Növényvédelem

Paradicsomproblémák és megoldásaik

Agrofórum Online

A szántóföldön megtermelhető zöldségfélék közül a paradicsom az a kultúra, amelyet sokan otthon, kiskerti körülmények között is nevelnek. Sajnos ez a kultúra is meglehetősen „beteges”, rengeteg kórokozó, kártevő és élettani probléma akadályozhatja meg azt, hogy a gazdák ízletes paradicsomot állíthassanak elő.

Kórokozók

A paradicsomon többféle kórokozó is jelen van, ugyanakkor igazán látványos, gyors és durva kártételt általában a paradicsomvész, vagy fitoftóra (Phytophthora infestans) tud előidézni. Ez a peronoszpórákkal rokon kórokozó csak a paradicsomon és a burgonyán képes kifejlődni, más, akár rokon, a burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozó növényt képtelen megfertőzni.

A fitoftóra nem igazán kedveli a meleget, számára a hűvösebb, ugyanakkor párás környezet a kedvező. Az elmúlt napok elviselhetetlen hősége ezért nem is volt előnyös a számára.

Ugyanakkor a jelenlegi időjárási helyzet, a hőmérséklet visszaesése már olyan feltételeket teremt, amelyben a fertőzés megindulhat. Segítheti ezt az a tény is, hogy a paradicsom meglehetősen vízigényes növény, és az öntözéssel nemcsak a kultúra, hanem a kórokozó igényeit is kielégítjük.

Fitoftóra tünete paradicsom vegetatív részein
Fitoftóra tünete paradicsom vegetatív részein

A paradicsomvész ellen meglehetősen sok, hatékony fungicid áll mind a kiskerti termelők, mind pedig a nagyüzemi gazdálkodók számára. A védekezés sikerességének kulcsa a kórokozó jelenlétének mielőbbi felismerése. Ez a kórokozó ugyanis rendkívül gyors terjedésre képes, pár nap alatt akár több hektárnyi területet is elpusztíthat.

Nem legyőzhetetlen kórokozó, de eredményesen csak akkor lehet ellene fellépni, ha időben, még a fertőzési láncolat legelején, vagy eleve preventíven hajtjuk végre ellene a védekezést.

Kártevők

A paradicsomot a jelenlegi, nyári időszakban több kártevő is fenyegeti. Sajnos az idei évben meglehetősen gyakori a gyapottok-bagolylepke hernyóinak fellépése és károsítása ebben a kultúrában.

Ez a kártevő, mármint a bagolylepke hernyója szélsőségesen polifág, szinte kizárólag csak generatív növényi szerveket (virágok, termések) fogyaszt, de azt bármilyen növény esetében megteszi.

A gyapottok-bagolylepke hernyójának kártétele sokszor baktériumos bogyórothadással végződik
A gyapottok-bagolylepke hernyójának kártétele sokszor baktériumos bogyórothadással végződik

A kártevő egy vándorlepke faj, amelynek kicsi hazai áttelelő populációját a nyár elején délről, a Balkán-félsziget irányából beáramló migráló populáció duzzaszt fel hatalmasra. A jelenlegi időszakban a leggyakoribb tünete a károsítónak a paradicsom bogyókba történő berágás, befurakodás.

Ez már önmagában is ehetetlenné teszi a termést, de tovább súlyosbíthatja a kárt az, hogy öntözés, vagy csapadékhullás után a megrágott bogyók bakteriális nedves rothadásnak is áldozatul eshetnek.

A gyapottok-bagolylepke feromoncsapdák segítségével igen jól előre jelezhető. Erre a védekezés során szükség is van, mivel az ellene engedélyezett inszekticidek kellő hatékonyságot csak a fiatal hernyók ellen mutatnak.

Gyapottok-bagolylepke fiatal hernyója paradicsomon
Gyapottok-bagolylepke fiatal hernyója paradicsomon

A már idősebb, tarka hernyók ellen gyakorlatilag hatástalanok a kezelések. Így a paradicsomot ez ellen a kártevő ellen csak úgy tudjuk hatékonyan megvédeni, ha szinte naprakészen ismerjük a kártevő rajzásának alakulását, és a védekezést a fiatal hernyók megjelenésének idejére időzítjük.

Gyapottok-bagolylepke hernyójának rágása paradicsomon
Gyapottok-bagolylepke hernyójának rágása paradicsomon

A paradicsomot, főképp a kiskertekben népszerű koktélparadicsomot a különféle címeres poloskák is igencsak kedvelik. Közülük is két behurcolt invazív faj, a közönséges vándorpoloska (Nezera viridula) és a délkelet-ázsiai márványos poloska (Halyomorpha halys) tűnik fel igen gyakran a paradicsomállományokban.

A poloskák közvetlen kárt is okoznak szívogatásukkal, ugyanakkor már jelenlétük, illetve a bűzmirigyeik szaga is olyan közvetett kár, amely akár lehetetlenné is teheti a termesztést. Mindkét poloskafaj polifág, szinte bármilyen puha, lédús, nem mérgező növényen szívesen táplálkoznak.

Vándorpoloska-lárvák koktélparadicsomon
Vándorpoloska-lárvák koktélparadicsomon

A védekezés ellenük nem éppen egyszerű feladat. A szabadforgalmú, valamilyen szintetikus piretroid hatóanyagú inszekticidek hatástartama meglehetősen rövid, legfeljebb egy hét. Segít ugyanakkor a növényzet szellősebb, tág térállású ültetése, ahol a napfény és a hőség az állomány belsejében is érvényesülhet.

A peték és a fiatal lárvák meglehetősen érzékenyek a száraz és meleg légköri viszonyokra, és akár tömegesen el is pusztulhatnak. Ugyanakkor a rovarölő szeres kezelésekre is szükség van ezeknek a rossz szagú kártevőknek a távoltartására.

Élettani problémák

A paradicsomon főleg a nagyon forró időszakban nyáron sokszor tapasztalni azt, hogy a bogyók vége elvizesedik, majd ez a folt elfertőződik különféle szaprofág gombákkal és egy fekete folt jelzi a problémát.

Az ilyen beteg bogyók fogyasztásra teljesen alkalmatlanok. A problémát a növényben kialakult kalciumhiány okozza. Egyes fajták, hibridek, főleg a San Marzano fajtakör tagjai kimondottan hajlamosak erre az élettani problémára.

Kalciumhiány okozta bogyócsúcs-rothadás
Kalciumhiány okozta bogyócsúcs-rothadás

A megoldás kézenfekvő lenne, hiszen csak el kell látni kellő mennyiségű kalciummal a növényt. Ez sajnos kicsit problémás. A kalcium viszonylag lassan és nehezen mozog a növényben, így egy folytonnövő fajta megfelelő kalciumellátása a gyökérzeten keresztül eléggé nehézkes.

Ráadásul a növények kalciumfelvétele a melegben rohamosan csökken és egy adott szint felett le is áll. Így a legforróbb nyári napokon hiába van tele a talaj felvehető kalciummal, azt a növények nem fogják felvenni.

Ilyenkor az egyedüli üdvözítő megoldás az olyan lombtrágyák használata, amelyek kalciumtartalma kellően magas. Több ilyen készítmény is forgalomban van, tehát ebből a szempontból nincs technikai akadálya a védekezésnek.

Ugyanakkor nyilvánvalóan egyszerre nem lehet annyi kalciumot lombon át bejuttatni a növénybe, amely annak teljes hátra levő életében elegendő lehet. A túl sok kalcium is okozhat fitotoxikus tüneteket. Ezért leginkább a rendszeres kalciumtartalmú lombtrágyázás nyújtja azt a hatást, amelynek következtében a paradicsom csúcsrothadása elkerülhető.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Trichoderma készítmények a növényápolásban

2024. november 21. 09:40

Részei a talaj (és a rizoszféra) természetes mikroközösségeinek, a szerves anyagok és tápanyagok széles körét képesek hasznosítani.

Napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2024. november 20. 10:10

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt, szártő-, szárközép- és tányérinfekciót okozva.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

Hamisított paradicsomsűrítmények kiszűrésén dolgoznak a SZIE kutatói

2020. november 16. 17:10

A paradicsom a hazai és nemzetközi gasztronómia számára kiemelt fontosságú alapanyag, melyből globális szinten mintegy 160 millió tonnát termesztenek évente. Ennek egy részéből sűrítmények, konzervek, szószok és ketchupok készülnek, melyek gyártási folyamatait az élelmiszerlánc szereplőinek védelme érdekében különböző jogszabályok és gyártói specifikációk rögzítik.

A HREZ (magas ellenálló-képességű) paradicsomok egészségesek maradnak

2023. október 5. 13:40

A HREZ (az Enza Zaden cég magas ellenálló képességű növényeinek) bevezetése azokat a termesztőket hivatott támogatni, akiknek az elmúlt években a ToBRFV-vel kellett megküzdeniük.

A páratartalom és szabályozása

2019. augusztus 5. 04:36

Míg a késő őszi, téli és kora tavaszi hónapokban, tehát a hajtatásban a magas, a nyári hónapokban, elsősorban szabadföldön az alacsony páratartalom jelent a zöldségtermesztésben gondot.

Hogyan előzzük meg a paradicsom bogyóinak repedését?

2024. augusztus 27. 04:36

Felrepednek a kertemben termesztett paradicsombogyók. Hogyan előzhetem meg ezt a kedvezőtlen jelenséget?