Állattenyésztés

Gáz van Dániában: megadóztatják a szarvasmarhák szellentését

Agrofórum Online

A skandináv országban bevezetik a köznyelv által már most szellentésadónak nevezett rendszert, amelyet az egész iparág támogatott, és amelyet várhatóan a dán parlament is elfogad.

A dán kormány radikális új javaslata szerint Dánia 2030-tól megadóztatja az állattenyésztőket a szarvasmarhák, juhok és sertések által kibocsátott üvegházhatású gázok után. Jeppe Bruus adóügyi miniszter szerint a rendszer célja, hogy 2030-ig az észak-európai ország 70%-kal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Az ország a klímasemlegességet célozza

„Nagy lépéssel közelebb kerülünk ahhoz, hogy 2045-re klímasemlegessé váljunk” – mondta Bruus, hozzátéve, hogy Dánia az első ország lesz a világon, amely valódi szén-dioxid-adót vezet be a mezőgazdaságban. Reméli, hogy más országok is követni fogják ezt a példát.

Dánia jelentős tej- és sertéshúsexportőr, és a mezőgazdaság az ország legnagyobb kibocsátási forrása. A koalíciós megállapodás – amely 40 milliárd korona (3,7 milliárd dollár) befektetését is magában foglalja olyan intézkedésekbe, mint az erdőtelepítés és a vizes élőhelyek létrehozása – célja, hogy segítse az országot klímacéljainak elérésében. Az első két évben az adóból származó bevételt a mezőgazdasági ágazat zöld átállásának támogatására fordítják, majd újraértékelik a helyzetet.

„A mai megállapodással milliárdokat fektetünk be az utóbbi idők legnagyobb dániai átalakításába” – mondta Lars Lokke Rasmussen külügyminiszter keddi nyilatkozatában.

100 euró per egyed

A megállapodás hétfőn késő este született meg a jobbközép kormány, valamint a mezőgazdasági termelők, az ipar és a szakszervezetek képviselői között.

A dán állattenyésztőket 2030-ban szén-dioxid-egyenérték tonnánként 300 koronával (40,2 euró) fogják megadóztatni, és a szellentésadó 2035-re 750 koronára (100,5 euró) emelkedik. A jövedelemadó 60%-os levonása miatt azonban a tényleges költség tonnánként 120 koronáról (16 euró) indul, és 2035-re 300 koronára (40,2 euró) emelkedik. Az adót a 179 fős parlamentnek is jóvá kell hagynia, de a széles körű konszenzus miatt várhatóan elfogadják.

A lépésre azt követően kerül sor, hogy a gazdák hónapok óta Európa-szerte tiltakoznak az éghajlatváltozás enyhítését célzó intézkedések és szabályozások ellen, amelyek szerintük csődbe kergetik őket.

6 tonna CO2-egyenérték/tehén évente

A dán statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint 2022 júniusában 1,4 millió tehén volt a skandináv országban. Egy tipikus dán tehén évente körülbelül 6 tonna CO2-egyenértéket produkál. Dánia, amely nagy tej- és sertéshúsexportőrnek számít, a sertéseket is megadóztatja, de a tehenek sokkal nagyobb kibocsátásért felelősek.

Bár a szén-dioxid általában nagyobb figyelmet kap az éghajlatváltozásban betöltött szerepe miatt, a metán 20 éves időtávlatban mintegy 87-szer több hőt köt meg az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal szerint.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Oroszország 2024-ben 777 millió euróval támogatta a tejtermelőit

2025. február 1. 14:10

Oroszországban a mezőgazdasági szektorok közül a legtöbb támogatást a tejtermelés kapja, ami tovább bővül az idei évben.

Skót-felföldi marhákkal virágzó magyar farm

2025. február 1. 08:10

A család 66 hektáron gazdálkodik, ez az ő esetükben leginkább legeltetéses állattartást jelent, 12 hektár az csupán, amelyen lucernát és szénát termesztenek.

Magyarországon először mutatták ki a kiskérődzők pestisét

2025. január 28. 13:10

A vírus súlyosan fertőző, a betegség bejelentési kötelezettséggel jár. Az érintett állományt felszámolják.

Kutyára macskára, görényre egyaránt veszélyes a szívférgesség

2025. január 28. 09:40

A szívférgesség (dirofilariózis) súlyos, akár halálos betegség. Minden fajnál megelőzhető, de gyógyulásra csak a kutyáknál van lehetőség.

Újabb mélyponton a sertésállomány

2020. augusztus 26. 08:47

2019. december 1-jén 909 ezer szarvasmarhát tartottak a gazdálkodók, 2,7 százalékkal többet, mint az előző év azonos időpontjában.

Törökország feloldotta a magyar szarvasmarha és juh bevitel korlátozását

2018. szeptember 14. 11:23

A szarvasmarhákat és juhokat megbetegítő kéknyelv betegség 2015-ös megjelenése óta ezen állatok exportja számos harmadik országba akadozott.

Nébih: erre kiemelten figyelni kell szarvasmarha import esetén

2023. március 22. 15:32

A hiányosan kitöltött vagy nehezen olvasható marhaútlevelek megnövekedett ügyintézési időt vonnak maguk után szarvasmarha import esetén.

NAV árverésen vehetünk szarvasmarhákat

2022. június 19. 08:12

A szarvasmarhákra fajtánként lehet licitálni, közöttük előfordul aberdeen angus és hereford is. Az állatok átlagosan 1-1,5 évesek.