Előző, paradicsomtermesztéssel foglalkozó írásomban bemutattam a paradicsomfajták csoportosításának egy módját, mostani írásomban egy újabb csoportosítási lehetőség, mégpedig a termés alakja szerinti rendszerezést mutatom be.
Mára a hagyományos, gömb alakú paradicsom mellett egyre nagyobb a kereslet a különleges formájú paradicsomok iránt, ezért a termesztőknek nincs könnyű dolguk a megfelelő fajta kiválasztásakor.
A paradicsom ágazatra is érvényes az az általános szabály, hogy a kereslet határozza meg a kínálatot. Eszerint a termelőknek igazodniuk kell a fogyasztók aktuális trendjeihez, a mai divathoz, ami nem mindig egyszerű feladat. A fogyasztók ugyanis sokszor a látvány alapján választanak, egy-egy nem megszokott formájú paradicsom nagyon keresett árucikk lehet a boltokban, piacokon. Különlegességekben mára szerencsére nincs hiány, mindenki megtalálhatja a számára megfelelő formájú paradicsomot a kínált fajták között.
A hagyományos, szabályos gömb alakú paradicsomfajták már a paradicsomtermesztés kezdete óta jelen vannak a zöldségtermesztők életében. Ezek a mai napig nem mentek ki a ‘divatból’, a fogyasztók folyamatosan keresik őket a piacon, ezért a termesztők is évről évre dolgoznak ilyen fajtákkal. Tipikus gömb alakú paradicsom például a Mano fajta, melynek tűzpiros bogyói kis méretűek, ízletesek. A fajtáról tudni kell, hogy szabadföldi termesztésre ideális, rendszeres öntözést igényel és a tápanyag-utánpótlást sem veti meg. Termése júliustól egészen szeptemberig szedhető, friss fogyasztásra javasolt fajta.
A gömb alakú paradicsomfajtákra nagyon hasonlító, de mégis más külsővel rendelkező egyedek az úgynevezett lapított gömb alakú fajták. A szabadföldi termesztésre javasolt Mobil fajta is ebbe a csoportba tartozik, amely mind friss fogyasztásra, mind befőzésre kiváló választás lehet. Termésének mérete közepes, egy-egy bogyó tömege körülbelül 130 gramm. Palántáit májustól lehet szabadföldbe ültetni, termése júliustól szeptemberig gyűjthető be. Sokoldalú felhasználása miatt közkedvelt fajta.
Manapság egyre többen foglalkoznak a hosszúkás paradicsomfajták termesztésével, ugyanis a kereslet folyamatosan növekszik irántuk. Közös jellemzőjük a hosszúkás fajtáknak, hogy kemények, kevésbe lédúsak, ezért elsősorban friss fogyasztásra, aszalásra, illetve saláta-alapanyagnak alkalmasak. Egyik közkedvelt képviselője a csoportnak a Roma VF, amely kifejezetten jó ízű fajta. Palántája szigorúan a fagyveszély elmúlása után, május közepétől ültethető szabadföldbe, lehetőleg napos helyre, ahol folyamatos öntözést igényel.
Végezetül van egy fajta, amely egyik előző csoportba sem sorolható, de különleges alakja miatt megemlítem, ez pedig az ökörszív paradicsom. Ez egy rendkívül lédús, hatalmas bogyókat nevelő fajta, amely elsősorban befőzésre kiváló választás. Szív alakú termése akár fél kilogrammosra is fejlődhet, konyhakertek igazi ékessége lehet ez a fajta. Korai termésű, júniustól júliusig szedhető az érett termése.