtetőtömlő-tekercseket, és leállítsák az ültetést, ha a tömlők elfogynak. A tekercsek cserélhetők (ezekből kettő van, így ha az egyikről elfogy a tömlő, a másik még rendelkezésre áll a munka folytatásához), és a tömlővégek egy csatlakozón keresztül rögzíthetők egymáshoz. A sorok végéhez érve abba kell hagyni a munkát és le kell vágni a tömlőket.

A cég teszteli a két változatot, hogy kiderüljön, minden második sorban is elegendő-e az öntözés ahhoz, hogy a bakhát egyenletesen nedves maradjon.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kendertermesztők, figyelem: az EU most igazán zöld utat ad

2025. július 26. 08:10

Az EU 2028-tól a haszonnövény-kender teljes növényi részét agrártermékké minősítené, és ezzel egyidejűleg támogathatóvá tenné a virágzatot is.

Miért nem jó ötlet újravetni a lucernát ugyanarra a földre?

2025. július 25. 08:10

A lucerna képes gátolni saját magvainak csírázását és fejlődését. Az önmérgezés komoly kockázatot jelent az újravetés során.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Lengyelország a világ tizedik legnagyobb burgonyatermelője

2021. február 12. 04:36

Éves 91,82 millió tonnás terméssel világelső Kína a burgonyatermesztésben.

Tényleg mérgező a zöld burgonya?

2023. december 1. 04:39

Azt olvastam és hallottam is ismerősöktől, hogy a burgonyagumó, ha megzöldül, akkor mérgező lesz. Tényleg mérgező az ilyen krumpli?

Az ideális káliumtrágya a burgonya termesztéséhez

2023. július 17. 10:10

A szántóföldi növények alaptrágyázásához a kálium szulfát és klorid formában kapható. Az alábbi cikkünkből megtudhatja, hogy ezek a tápanyagfajták pontosan miként befolyásolják a burgonya minőségének javulását.

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai? (IV. rész)

2020. július 22. 04:36

A nagy területen gazdálkodó farmerek, a termelési körülmények változásához igazodva a közeljövőben várhatóan növelik keresletüket az önjáró burgonyakombájnok iránt.