Agrárgazdaság

Extra bevételi forráshoz juthatnak a gazdák a regeneratív gyakorlatok alkalmazásával

Agrofórum Online

Az Európa legnagyobb talajszén-programját üzemeltető dán központú Agreena a magyar gazdák számára is megnyitja a 2024. évre vonatkozó csatlakozási lehetőséget. Az immár negyedik évbe lépő AgreenaCarbon program segítségével a gazdáknak lehetőségük van finanszírozási támogatást szerzeni a regeneratív gyakorlatra való átálláshoz.

Az AgreenaCarbon több, mint 17 országban, jelenleg több, mint egymillió hektár regisztrált területtel rendelkezik. Az Agreena eddig több, mint 6 millió eurót fizetett ki azon gazdáknak, akik a program előírásai szerinti regeneratív gazdálkodást vállaltak, mely legalább 32 eurós szén-dioxid-kibocsátási igazolást jelentett tanúsítványonként.

„A regeneratív gyakorlatok – például no-till, azaz forgatás nélküli talajművelés, min-till és a takarónövények termesztéstechnológiába való tudatos beillesztése – révén a gazdálkodók kulcsszerepet játszhatnak az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló szolgáltatások nyújtásában, és rendkívül fontos szerepet játszhatnak az éghajlatváltozással kapcsolatos kérdésekben.

A gazdálkodókat pénzügyileg is meg kell jutalmazni azért, hogy ilyen klímaérzékeny gazdálkodást folytatnak és az AgreenaCarbon éppen ezt teszi” – mondta Niels Vittrup, az Agreena vezető agrotechnikai vállalat kereskedelmi igazgatója.

A programban részt vevő gazdálkodók számos technológiai lépést vállalnak, ami kitér többek között az optimális takarónövény-használatra, valamint a talajbolygatás csökkentésére is. Az Agreena nemzetközileg akkreditált és harmadik fél által hitelesített programja számszerűsíti a üvegházhatású gázok (GHG), valamint a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését.

A gazdálkodó saját döntése alapján megtarthatja a tanúsítványokat, kereskedhet velük az önkéntes szén-dioxid-piacon (VCM), vagy megbízhatja az Agreenát az értékesítésre. A gazdálkodók számára korai kifizetési lehetőség is rendelkezésre áll, amelynek finanszírozását az Agreena a tanúsítványok kibocsátása előtt biztosítja.

A gazdálkodók jelenleg példátlan kihívásokkal néznek szembe, többek között gazdasági és politikai bizonytalansággal, továbbá a változó időjárási viszonyokkal. Az AgreenaCarbon értékes kiegészítő jövedelmet kínál a gazdálkodók számára, biztosítva, hogy mezőgazdasági vállalkozásuk egyszerre nyereséges és környezeti szempontból is fenntartható legyen.

Az AgreenaCarbon tanúsítványai az IPCC-hez igazodó szigorú tudományos módszertant és a világ vezető tanúsítási szabványait követik a szén eltávolításának biztosítása érdekében. A vállalat vezető távérzékelési MRV-technológiája lehetővé teszi, hogy folyamatosan nyomon kövesse, ellenőrizze és jelentse a gazdaságban alkalmazott regeneratív gyakorlatokat és annak eredményeit.

„Egy évvel ezelőtt léptünk a közép-európai és ezen belül a magyar piacra. Tisztában vagyunk vele, hogy a gazdálkodók nagy részének a klímabarát gondolkodásmód, a regeneratív talajművelés, valamint a karbongazdálkodás új szemléletet jelent. A CO2e tanúsítványokban rejlő lehetőségek azonban sokak érdeklődését felkeltette, mára több mint 10 ezer hektár méretben szerződtek hazai gazdálkodók az Agreena-val.

Van aki rövid távú bevételi forrást lát benne, van aki befektetésként tekint rá, de van gazdálkodó, aki pénzügyi intézmények felé szeretné igazolni a fenntartható »zöld« gazdálkodását. Az Agreena-val való együttműködés a regeneratív átálláshoz ad segítséget a gazdáknak” – mondta Koszty Viktor, az Agreena magyarországi Market Lead-je.

  • A szén-dioxid-megkötés a mezőgazdaságban a klímavédelmi intézkedések egyik legfontosabb megoldása, azonban a gazdák számára magas kezdeti költségekkel járhat. Az Agreena az önkéntes karbonpiacon az éghajlatbarát gazdálkodási erőfeszítéseket szén-dioxid-kibocsátási bizonyítványokká alakítja át, és ezzel új bevételi forrást teremt a gazdálkodók számára. A program előnyeit a gazdálkodók is látják: az Agreena portfóliójában az éves hektárszám-növekedés 20%-a abból származik, hogy a tag gazdálkodók további földterületeket vettek fel a programba.
  • Becslések szerint a Föld talajában lévő szén legalább 50%-a a légkörbe került az elmúlt évszázadok során. Ennek a szénmennyiségnek a regeneratív mezőgazdaságon keresztül történő megkötése az egyik legnagyobb lehetőség az emberi és éghajlati egészség, valamint a gazdálkodók pénzügyi jóléte szempontjából. [Forrás: Project Drawdown]
  • A természetes megoldások, beleértve a mezőgazdasági termelésben lévő földek javítását , a szén-dioxid-kibocsátás 2030-ig történő mérséklésére irányuló öt leghatékonyabb stratégia között szerepelnek. [Forrás: IPCC, Hatodik értékelő jelentés]

(Fotó: Danuba/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Új támogatási lehetőség a szárítmány-előállítóknak

2019. május 29. 14:47

Azok a szárítmány-előállító vállalkozások jogosultak támogatásra, amelyek – egyéb feltétel mellett – igazolják a szárítmány-előállítás céljára felhasznált tüzelőanyag mennyiségét.

Egységes kérelem: több mint 50 támogatási jogcímre igényelhető támogatás

2023. május 13. 06:36

A kérelem beadása során 2023-ban több mint 50 támogatási jogcímre, intézkedésre lehet támogatást igényelni, illetve adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni.

Idén is díjazták a női gazdálkodókat

2022. április 23. 09:55

A Corteva Agriscience által kezdeményezett program a női gazdálkodók képzését és fenntartható mezőgazdasági törekvéseiket támogatja.

Csak néhány juh- és kecskefajtára kellene szakosodni

2018. április 24. 10:52

A juh- és kecskeágazat jelenlegi állapotáról adott közre helyzetjelentést a Magyar Állattenyésztők Szövetsége.