Növényvédelmi előrejelzés

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

Agrofórum Online

A mezei pocok és a hörcsög károsításának alakulása a 2019. évben:

2. Mezei pocok

A mezei pocok szántóföldön és kertészeti kultúrákban rendszeresen visszatérő kártevő. Átlagos években rendszeres károsítását elsősorban csak az évelő pillangós kultúrákban, gyepesített területeken, beleértve a füvesített gyümölcsösöket és szőlőültetvényeket, valamint ruderáliákban lehet észlelni. Év közbeni migrációja során ezekről a területekről rendszeresen látogatja az őszi vetésű növényeket, így a kalászosokat és a repcetáblákat. Ennek során elsősorban a táblaszéleken alakít ki kolóniákat, kedvező körülmények esetén megtelepszik a tábla belsejében is. Időnkénti túlszaporodása (gradációja) során nem kíméli a kapás növénykultúrákat sem. Utolsó gradációját, mely az egész országra kiterjedően jelentkezett, 2015-ben észleltük, azóta túlszaporodása csak lokálisan jelentett gondot.

Búza mezei pocok fertőzöttsége

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának, így a kártevő egyedsűrűsége tavaszra nem csökkent. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet. Ez a fertőzöttségi szint egyaránt jellemezte az őszi kalászosokat, az őszi káposztarepcét, az évelő pillangósokat, valamint a füvesített gyümölcsös kultúrákat. A további időszakban viszont megállt a mezei pocok fertőzés további erősödése, így a kártevő ellen csak kevés üzemben kellett védekezni.

A száraznak és melegnek mondható nyár, illetve ősz során gócszerűen jelentkező felszaporodás miatt engedélyezték a mezei pocok elleni védekezést, szükséghelyzeti engedélyek kiadásával, ahol az egyedsűrűség ezt indokolta. A körültekintő védekezések miatt mezei vad és hasznos ragadozó elhullás nem történt. Az őszi vetésű kalászosok és repce vetések, valamint évelő pillangós növénykultúrák és gyümölcsösök fertőzöttsége napjainkban nem indokolja a kiterjedt védekezést, az őszi szárazság utáni novemberi bőséges csapadék nem kedvez a kártevő fertőzés erősödésének. Amennyiben a tél folyamán megmarad a csapadékosabb tendencia, nem várható korai erős pocok kártétel, a száraz tél viszont nem fogja gátolni a téli szaporodást.

Hörcsög

3. Hörcsög

A kártevő országos szinten évek óta nem okoz növényvédelmi problémát. Kártétele csupán a hagyományosan „hörcsögös” területekre jellemző, így a Hajdúság, a Nagykunság, Békés és a Dunántúl mezőségi területein jelentkezik visszatérően. A kártevő évtizedekkel korábbi súlyos kártételeire ezeken a területeken is csak szórványosan lehet felfigyelni. Az idei alacsony fertőzés jövő évi erősödésére kevésbé kell számítani, mert a kártevő tömeges felszaporodásához több évnek kell eltelnie.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben

Sok a beteg, károsított diófa - napégés, almamoly és nyugati dióburoklégy okozzák a legtöbb problémát

2019. szeptember 11. 10:10

Növényvédelmi szempontból az esős időjárás és a tartós harmatképződés elősegíti a kórokozók egy részének fejlődését, de még számos kártevő is képes károkat okozni.

Méhkímélő növényvédelem

2020. április 8. 14:48

A növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010 FVM rendelet 15. §-a szabályozza hazánkban. Ez alapján a növényvédő szerek felhasználását szabályozó engedélyokiratban is külön tételként felsorolják az adott készítmény méhekre gyakorolt hatását, besorolását, ezek az adatok a szerek csomagolásán olvashatók.

A káposzta növényvédelmének nehézségei

2018. július 31. 08:34

Mintegy 22 hektár különböző káposztaféle (fejes-, vörös-, kel-) növényvédelmi szakirányítójaként szeretném megosztani gyakorlati tapasztalataimat a káposztafélék növényvédelmének legfőbb nehézségeiről.