Agrárközélet

Sosem lesz biztonságos a mezőgazdaság?

Agrofórum Online

Érdekes és elgondolkodtató, hogy a munkavállalók gyakori fluktuációja mekkora nehézséget okoz a munkáltatónak. Nem csak azért, mert adott esetben akár háromhavonta újabb és újabb munkavállalókat kell betanítani adott munkafolyamatra, de az egészséget nem veszélyeztető biztonságos munkavégzést is nagyon nehéz így garantálni. Lássuk az okokat!

Érdekes cikket olvastam néhány nappal ezelőtt a baleset-vedelem.hu portálon, ahol a munkavállalók fluktuációjából adódó munkavédelmi problémákat taglalták. Valóban, a munkahelyeken megjelenő újabb és újabb munkavállalók komoly nehézséget okoznak a megfelelő és biztonságos munkahelyi körülmények kialakításában. Nem is a körülmények kialakítása nehéz, hanem az, hogy a rendszeresen megjelenő új munkavállalók ugyan kapnak munkavédelmi oktatást, de az ott elhangzottakat nem lehet elvárni tőlük, hogy azonnal alkalmazni is tudják.

Hetek, olykor hónapok kellenek ahhoz, hogy az adott munkahelyen betartandó szabályokat a munkavállaló már rutinból betartsa, és ha belegondolunk, ilyen szempontból mezőgazdasági munkák még nehezebb esetnek számítanak. A fluktuáció a mezőgazdaságban igen magas, gondoljunk csak az idénymunkákra, ahol akár hetente is változhat a munkavállalói állomány összetétele. De hasonló a helyzet az állattenyésztésben is, állattartó telepeken is lehet nagy a munkaerő-vándorlás.

Miért veszélyes ez?

Amíg a munkavállalóknál nem alakul ki a munkabiztonsági szabályok és utasítások rutinszerű betartása, addig jóval nagyobb a kockázat egy esetleges munkabaleset bekövetkezésére. Ahol nagy a fluktuáció, ott ez a kockázat szinte folyamatosan fenn áll, míg egy olyan munkahelyen, ahol tapasztalt munkavállalók dolgoznak, jóval kisebb az esélye egy szerencsétlen eseménynek.

További hátránya a fluktuációnak, hogy mivel sokszor jönnek-mennek egyes munkavállalók, így sok az az átmeneti időszak, amikor a sok éve ott dolgozóknak többletmunkát kell vállalniuk az új munkavállalók betanulási ideje alatt. Ennek természetes velejárója a munkavállalók fokozott fáradékonysága, túlhajszoltsága, amik pedig szintén növelik a munkabalesetek bekövetkezésének kockázatát.

Végezetül az anyagiak mellett sem mehetünk el szó nélkül, a mezőgazdaságban ugyanis sokszor pengeélen táncol a cégek költségvetése. Egy munkavédelmi oktatás pedig nem „kétfillér”. Az oktatások árát minden újonnan belépő munkavállaló esetén meg kell fizetnie a munkáltatónak, ugyanis – ahogyan arról már volt szó a korábbi cikkek egyikében – ezt az oktatást nem lehet kihagyni, munkáltatói kötelezettség az újfelvételes munkavállalók munkavédelmi oktatásban részesítése. Ebből is látszik, a mezőgazdaság nincs könnyű helyzetben munkavédelem terén.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Okosfalvak: így tennék élhetőbbé a magyar vidéket (1. rész)

2018. október 11. 08:28

Szélessávú internet, digitális megoldások, tudatos vidéképítés az Európai Unió célja a magyar kistelepüléseken is.

Hogyan hat a koronavírus-járvány a magyar gazdákra?

2020. április 9. 15:37

A koronavírus-járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzetben a gazdák szolidárisak, betartják a szabályokat – derül ki a Market Insight internetes közvélemény-kutatásából. A megkérdezett agrárvállalkozók négyötödének megváltozott a munkavégzésben eddig megszokott napi rutinja. Több mint kétharmaduk számol terményértékesítési nehézségekkel. Egyelőre a gazdaságok alig tizedében maradnak el növényvédelmi kezelések.

Mabisz: a biztosítók aszálykifizetései negyvenmilliárd forintnál tartanak

2022. november 8. 11:42

A mezőgazdasági biztosítással foglalkozó társaságok 39,96 milliárd forintot fizettek ki az idei aszálykárokra, közel 8500 bejelentés nyomán október végéig - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) kedden.

GMO-mentes Magyarországért Egyesület: már az Erste Bank is a pártoló tagok sorában

2019. december 10. 05:43

Az Erste Bank értékrendjébe, az általa immár 200 éve képviselt elvek közé a GMO-mentes Magyarországért Egyesület célkitűzései pontosan illeszkednek.