A mezei pocok és a hörcsög károsításának alakulása a 2019. évben:
2. Mezei pocok
A mezei pocok szántóföldön és kertészeti kultúrákban rendszeresen visszatérő kártevő. Átlagos években rendszeres károsítását elsősorban csak az évelő pillangós kultúrákban, gyepesített területeken, beleértve a füvesített gyümölcsösöket és szőlőültetvényeket, valamint ruderáliákban lehet észlelni. Év közbeni migrációja során ezekről a területekről rendszeresen látogatja az őszi vetésű növényeket, így a kalászosokat és a repcetáblákat. Ennek során elsősorban a táblaszéleken alakít ki kolóniákat, kedvező körülmények esetén megtelepszik a tábla belsejében is. Időnkénti túlszaporodása (gradációja) során nem kíméli a kapás növénykultúrákat sem. Utolsó gradációját, mely az egész országra kiterjedően jelentkezett, 2015-ben észleltük, azóta túlszaporodása csak lokálisan jelentett gondot.
2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának, így a kártevő egyedsűrűsége tavaszra nem csökkent. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet. Ez a fertőzöttségi szint egyaránt jellemezte az őszi kalászosokat, az őszi káposztarepcét, az évelő pillangósokat, valamint a füvesített gyümölcsös kultúrákat. A további időszakban viszont megállt a mezei pocok fertőzés további erősödése, így a kártevő ellen csak kevés üzemben kellett védekezni.
A száraznak és melegnek mondható nyár, illetve ősz során gócszerűen jelentkező felszaporodás miatt engedélyezték a mezei pocok elleni védekezést, szükséghelyzeti engedélyek kiadásával, ahol az egyedsűrűség ezt indokolta. A körültekintő védekezések miatt mezei vad és hasznos ragadozó elhullás nem történt. Az őszi vetésű kalászosok és repce vetések, valamint évelő pillangós növénykultúrák és gyümölcsösök fertőzöttsége napjainkban nem indokolja a kiterjedt védekezést, az őszi szárazság utáni novemberi bőséges csapadék nem kedvez a kártevő fertőzés erősödésének. Amennyiben a tél folyamán megmarad a csapadékosabb tendencia, nem várható korai erős pocok kártétel, a száraz tél viszont nem fogja gátolni a téli szaporodást.
3. Hörcsög
A kártevő országos szinten évek óta nem okoz növényvédelmi problémát. Kártétele csupán a hagyományosan „hörcsögös” területekre jellemző, így a Hajdúság, a Nagykunság, Békés és a Dunántúl mezőségi területein jelentkezik visszatérően. A kártevő évtizedekkel korábbi súlyos kártételeire ezeken a területeken is csak szórványosan lehet felfigyelni. Az idei alacsony fertőzés jövő évi erősödésére kevésbé kell számítani, mert a kártevő tömeges felszaporodásához több évnek kell eltelnie.