A fejes salátáról kevesen tudják, hogy érzékenyen reagál a levegő alacsony vagy magas páratartalmára, aminek súlyos fejlődési rendellenességek kialakulása, és ebből adódó értékesítési nehézségek lehetnek a következményei. A száraz levegőből adódó levélszél barnulás betegség főleg áprilisban–májusban, a már szedés előtti hajtatott salátát veszélyezteti.
A fejes saláta optimális hőigénye a fényviszonyoktól függően 16-18 oC. Áprilisban a hirtelen kisütő nap hatására, a fólia alatt percek alatt a léghőmérséklet eléri a 25-30 oC értéket, ami azonnali szellőztetést tesz szükségessé. A termesztő létesítmény gyors átszellőztetése, ablakok és ajtók nyitása, különösen szeles időben, pillanatok alatt a páratartalom csökkenését, zuhanását eredményezi.
A 30-40%-ra visszaeső nedvességtartalomban az idősebb leveleken apró, tűszúrásnyi barna pontok, később foltok jelennek meg, amelyek idővel növekednek, összeolvadnak, és egy karimát, egy barna szegélyt képeznek a levél szélén. Főleg szellőzők, ajtók közelében jelennek meg először, ha hirtelen nyitunk. A megbarnult levélszél száraz, könnyen letöredezik a levélről. Fokozatos szellőztetéssel, a szellőzők lassú nyitásával a betegség megelőzhető. Ha idejében észleltük a betegséget, és csak a legkülső leveleken jelentkeztek a foltok, úgy a külső levelek eltávolítása után a saláta értékesíthető.
A száraz levélszél-barnulásnak ellentétje a belső vagy lágy levélbarnulás, ami a károsan magas, 90% körüli páratartalomnak a következménye. Nehezebb észrevenni, mivel a belső leveleken alakul ki, és ha már fejesedő állapotban van a saláta, csak a fej szétvágásakor észlelhető. Áprilisban már csak ritkán, tartósan borús időben alakul ki a szellőzőktől és az ajtóktól távol eső helyeken. Ellene értelemszerűen szellőztetéssel védekezhetünk.
Hajtatásban a hőmérők mellett elengedhetetlen a műszeres páratartalom-mérés, és az annak alapján történő szellőztetés. Az alábbi értékek tartását javasoljuk, ami a növény fejlettségétől és a fényviszonyoktól függően változik:
– fejes saláta: 70-80%
– paradicsom: fejlődés kezdetén 60-65%, terméséréskor, intenzív napsütésben 85-90%
– paprika: 70-80%
– uborka: 90-95% (télen lényegesen kevesebb, 70-75%)
(Terbe István – Agrofórum Online)