Növényvédelem
Fizetett tartalom

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

Syngenta Kft.

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Mivel a levéltetvek és kabócák a füves területeken, még zöld kukoricán, cirkon jelen vannak, a kelő gabona vonzó tápnövény számukra, betelepülhetnek és hozzák magukkal a vírusokat. Mit lehet tenni, hogy megszakítsuk ezt a folyamatot?

  • Korai vetés kerülése. Ez pont szembe megy a hibridkalászosok termesztéstechnológiai javaslatával. A korán vetett gabona vonzza a levéltetveket, kabócákat. Törekedjünk az optimális időben történő vetésre, korán vetett hibridállománynál a megfelelő védelemre a vírusvektorok ellen. Ha még zöld kukorica vagy zöld gyepes terület mellett lesz a gabonatábla fokozottan figyeljük a levéltetvekre.
  • Ellenálló fajták, hibridek. Az első BYDV ellenálló őszi árpa fajták idén jelentek meg Nyugat-Európában. Ha majd nálunk is elérhetőek lesznek a rezisztens genotípusok, érdemes ezekből választani. Megjegyzendő, hogy ezen őszi árpák csak a BYDW vírus ellen védettek, WDV vírusra nem ellenállók!
  • Növényvédő szeres védekezés. A neonikotinoid típusú csávázószerek nélkül csak a rovarölő szeres permetezés marad, mint a vektorok elleni védekezés. Itt is leszűkült a választék, piretroid típusú készítményeket használnak elsősorban levéltetvek, kabócák ellen.

Mivel az összes piretroid készítmény hatásmechanizmusa azonos, széles körű használatuk aggályos lehet. Érdemes szerkombinációkban gondolkodni, erre egy jó megoldás lehet a Judo. A Judo két hatóanyagú készítmény, a Karate Zeonból ismert lambda cihalotrint és a Pirimor hatóanyagát, a pirimikarbot tartalmazza. A pirimikarb speciális levéltetvek elleni készítmény, a karbamát típusú rovarölő szerek egyetlen még engedélyezett képviselője. Hatásmechanizmusa kolinészteráz-gátló, hasonlóan a már nem engedélyezett foszforsavészterekéhez.

Hogyan tervezzük a levéltetvek elleni védekezést? Mivel a nyár csapadékos volt, jelenleg is sok a levéltetű a kukoricákon, árvakeléseken. Ezek október elején átmehetnek a kelő gabonára. Már 2 leveles gabonán is megjelenhetnek a vektorok. A Judo dózisa 1,25 l/ha, a kezelést a levéltetvek betelepedésekor kell elvégezni. Ha a levéltetvek állományát lecsökkentettük, a további felszaporodásukat a lehűlő időjárás és az ősz végi fagyok gátolhatják, így vírusátvitel veszélye is alacsony lesz.

A Judo-t használva tél végén egészséges, zöld őszi árpa állománnyal találkozhatunk határszemléink során, mely minden kétséget kizáróan nagyobb terméssel honorálja a megfelelően megválasztott őszi védekezésünket!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

A megelőzés automatikus termésmentés is!

2018. április 27. 07:16

A kalászos növényvédelmet meghatározza a termesztési cél, az évjárat és a helyi sajátosságok.  A fajta fogékonysága pedig meghatározza a stratégiát.

Mit tehetünk a szárazsággal szemben? Öt nemesítő cég képviselőjét kérdeztük az aszályról

2019. február 13. 14:45

Milyen megoldásokkal tudják a nemesítők segíteni a termelőket az egyre fokozódó aszályban?

Felkészülés a kukoricavetésre a Syngentával

2023. március 10. 06:34

Nézzük a befolyásoló tényezőket!

Első lépések a 6 tonna felé vezető úton – fókuszban a vetésminőség

2021. március 4. 09:28

Bizton kijelenthetjük, hogy a téma örökzöld és évről évre minden tavasszal kihívást jelent a termelők számára, hiszen a vetés minősége terméshozamot befolyásoló elem, amely a teljes vegetációban meghatározza a napraforgó-termesztés szempontjából fontos termesztéstechnológiai munkafolyamatok kivitelezhetőségének időzítését, valamint azok minőségét.