Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

Agrofórum Online

A repce után a kalászosokkal folytatódott a rendhagyó Kwizda Terepszemle rendezvénysorozat a vállalat közösségi oldalán. A szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit. A középpontban a starter műtrágyák, a fungicidek és a lombtrágyák álltak.

Kérdésekben nem volt hiány

 Aszályos időszakban is van értelme lombtrágyázni? Többek között ezt a kérdést tették fel a kalászos online bemutató során a nézők, amire természetesen a gazdálkodók választ is kaphattak az élő adás során. „Aszályos időszakban is szüksége van a növénynek a tápanyagokra, mikroelemekre, és a lombon keresztül történő ellátás hasznos lehet ilyenkor is. Az Azospeed (Amino változatban is) „élteti” a növényt, N-, S-, Mg-tartalma növeli a búza aszálytűrését. Célszerű alacsonyabb dózisban kijuttatni (10-15 liter/hektár), de több alkalommal, például a vetésfehérítők elhúzódó lárvakelése miatti kezelésekkel, gombaölő szeres kalászvédelemmel együtt” – olvasható a válaszkommentben, ám azt is hozzá kell tenni, hogy egy nagyon magas fokú és hosszan tartó, elhúzódó szárazság esetében már nem érdemes leterhelni a növényeket, az időzítés tehát rendkívül fontos.

Kalászosban is érdemes startert használni

A kalászosokban beállított kísérletek 5 hektáron, 160 parcellán zajlanak, alanyuk pedig a GK Csillag fajta, aminek reakcióját négy blokkban vizsgálják: starter, lombtrágya, fungicid és agrotechnika. Ezekből elsőként a starterekről esett szó az élő adásban.

A tapasztalatok alapján leszögezhető, hogy a starterek hatásával jelentős többlettermés érhető el a Pannon Starter Mega 30 kg/ha használatával is, de a legjobbnak ítélt a Pannon Starter Vital 30 kg/ha lett. Ez jelenleg még egy kevésbé ismert márkanév, hiszen a Kwizda idén tavasszal regisztrálta. A mikrogranulált, magas foszfortartalmú műtrágya és a tápanyag-metabolizáló baktérium biopreparátum keverékéből álló termék habitusában, levelében, magasságában is kedvezően hatott a búzára.

Az ősszel elvégzett vizsgálatok jelentős előnyöket mutattak ki a starterezett növényeknél, ami bizonyítja, hogy nemcsak a kapásnövényekben van értelme a mikrogranulált starterek kijuttatásának, hanem a kalászosokban is. A tavalyi kísérletekben például 7 mázsás terméstöbbletet hoztak a kontrollhoz képest, amin a Pannon Starter Vital még nagyjából 1 tonna/hektárt emelt.

Az agrotechnológiai kísérlet érdekessége volt a magdózis vizsgálata. Október elején 250 kg/ha, 200 kg/ha és 150 kg/ha mennyiségben vetették el a GK Csillagot, amiből szemmel láthatóan is az utóbbi hozhatja a legjobb eredményeket a betakarításkor.

Csapadékos időben figyelni kell a gombafertőzésekre

A Kwizda kísérleteinek fungicid blokkjában az egyik kiemelt termék a prémium kategóriás Imperis Vital, ami két felszívódó hatóanyagot tartalmazó innovatív gombaölő szer a kalászosok levélbetegségei ellen, legyen az lisztharmat, rozsda vagy szeptória. A készítmény a karboxamidok (SDHI-fungicidek) közé tartozó fluxapiroxadból és a stobirulinok (Qol-fungicidek) csoportjába tartozó piraklostrobinból tevődik össze.

Az élő adás során kiderült, hogy a csapadékosra fordult időjárás következtében az állományban már megjelent a lisztharmat, de az alsó levelek épek. Az esőzések, a pára miatt számolni kell a rozsdák megjelenésével, a virágzásban pedig a fuzárium elleni védekezés esedékes, amihez a Kwizda a Toxin Stop csomagját (Buzz Ultra 0,33 kg/ha, Eminent 125 SL 1 l/ha, Velocity 0,5 l/ha) ajánlja. Ez egy költséghatékony megoldás lehet ebben az időszakban.

A kérdések között a szerkivonások témája jelent meg, ami természetesen nem meglepő. A nézők arra voltak kíváncsiak, hogy mi marad meg a Kwizda készítményeiből a következő évekre is. „Az EU jelentős hatóanyag-kivonást indított el a gombaölő szerek piacán is (pl. epoxikonazol, klórtalonil). Hamarosan döntenek a legnagyobb területen felhasznált tebukonazol hatóanyag sorsáról. A Kwizda Agro választékában az azolok csoportjából a tetrakonazol (Eminent) és a SDHI csoportból a fluxapiroxad hatóanyagok (Imperis Vital) egyelőre nincsenek veszélyben, és a tebukonazolos termékek (Buzz Ultra, Green Star) is felhasználhatók még várhatóan 2022-ig. Ebben a folyamatban felértékelődhetnek a biológiai megoldások, amelyek például a talaj kezelésével csökkenthetik a gombafertőzést (fuzárium). Ilyen a már most is nagy területen használt Trichoderma asperellum T34 törzs a Pannon Starter Perfekt Pro és Trifender Pro termékekben.” – állt a válaszban.

Megéri lombtrágyázni

Mint az a cikk elején feltett kérdésből is kiderült, a lombtrágyázás szintén az érdeklődés középpontjában állt az online bemutató során. Nem véletlen, hiszen a gazdaságosságról is fontos információ hangzott el a virtuális terepszemlén.

Lombtrágyázás a kísérletekben két alkalommal zajlott, a T1-es időpontban, a szárba szökkenéskor, ami április közepére esett, majd két héttel később történt a második kijuttatás. Az előző évek adatai azt mutatják, hogy minden lombtrágyakezelés 4-8 százalékos termésnövekedést jelent, ami ugyan nem magas érték, de ha forintosítjuk, akkor kiderül, hogy megéri a befektetés.

Bár a betakarítás még várat magára, egyelőre a Wuxal Réz TOP + Wuxal Cink 1+1 liter/hektár keverék kiváló eredményekkel kecsegtet. Ez a kombináció idén egy új termékben realizálódott, hiszen megjelent a Wuxal Kalászos, ami ebben az évben már vásárolható volt. A fotoszintetikus aktivitás mérése bizonyította a kombináció hatékonyságát, ami mellett az Alga 600 biostimulátor hatású öntözőműtrágyát emelték ki az élő adás során.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024. október 31. 09:40

Fontos, hogy a mintavétel szakszerű legyen. Hiszen a helytelenül kivitelezett talajmintavételből származó adatok felhasználása nem eredményezhet helyes döntést.

Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása

2024. október 2. 17:10

A hiányos makroelem-ellátás 50–60%-kal, a nem megfelelő mikroelem-ellátás 10–25%-kal is csökkentheti a búzatermést, és rontja a minőséget is.

Hibridbúza. Őszi búza. Állománymustra, javaslatok a szükséges és ajánlott tavaszi beavatkozásokra

2019. február 8. 12:16

A mezőgazdaságban dolgozók hozzászoktak és kénytelenek elfogadni a tevékenységüket rendszeresen és igen változatosan befolyásoló időjárás okozta problémákat. A termesztési – agroökológiai – környezet dinamikus változásai ennek megfelelően évről évre sok feladatot adnak a gazdálkodóknak.

Támadnak a gombák a kalászosokban – hogyan védekezzünk?

2024. március 12. 14:10

A Nufarm széles hatású gombaölő szereivel hatékonyan vehetjük fel a harcot a gabonafélék kórokozóival szemben.

Kalászos herbicidnek tervezve

2018. március 14. 09:29

A Sumi Agro a meglévő szükségletek, igények és követelmények teljesítése mellett egy valóban új célt tűzött ki és valósított meg a Moderator termék megalkotásával.

HySEED hibridkalászosok. A precizitás sikerre vezet

2024. július 3. 11:40

A HySEED hibridkalászosok termesztéstechnológiájában a precizitás igénye már az állományok fejlődésének első lépéseinél tetten érhető.