Sajnos a tavaly év vége az állattartók számára rossz híreket hozott. Az ASP miatti járványügyi intézkedések fokozódtak, közben Lengyelországban felütötte a fejét a madárinfluenza is, ahol mintegy 40 ezer szárnyast kellett leölni. Ennek nyomán a Nébih is kiadta figyelmeztetését: A baromfitartóknak meg kell akadályozniuk, hogy az állományaik érintkezzenek a vadon élő szárnyasokkal, mivel a madárinfluenzát főképp a vándorló madarak terjeszthetik.
További fontos infók:
- Az év elejétől hatályos jogszabályok szerint az egynyári öntözést felváltotta az egyszerűsített öntözési vízhasználat, amely nem más, mint a 100 hektár alatti öntözendő terület esetében történő öntözési célú vízhasználat, ahol a vízkivétel és a vízellátás ideiglenes szivattyúállással – telepített vízelosztó-hálózat nélkül – felszíni vízből biztosított a rendelkezésre állásig. Az egyszerűsített öntözési vízhasználatra szóló vízjogi üzemeltetési engedély az egyszerűsített talajvédelmi terv alapján kialakított talajvédelmi szakhatósági állásfoglalásban meghatározott időtartamig, de legfeljebb öt évig hatályos.
- Az Agrárminisztérium jelentős mértékben megemelte a méhészek és a haszongalamb-tartók támogatását. Méhcsaládonként ötszázról ezer forintra nő a méhállomány egészségügyi kondíciójának megőrzéséhez igénybe vehető támogatás, a haszongalamb vásárlásához nyújtott támogatásra pedig 2020-ban 100 millió forint a megemelt keretösszeg.
- A NAK új kiadványában hasznos tanácsokkal szolgál azoknak a gazdálkodóknak, akik erdőtelepítésre vállalkoznak. Az Erdőtelepítés című kézikönyv a kamara honlapjáról letölthető. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Erdészeti Tudományos Intézete munkatársainak közreműködésével készített kiadványban pedig az erdészeti fajtanemesítés és fajtavizsgálat sok évtizedes tapasztalataira alapozva, az erdősítések és fásítások eredményes kivitelezéséről, a mezőgazdasági területek védelméről, és az ország erdősültségének, illetve fával, faállománnyal borítottságának növeléséről tudhatnak meg többet a gazdálkodók.
- Az agrárium szempontjából fontosabb EU- s javaslatok tárgyalása várható a következő félévben, amelyek kiemeltek az új KAP miatt: Az Európai Bizottság az Európai Zöld Megállapodáson dolgozik, amelynek célja, hogy az EU 2050-ig klímasemlegessé váljon. Emiatt több javaslat várható a fenntartható élelmiszerekre, a tartósabb termékekre, a növényvédő szerekre, a biológiai sokféleséggel kapcsolatos stratégiára, valamint a légi közlekedésből és a hajózásból származó káros kibocsátások csökkentését célzó tervekre vonatkozóan.
- Módosult a termőföld védelméről szóló törvény. A módosulás értelmében engedélyeztetés helyett bejelentés-kötelessé vált a hígtrágya termőföldön történő felhasználása mellett 2020. január 1-től, a talajjavítás (földhasználó hozzájárulása szükséges), a mezőgazdasági célú tereprendezés illetve a talajvédelmi műszaki beavatkozások, valamint létesítmények (ha nem tartoznak más hatóság engedélyezési körébe) létrehozása.
Fontos közelgő határidők:
- WebGN: 2020. január 31-ig! (https://agroforum.hu/agrarhirek/gazdainfo/elkezdodott-a-webgn-benyujtasi-idoszaka/)
- Nitrát-adatszolgáltatás: 2020. március 31-ig.
- Évi élelmiszerlánc-felügyeleti díj második részletének befizetési határideje: 2020. január 31. A felügyeleti díjat a Nébih 10032000-00289782-30006016 számú elkülönített fizetési számlájára kell utalni. A gördülékeny ügyintézés érdekében fontos, hogy az átutalás közleményében tüntessék fel a befizetésre kötelezett adószámát/azonosító jelét, valamint az első részlethez tartozó pénzügyi bizonylat számát.
- Az őstermelői igazolványokat január elsejére visszamenőlegesen 2020. március 20-ig lehet érvényesíteni.
- Ne feledjék, tart a téli trágyázási tilalmi időszak február 15-ig!