19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növényvédelem

A moníliás gyümölcsöt tegyük-e komposztálóba?

Agrofórum Online

A gyümölcsfertőző monília almatermésűek gyümölcsét fertőzi, főleg az érő fázisban, ősszel. A növényvédelmi teendők kapcsán Zsigó György szakértő véleményét kértük.

Az ősz beköszöntével a kései érésű körtén (is) a gyümölcsfertőző monília (Monilinia fructigena) koncentrikus penészköreit fedezhetjük fel. A gomba többnyire a kártevő rovarok tevékenysége nyomán kialakult sebzéseken kezdi meg fejlődését, amely kiterjedhet az egész termésre, így a rovarok elleni védekezés elengedhetetlen a betegség megelőzésében. A témában készült videónkat a cikk végén találja!

A körtén jelentkező koncentrikus körök utalnak a gyümölcsfertőző  monília jelenlétére 
(Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A körtén jelentkező koncentrikus körök utalnak a gyümölcsfertőző monília jelenlétére
(Fotó: Dabis Balázs Silvius)

A monília érő gyümölcsön jelentkezik

A monília fejlett, érő gyümölcsökön jelentkezik, és gyümölcsrothadást okoz. A betegség gazdanövényei az almatermésűek, csonthéjasok, a héjasok közül pedig a mogyoró is fertőződhet! A díszalma és cseresznyeszilva díszfákon is megtalálható, de elvétve szőlőn és fügén is előfordul.

Szabadföldön a gyümölcsön a seb körül egyre nagyobbodó, barna, rothadó folt látható, mely végül az egész gyümölcsre kiterjedhet. A rothadó folton később körkörösen okkersárga, 2-3 mm átmérőjű exogén sztrómák alakulnak ki.

A gyümölcskocsány elbarnul, a gyümölcsök legtöbbször elhullanak, ritkán a fán maradnak. A gyümölcs később barnás-fekete múmiává, úgynevezett álszkleróciummá töpped. Tárolóban a gyümölcs tipikus tünete a ,,fekete alma”.

A védekezés lehetőségei

A további fertőzésektől megmenthetők az egészséges termések ciprodinil hatóanyag-tartalmú készítményekkel. Van olyan közöttük, amely élelmezés-egészségügyi várakozási ideje csupán három nap, így ezzel még védekezhetünk, és egyben a tárolási betegségek ellen is hatásos. Még az egészségesnek tűnő termés felületén is bevihetünk olyan gombát a tárolóba, mely képes megfertőzni a télire elrakott gyümölcseinket.

Sokszor felmerül, hogy vajon a moníliával fertőzött gyümölcsöt komposztálhatjuk-e.

Videónkból kiderül ez is, mely Zsigó György növényorvos közreműködésével készült.

A betegség leírásához Glits Márton és Folk Győző Kertészeti növényvédelem című szakkönyvét hívtuk segítségül.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Most kell védekezni a cseresznyelégy ellen!

2025. május 19. 13:10

A cseresznyelégy lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek. A rajzás idején történő permetezéssel elkerülhető a „kukacos” termés.

Drónok a növényvédelem eszköztárában

2025. május 19. 11:10

A permeteződrónok speciális felépítésüknek köszönhetően könnyen szállítható, telepíthető és kis beruházásigényű légi járművek, melyek legnagyobb előnye, hogy a talajállapottól, a növénymagasságtól és a terepviszonyoktól függetlenül használhatók.

A fahéjbarna levélfoltosság veszélyes betegség + videó

2025. május 18. 14:10

A fahéjbarna levélfoltosság tüneteit találtuk meg egy Tárkány melletti búzaállományban. A kórokozó, Drechslera tritici-repentis kezelés nélkül nagy károkat okoz.

Mit tegyünk a moníliás meggyfákkal?

2025. május 18. 08:10

A moníliás meggyfák megmenthetők, de a permetezés most már nem segít. A metszés és a fertőzött részek eltávolítása az egyetlen megoldás.

Mi lehet az oka a kis körték nagyfokú hullásának?

2024. május 17. 04:40

Körte kis termései tömegesen hullanak. Kezdetben a száránál barnás elszíneződés alakul ki, később megfeketedik, és lehullik. Felvágva benne rovart, annak semmilyen alakját nem láttunk. Belül egészségesnek tűnnek. Mi lehet a nagyfokú hullás oka?

Ha tél, akkor körteszezon

2018. október 5. 04:04

A körte évszázadokkal ezelőtt sokkal jelentősebb szerepet játszott az emberi táplálkozásban, mint manapság. Sok helyen alapvető élelmezési cikknek számított, sokkal inkább, mint az alma.

Mi okozhatta a Clapp kedveltje körte termésinek kövecsességét?

2023. február 20. 04:37

Sajnos már a második évben ehetetlenné vált a Clapp kedveltje körténk, pedig az előző években gyönyörű szép, hibátlan termése volt. Olyan mértékben kövecsessé vált, hogy csak kidobálni lehet őket. Gondolom, ha vírus lenne, akkor eddig sem lett volna szép a termése. Nem tudom az okát kideríteni. Mi lehet a probléma hátterében?

Hazánkban közel 36,3 ezer hektáron van gyümölcsös az Eurostat adatai szerint

2019. február 21. 12:33

A 2017-es adatokat összegző jelentés szerint a magyarországi gyümölcsösökben valamivel több, mint 25 ezer hektáron almafák találhatók, sárgabarack 5,4 ezer hektáron, őszibarack 3,5 hektáron, körte pedig 2,3 hektáron.