Növényvédelem

A forróság a kórokozókat is gyéríti, de…

Agrofórum Online

Folyamatosan csúcsokat döntöget a forróság, mely sok megyénkben aszállyal és erős UV sugárzással is párosult. Úgy látszik, hogy ez az időjárás már a károsítóknak sem tetszik. A varasodás, a peronoszpóra és a fitoftóra, de a csonthéjasok levélbetegségei sem robbantak be. A páramentes szárazság (légköri aszály) a lisztharmat gyors terjedését is gátolta. De nem tűnt el, csak csendben várakozik a jobb időkre, a többi kórokozóval együtt…

Jelenleg az öntözés és az UV elleni védelem a legfontosabb teendő a kertekben és a parkokban is.

Napégette kőris Esztergomban 07.17-én
Napégette kőris Esztergomban 07.17-én (Fotó: Cigány Zoltán)

Figyelni kell az élelmezés-egészségügyi várakozási időkre!

Már tavasszal éreztük, hogy az idei év különleges feladat elé állít minket. A növények felgyorsult fejlődése miatt a kertekben felborult a megszokott menetrend. Csütörtöki hír, hogy a Mecsekalján már szüretelik a szőlőt. Valószínűleg korábban kell betakarítani a mi terményeinket is, ezért most kiemelten figyelni kell az élelmezés-egészségügyi várakozási időkre (é.v.i.). A párásabb kertekben, a fogékonyabb növényeknél még ebben az időjárásban is fel kell venni a permetezőgépet. Az é.v.i. alapján válasszanak a növényvédő szerek közül!

A nyugati dióburok-fúrólégy rajzása is beindult

A levéltetveknek sem kedvez a száraz forróság és bízzunk benne, hogy az amerikai lepkekabóca sem képez újabb telepeket. A gyümölcsmolyok viszont folyamatosan rajzanak és az előrejelző hálózat fogási adatai azt mutatják, hogy a nyugati dióburok-fúrólégy rajzása is beindult. Július elején már mindegyik csapdaponton fogták a ragacsos sárgalapok. Tehát már el lehet kezdeni a védekezést. Eldönthetjük, hogy melyik módszerrel küzdünk a légy ellen. Bármelyik módszert is válasszák, ismételni kell a munkákat kora őszig, a légy rajzásának a végéig.

A legyek 25-30 méterről is berepülhetnek a diófánkra, csupán azért, hogy tojást tojjanak a zöld dióba. Tehát ezek az egyedek már nem táplálkoznak, nem nyalják be a csalogatós rovarölő szert, ellenük nem véd a permetezésünk. Ezért jó lenne a közeli diófákat is megvédeni. Próbálják meggyőzni erről a szomszédot!

A forróság ellen védenünk kell fáinkat is

A kánikulától, napégéstől senyvedő gyümölcsfáink regenerálódását segíthetjük a lombtrágyával kombinált gombaölő szeres permetezéssel. A lezúduló esőktől kirepedhetnek a termések is.

Napégés tünetei az almatermésen
Napégés tünetei az almatermésen (Fotó: Zsigó György)

A hőségtől és a Nap káros sugaraitól magunkat is védeni kell

A forróságtól és a Nap káros sugaraitól magunkat is védeni kell. A kora reggeli munkák után egy hűvös, árnyékos szobában készülhetünk az esti kertészkedésre. Pihenés közben olvashatunk és böngészhetjük az internetet. Két olyan növényorvos kollégát ajánlok a figyelmükbe akiknek az írásait több helyen is megtalálhatják az interneten.

Dr. Némethy Zsuzsanna és dr. Aponyi Lajos nevére érdemes rákeresni, a nevük garancia arra, hogy szakmailag hiteles írásokkal találkozhatnak. Kifejezetten nekünk, kertbarátoknak szól a kiváló Kerti Kalendárium havilap.

Az előrejelzések szerint hasonló időjárásra számíthatunk az elkövetkező években is. Mit telepítsünk a jól ismert gyümölcsfáink és zöldségeink helyett? Lehet, hogy már a füge sem bírja a napot?

Lehet, hogy már a füge sem bírja a napot?
Lehet, hogy már a füge sem bírja a napot? (Fotó: Zsigó György)

Sok kertben terem szépen a kiwi, a datolyaszilva. Állítólag ízletes a gyümölcse az ELTE Füvészkertjében a tűző napon álló és egészségesen zöldellő indián banánnak (Asimina triloba) (07.16-i fotó). A csemetéje már kapható a magyar faiskolai árudákban is.

Az indián banán /Asimina triloba/ csemetéje már kapható a magyar faiskolai árudákban is
Az indián banán (Asimina triloba) csemetéje már kapható a magyar faiskolai árudákban is

A cikk Zsigó György növényorvos hozzájárulásával készült. Köszönjük neki!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

10 éve Magyarországon: az aukubaliszteske – Aleuroclava aucubae Kuwana, 1911 – III. rész

2024. október 15. 13:10

A dolgozat III. (jelen) részében a 2024. április közepe-október közepe időszakban végzett vizsgálatainkról tájékoztatjuk az Olvasókat.

A repce őszi kártevői

2024. október 14. 05:40

A repcét alapvetően kártevők veszélyeztetik, amelyek hosszú sorát a különféle őszi, a fiatalabb növényekre veszélyes kártevők társasága nyitja meg.

A moníliás gyümölcsöt tegyük-e komposztálóba?

2024. október 10. 13:10

Az ősz beköszöntével a kései érésű körtén (is) a gyümölcsfertőző monília koncentrikus penészköreit fedezhetjük fel. Milyen készítménnyel védekezhetünk, és betehetjük-e a komposztálóba a beteg gyümölcsöt? Zsigó György növényorvos válaszol.

Ez a kártevő állhat a repce rejtélyes termésvesztése mögött

2024. október 10. 10:40

A kárt elszenvedett táblák betakarított fajlagos termésmennyisége 1, maximum 2 t/ha közötti értékeket ért el.

Mi károsítja a menta leveleit?

2019. szeptember 10. 09:10

Sz. Renáta kérdése: Menta bokrok levelein apró, kerek, barna foltok jelentek meg, szinte mindegyik levélen. Teának nevelem, most szüreteltem volna. Mi okozhatja?

Mikor és hogyan permetezhetünk drónokkal?

2021. szeptember 28. 08:07

A drónokkal kijuttatható növnyvédő szerek egyelőre nem állnak rendelkezésre, pontosabban fogalmazva nincs elegendő ismeretünk erről a kijuttatási módról. Ennek okán olyan készítményekkel lehet drónos permetezést végezni, amelyek erre kifejezetten engedélyezettek. A részletekről Jordán Lászlót, a Nébih növény-, talaj- és agrárkökrnyezet-védelmi igazgatóját kérdeztük.

A repce korai vetésének veszélyei

2023. szeptember 18. 05:40

Az utóbbi években egyre inkább terjed a gazdálkodók körében a repce olykor szélsőségesen korai, akár augusztus közepén történő elvetése, amely azonban több szempontból is súlyos kockázatokat rejt magában.

Már drónnal is lehet permetezni

2022. február 10. 13:52

A légi permetezésre vonatkozó jogszabály módosításával az Agrárminisztérium együttműködésben az Innovációs és Technológiai Minisztériummal megalkotta a drónokkal történő növényvédő szer kijuttatásának jogszabályi környezetét, elősegítve ezzel, hogy az új, pontosabb és célzottabb kijuttatást lehetővé tevő légi permetezési technológia a magyar gazdák rendelkezésére állhasson.