Zöldség-Gyümölcs

Milyen zöldségek valók az őszi magaságyásba?

Agrofórum Online

A nappalok egyre rövidülnek, egyre korábban jön el az este, és reggelente a levegő is hűvösebb. A kert és a magaságyások azonban még nem „alszanak”, lehet mit ültetni, és így a következő időszakban is lesz mit betakarítani.

Nyilván nem mindegy, milyen növényeket választunk, hiszen a lassacskán beköszöntő, hűvös őszi napok nem minden zöldségnek kedveznek, ám akadnak olyanok, amelyek kifejezetten ezt a szezont kedvelik. Az őszi növények termesztése legalább olyan izgalmas, mint a nyáriaké, ráadásul így aktív marad a magaságyásunk, és mindig lesz friss terményünk, amire büszkék lehetünk. Lássuk csak, melyek a legalkalmasabbak erre a szezonra!

1. Zöld leveles zöldségek: Ezek, például a spenót és a sóska, az őszi kertészkedés alapnövényei. Gyorsan nőnek, könnyen termeszthetők, strapabírók. A zöld levelek sokrétűen felhasználhatók, egészségesek, akár le is fagyaszthatók. A spenótot négy hónapig lehet betakarítani. Érdemes lefedni a magaságyást átlátszó műanyaggal, hogy a spenótot télen is szedni tudjuk.

2. Salátafélék: Bár sokan nyári ételként gondolnak a salátára, télen még fontosabb lenne, hogy eleget fogyasszunk belőle. Ráadásul a salátafélék jobban kedvelik a hűvösebb időt, mint a nyári kánikulát, így gyönyörűen fognak fejlődni a magaságyásunkban. Ha jó fajtákat választunk, 30-40 naponta betakaríthatjuk őket. Remekül fejlődik mellettük a rukkola és a petrezselyem is.

A salátafélék kedvelik a hűvösebb időt
A salátafélék kedvelik a hűvösebb időt

3. Brokkoli: A brokkoli rendkívül jól fejlődik az őszi magaságyásokban. Valójában egyáltalán nem viseli jól a hőséget, ráadásul ebben az időszakban kevesebb kártevővel kell szembenéznünk, ami megtámadhatja a szépen fejlődő növényeinket.

4. Káposzta: Bár ebben az időszakban sok díszkáposztát látni az ablakokban díszelgő balkonládákban, a magaságyásban is érdemes káposztát termeszteni, mert jól tűri a hideget (sőt, a fagyot is), és ebben az időjárásban különösen finom íze lesz. Az 5-7 fokos hőmérséklet sem árt neki. Nekünk pedig folyamatosan finom és egészséges zöldség kerülhet az asztalunkra az év azon szakaszában, amikor a legjobban kell vigyáznunk magunkra az influenzaszezon kezdetén. A káposzta az egyik leglassabban növekvő növény, a teljes érettségig 80-180 napra van szüksége.

5. Karfiol: Sokak szerint nehéz karfiolt termeszteni – ám meglehet, a problémáik abból adódnak, hogy rossz szezonban állnak neki. A karfiol nem tolerálja a nagy hőséget (de a nagy hideget sem), ezért az a legjobb, ha az ősz elején kezdjük el termeszteni, és a kemény fagyok beállta előtt betakarítjuk. Ideális esetben a hőmérsékletnek 15-20 Celsius-foknak kell lennie ahhoz, hogy igazán nagy karfiolfejeket takaríthassunk be.

6. Kelbimbó: Sütve, pirítva, főzve, grillezve egyaránt finom. Megéri termeszteni, már csak azért is, mert ez a zöldség akkor fejlődik a legjobban, ha a hőmérséklet 7-27 Celsius-fok között van. A magaságyásokba nyár végén kell elvetni, így ősszel betakaríthatóvá válik.

7. Retek: A retek az egyik leggyorsabban növő zöldség, ráadásul nem igényel gondozást és rendkívül egészséges, ezért érdemes az őszi magaságyásba ültetni. Akár 21 nap alatt betakaríthatóvá válik, és nagy sikerélményt nyújt, hogy az őszi szezonban is mindig friss táplálékot nyújt a családnak. Őszi retekfajtákat érdemes ültetni, lehetőleg több sorban.

8. Répa: A répa egy másik gyökérzöldség, amely nagyon jól fejlődik ősszel és nem sok gondozást (legfeljebb egy kis ritkítást) igényel. A répák beéréséhez akár 70-80 nap is szükséges lehet, kivéve, ha pici, zsenge répaként akarjuk elfogyasztani őket. Ha édesebb répákra vágyunk, később kell elvetni, mert a hideg édesebbé teszi őket. A kis fagyot kapott répák mindig édesebbek, minit azok, amiket még „jó időben” takarítottak be. Érdemes akár minden héten egysornyit elvetni a folyamatos termés érdekében.

Sokszor a céklával felváltva ültetik el, ez utóbbi is a répához hasonlóan kedveli a hűvösebb hőmérsékletet és remekül fejlődik magaságyásban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

Fókuszban a gyakorlatorientált növényvédelmi kutatás

2018. február 6. 12:17

Az atkáktól a gyapottok-bagolylepkén és tripszeken át a mozaik vírusig. Keszthelyen gyűlt össze a növényvédős szakma.

Tíz százalékkal csökkent az alma ára

2020. október 16. 06:17

Összességében az élelmiszerek ára átlagosan 7,3 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben és 0,4 százalékkal mérséklődött az elmúlt hónapban.

Így készüljünk fel az idei veteményezésre!

2023. január 25. 05:37

Gyakran esnek a hobbikertészek abba a hibába, hogy a zöldségfajtát szidják, ha valami nem úgy sikerül, hogy az rossz fajta, a másik bezzeg meg jó fajta. De nem feltétlen a fajtával van a gond, hanem másban keresendő a megoldás.

A legdrágább zöldség 1000 euróba kerül

2024. április 26. 14:10

A legdrágább zöldség ára elérheti az 1000 eurót. A komló hajtásának fejlődését ugyanis nem lehet szabályozni.