Növényvédelmi előrejelzés

A duzzadó vagy fakadó rügyekben fagykárokkal lehet számolni

Agrofórum Online

Az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce már szinte mindenütt megkapta az első fejtrágyát, ez meg is látszott a határ képén, hiszen a vetések üdítően zöldellenek. Most ezt a kedvező képet zavarta meg a visszatérő télies idő.

„Tél Tábornok”nehezen enged szorításából. Az elmúlt napok tavaszias időjárása után ismét téliesre fordult az idő.  Az éjszaka folyamán lehullott 5-15 centiméteres hó ismét betakarta a határt. Ez a hótakaró szerencsére megvédi a vetéseket a komolyabb éjszakai fagyoktól. Repcében már a kellemes idő hatására folyamatosan rajzott a repce szárormányos, a hideg hatására mindez most ideiglenesen szünetelni fog. A kártevő ilyenkor nem pusztul el, csak hibernálja magát, és ha ismét kedvezőbbre fordul az időjárás újból folytatja károsítását és tojásainak lerakását.

A viszonylag száraznak mondható január után a február és március jóval csapadékosabbnak mondható. Az utóbbi három hónap során országos átlagban mintegy 150-170 milliméter csapadék hullott, ami kedvező feltételeket teremt a növények tavaszi nedvesség ellátásához. Néhány helyen a bőséges csapadékot a talaj nem képes elnyelni, ezért belvíz formájában egyre több térségben jelent meg a mélyebb fekvésű területeken illetve a rossz vízgazdálkodású táblákon. A tömődött talajokon a nyár folyamán érdemes lesz elgondolkodni a mélylazítózás fontosságáról.

A gyümölcstermesztő gazdaságok már jórészt végeztek a fák metszésével, sőt sok helyen ezzel párhuzamosan folynak a tavaszi lemosó permetezés növényvédelmi munkálatai is. Ezt zavarta meg ideiglenesen a visszatért télies időjárás. Ez a hideg idő- főként az éjszakai fagyok- akadályozzák a munkálatok folytatását, illetve azokban a gyümölcsfélékben, ahol már megindultak az életfolyamatok, a duzzadó vagy fakadó rügyekben fagykárokkal lehet számolni. Ennek mértéke most még nem becsülhető meg pontosan, majd virágzáskor dől el a fagykár nagysága. Legnagyobb kárral elsősorban a korán fakadó csonthéjas gyümölcsű növények esetében kell számolni. Ha visszatér a tavaszias idő, és a talaj nedvességi állapota lehetővé teszi, gyorsított ütemben kell folytatni az aktuális munkákat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Lassan nyugalomba vonulnak a poloskák – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. november 2. 12:40

November első napjaira gyökeresen megváltozott a kárpát-medencei időjárás. Az egymást váltó délnyugat-északkelet irányú időjárási frontok több hullámban nedves levegőt és csapadékot szállítottak. A front mentén bőséges eső hullott, de a dél-alföldi tájegységek ismét kevesebbet kaptak. A hőmérséklet visszaesett ugyan, de még így is meghaladja a sokévi átlagot, éjszakánként pedig elkerülnek bennünket a fagyok.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: rajzik a szilvamoly és az almalevél aknázómoly

2022. április 20. 08:49

A hideg időjárás ellenére szinte minden növénykultúrában akad növényvédelmi teendő.

A Corteva új hatásmechanizmusú gombaölő szere segít a kalászosok növényvédelmében

2022. augusztus 31. 13:19

Az Inatreq™ hatóanyag, mint a vállalat fejlesztésének legújabb eleme, fontos mérföldkő, mely a kalászos gombaölő szerek között egy vadonatúj mechanizmust hoz a felhasználók számára.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.