Növényvédelmi előrejelzés

Egyre több a fertőzött meggy

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakban folytatódott a hőségnapokkal tarkított nyári időjárás. Az ország túlnyomó részén nem esett jelentősebb csapadék, néhány tájegységben viszont a hirtelen lezúduló eső nagy károkat okozott, főként, ha jég is érkezett a viharfelhőkkel. A hónap második dekádjára kissé visszaesett a nappali és az éjszakai hőmérséklet, ami felüdülést jelent a növények, állatok és az ember számára egyaránt. A korábban jelentkező extrém magas UV-sugárzás hatására nagyon sok növényen tapasztalhatóak napégéstől származó égésnyomok a lombozaton.

Az almástermésű fákon a betegségek és a kártevők egyaránt kedvező feltételeket találnak a fertőzésre. Hiába nincs most csapadék, az almafa varasodás fertőzés néhány helyen már elérte a 20 %-os szintet a gyümölcsökön, hasonló szintű a másodlagos almafa lisztharmat fertőzés. Alábbhagyott a baktériumos tűzelhalás fertőzés, de ez is inkább a birset és a naspolyát érintette, fajtánként változó mértékben. Folyamatosan fogják a csapdák az almamolyt és az almamagmolyt, sok az aknázómoly is a fogott rovaranyagban. A korábbi hőség miatt kissé alábbhagyott a levéltetű fertőzés, de a jelenlegi szintből bármikor erősödés várható.

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben erőteljes a barackmoly és a szilvamoly lepkék repülése, így folyamatosan emelkedik a fertőzött gyümölcsök aránya. Mellette szintén tartósnak mutatkozik a keleti gyümölcsmoly kártétel. Tart a meggy betakarítása, sajnos a cseresznyelégy folyamatos rajzása miatt emelkedik a fertőzött gyümölcsök aránya. Védekezésre most nincs lehetőség.

A kajszi szürete miatt a gyümölcsmoly fertőzés megelőzésére már csak a késői fajtákon van lehetőség, valamilyen rövid várakozási idejű készítménnyel. Ne hagyjuk védelem nélkül a leszüretelt fákat, mert kedvez az időjárás a sztigminás- és a blumeriellás levélfertőzés felerősödéséhez. A kontakt hatású gombaölő készítmények kiválóan megfelelnek erre a célra. Szilvafákon megnőtt a polisztigmás levélfertőzés növekedésének az esélye. Nagyobb mértékű megbetegedés általában később jelentkezik, de most a védelem nélküli fákon már megfigyelhetők a levéltünetek.

Hasonló a tendencia a körterozsda fertőzés esetében is, ami az utóbbi években házi kertekben visszatérő növényvédelmi problémát jelent. A kórokozó gazdacserés betegség, ami először mindig a borókaféléken fertőz, majd innen vált át a körtére, és fertőzi meg annak leveleit jellegzetes narancssárga rozsdafoltokat okozva.

Szőlő ültetvényeinkben egyaránt fertőzőképes a peronoszpóra, a lisztharmat és a szürkerothadás is, mert minden kórokozónak megfelelnek az időjárási feltételek. Mellettük a szőlőorbánc és a feketerothadás első tüneteire is figyelemmel kell lenni, mert a buja lombozat minden betegség számára kedvező.

A szőlő zöldmunkáinak elvégzése nagyban segíti a hatékony növényvédelmet, mert a permetlé így akadály nélkül eléri a lombkorona belsejét és a fürtöket is. A termés nélküli hajtásokat távolítsuk el, főként a fürtök közeléből, a jobb átszellőzés érdekében. Egyes szőlőtermesztő körzetekben igen sok a zöld cserebogár imágó. Védekezés nélkül ezeken a területeken tekintélyes lombkárosodás alakult ki.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Uniós oltalmat kapott a „Derecske alma” elnevezés

2022. július 14. 11:14

Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy a „Derecske alma”, mint elnevezés uniós oltalomban részesüljön.

Miért barnul meg az alma gyümölcshúsa a magház körül?

2024. január 21. 04:38

A tavalyi almatermések húsa belül megbarnult, a héjon semmi tünet nem látható, ránézésre egészségesnek látszanak a gyümölcsök. A barnulás a magok körül fejlődött ki, nem egyenletes a megjelenése. Mi lehet a baj? Szeretném a jövőben megelőzni a betegséget.

Mi lesz veled magyar alma?

2023. március 24. 08:02

A folyamatos fejlesztés jelentheti az almatermesztés számára a jövőt. A siker kulcsa tehát a termelőkben rejlik.

Az almamolytól "kukacos" a termés?

2018. augusztus 21. 07:30

H. János kérdése: mitől kukacos az alma? Tavaly rengeteg ilyen almám lett, mit tehetek, hogy idén ne forduljon elő?