Terményárak

Bezuhantak a gabonapiacok

Agrofórum Online

Chicagóban a búza 1,1, a kukorica 1,3, a szójabab ára pedig 0,9 százalékkal csökkent. Párizsban is mínuszt mutatott mind a négy fontos agártermék ára a négy napos, húsvéti ünnepet követően.

A búza ára a tonnánkénti 201,4 dollárnyi értékre ment vissza a jó egy százalékos esést követően. A kukorica ára 128,29 dollár/tonnára kúszott vissza, ami 1,3 százalékos mínusznak felel meg. A szójabab árjegyzése kevésbé, csupán 0,9+ százalékkal mérséklődött és 311,08 dollár/tonnára változott az ár. Kanadában a repce kurzusa 0,4 százalékkal a 463,7 kanadai dollár/tonnás árra húzódott vissza.

A szójabab árának csökkenését a szakértők azzal magyarázzák, hogy az Egyesült Államokban egyre több takarmányfeldolgozó üzem zárt be, így csökkent az alapanyag iránti kereslet. Számos húsfeldolgozó üzem is bezárt ideiglenesen a koronavírus miatt. „Az élelmiszerellátással kapcsolatos hírek most a szójabab piacán jelentkeznek a húsfeldolgozó üzemek tömeges bezárása miatt” – hívta fel a figyelmet Tom Fritz, az EFG Group LLC árupiaci kereskedője.

A kukorica annak ellenére lett olcsóbb, hogy az OPOEC és a kitermeléskorlátozásban részt vevő országok az együttműködés folytatásban egyeztek meg a hétvégén. „A megegyezés hírére nem kezdenek az emberek hirtelen sokat autózni, így az olajpiaci válság hatása továbbra is jelentkezik az kukorica kapcsán az etanolüzleten keresztül” – tette hozzá Dale Durcholz, a Grain Cycles elemzője.

A búza árának elvileg jót tett volna, hogy Észak-Amerikában egyes vidékeken fagykárosodásokról számoltak be, de a globális készletekkel kapcsolatos várakozások ezt nem csak ellensúlyozták, hanem pont az árak csökkenése felé terelték a piacot.

Európában, a párizsi árutőzsdén mind a négy fontos agrártermék ára csökkent a következő három határidőre. A legközelebbi határidőre 1 euróval csökkent a malmi búza kurzusa és 197 euróba került egy tonna. A repce is olcsóbb lett, 2,5 euróval 369,25 euróra került a tonnánkénti kurzus. A takarmánybúza ára számottevően, 4,05 euróval, a tonnánkénti 154,15 eurós értékre ment le. A kukorica ára 1,75 euróval a tonnánkénti 163 eurós szintre csökkent.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még nem árazta a piac a romló orosz búzatermést

2024. december 18. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Emelkedett a kukorica ára az export miatt

2024. december 17. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a repce olcsóbb lett.

Olcsóbb lett a búza a globálisan javuló termés miatt

2024. december 14. 07:40

Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a kukorica olcsóbb lett.

Olcsóbb lett a kukorica az elmaradó export miatt

2024. december 13. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, de a repce drágult.

Hat hónapos mélyponton a szójabab ára

2020. március 13. 07:33

A mezőgazdasági termékek árára jelenleg kevésbé figyelnek a világpiacon a nyersanyagok és árupiaci termékek kategóriájában, hiszen az olajpiaci zuhanás hosszú távú hatásai jóval jelentősebbek lehetnek.

A lassú kínai eladások miatt stagnál a szójabab ára

2019. október 25. 04:36

A szójabab ára október 11. óta a 928 és 944 dollárcent közötti sávban oldalaz. Szeptember végén még 883 dollárcentbe került egy véka szójabab, az árfolyam ezt követően erősödött a jelenlegi szintre.

Hat hetes mélyponton a kukorica

2020. június 26. 08:02

Általánosságban a koronavírus amerikai terjedése miatti aggodalmak fogták vissza a gabonaárakat, mert a gazdasági visszaesésétől való félelemben a részvénypiac, a kőolaj ára és agrártőzsdei árak is mérséklődtek inkább.

Az európai GMO-mentes fehérjetakarmány-alapanyagok mennyiségét kell növelni

2018. június 20. 13:58

Az agrártárcának hosszabb távon célja, hogy ki lehessen váltani a GMO szója import függőségünket, ehhez a minisztérium támogatja a tudományos kutatásokat, a hagyományos szójafajták nemesítését.