Növényvédelem

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

Agrofórum Online

Két növényvédő szerre vonatkozó javaslattervezetet nyújtottak be a múlt héten Brüsszelben ülésező Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának (SCoPAFF). A flufenacet a parlagi ecsetpázsit elleni gyomirtó szerek fontos hatóanyaga. A flutolanilt gombaölő szerként használják a burgonyában.

Az Európai Bizottság javaslattervezetében megállapítja, hogy egyik hatóanyag sem felel már meg az engedélymegújítás kritériumainak. A flufenacet esetében az indokok között szerepel, hogy endokrin rendszert károsító tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek negatív hatással vannak a hormonháztartásra.

A flutolanil esetében az Európai Bizottság azt kifogásolja, hogy hiányosak a rendelkezésre álló adatok, emiatt bizonytalanságok vannak a kockázatértékelésben, bár az EFSA nem azonosított kritikus területeket a hatóanyaggal kapcsolatban.

Örök vegyi anyagok

Mindkét hatóanyag esetében az Európai Bizottság rámutat, hogy bomlástermékként trifluorecetsav (TFA) keletkezik. A TFA a perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFAS) közé tartozik, amelyeket örök vegyi anyagoknak is neveznek, mert nagyon nehezen bomlanak le.

Ezek mesterségesen előállított vegyi anyagok (több mint 4700-féle), amelyeket széles körben használnak. Közös jellemzőjük, hogy a szén és a fluor atom közötti kémiai kötést tartalmaznak, amely az egyik legerősebb ilyen kötés. Emiatt ezek a vegyületek nagyon ellenállók, és csak igen nehezen bomlanak le, és idővel felgyülemlenek az emberi szervezetben és a környezetben. Súlyos egészségkárosító hatásokkal hozzák őket összefüggésbe, beleértve a meddőséget, a magas vérnyomást és egyes rákos megbetegedéseket is.

Mi várható ezután?

Az Európai Bizottság flufenacetre és flutolanilra vonatkozó javaslattervezetei nem kötelező érvényűek. Az uniós tagállamok képviselőinek először meg kell vitatniuk és szavazniuk kell a javaslatokról, mielőtt véglegesen visszavonnák a hatóanyagok engedélyének megújítását. Ezért valószínűleg még több hónapba telik, mire a rendelet elfogadására sor kerülhet.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Vírusfertőzött csicseriborsó: miért fontos tudni róla?

2025. március 6. 08:10

Németországban most először azonosították a borsó nekrózisos sárga törpülés vírust (PNYDV) csicseriborsóban.

A Corteva bemutatta tavaszi vetőmag és növényvédő szer kínálatát

2023. szeptember 19. 05:40

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági vállalat bemutatta tavaszi vetőmag és növényvédő szer kínálatát az idén 36. alkalommal megrendezett Bábolnai Gazdanapokon.

Elsősegélynyújtás növényvédő szer mérgezés esetén

2020. március 8. 09:30

Talán evidensnek gondolnánk, tanították az egyetemen, vagy átfutottuk a “zöldkönyvben”, de mégis akadhat olyan élethelyzet, amikor nincs idő gondolkodni, ezért nem árt felfrissíteni az ismereteket még a szezon elején. Az alap ellátáshoz nem kell képzett egészségügyisnek lennünk, de a szakmai segítség megérkezéséig minden intézkedést meg kell tenni a helyzethez és a képességünkhöz mérten.

A beteg diófák kezelésére növényvédő szert fejleszt ki egy pécsi cég

2022. május 19. 10:02

Egy új, a dió baktériumos rügy-, levél-, és termésfoltosság betegségét okozó baktérium ellen bevethető növényvédő szer kifejlesztésébe kezd a pécsi székhelyű Enviroinvest Zrt.

Franciaország szerint a növényvédőszer-tilalom nem érinti a gabonaexportot

2023. április 12. 10:24

Az ANSES engedélyezte a kártevők fertőtlenítéssel történő elpusztítására használt foszfintabletták használatát, de kijelentette, hogy nem kerülhetnek „közvetlen kapcsolatba a gabonafélékkel”.