Agrárközélet

A szántóföldi növénytermesztés munkabiztonsága

Agrofórum Online

Mára a munkafolyamatok java a szántóföldi növénytermesztés során gépesítve vannak, ez azonban nem jelenti azt, hogy az ember már nem is vesz részt a munkálatokban. Ebből adódik, hogy a szántóföldi növénytermesztési munkák során is kiemelt szerepük van a munkabiztonsági intézkedéseknek. Legfőképp azért, mert a munkabalesetek egynegyede a mezőgazdasági tevékenységek végzésekor következik be.

Évszaktól függetlenül elmondható, hogy csak egészségileg és fizikailag alkalmas munkavállalókat szabad munkára alkalmaznia a munkáltatónak. A szántóföldi növénytermesztés tekintetében azonban oda kell figyelni arra is, hogy a gépkezelők rendelkezzenek az általuk kezelt gépekre érvényes vezetői engedéllyel – a gépek pedig rendelkezzenek a szükséges felülvizsgálati, karbantartási dokumentációkkal, kockázatértékelésekkel. Fontos, hogy a munkavállaló kizárólag azt a mezőgazdasági gépet használhatja, amelyre érvényes vezetői/kezelői engedélye van, és amelynek kezelésére a munkáltató őt írásban felhatalmazta.

És ez még nem minden, munkát ugyanis csak akkor szabad megkezdeni, ha a munkavállaló részt vett a kötelezően előírt munkavédelmi oktatáson – ezt minden évben, ismétlő jelleggel meg kell tartani, valamint a munkaviszony megkezdésekor is szükséges azt elvégezni – továbbá elolvasta az általa kezelt gép használati utasítását és az abban szereplő információkat elsajátította. A használati utasítások elolvasását nem szabad félvállról venni, ebben a dokumentumban található meg többek között a lehetséges gépkapcsolatok összeállításának pontos szabályzása is.

Amennyiben minden személyi feltétel megvalósult, a munkavégzés megkezdhető. A gépkezelő a munkálatok megkezdése előtt köteles meggyőződni a munkagép, egyéb eszközök megfelelő, munkára alkalmas állapotáról.

A munkavégzés közben kiemelten figyelni kell arra, hogy a mozgásban lévő gépről le és felszállni szigorúan tilos. Munkaszünet esetén, vagy a munka végeztével a gépkezelő az erőgépét köteles biztonságos helyen „letenni”, valamint az indítókulcsot el kell távolítani, a gépet le kell zárni. Ez azért fontos, hogy illetéktelenek még véletlenül se tudják használni a munkagépet. Javítási munkálatokat megkezdeni kizárólag leállított gépeken szabad – ebben az esetben sem szabad a kulcsot az önindítóban hagyni.

Szántóföldi munkavégzésnél a munkáltatónak kiemelt figyelmet kell fordítania:

• étkezési lehetőség biztosítására kulturált, tiszta helyen;
• tisztálkodási lehetőség biztosítása;
• kellő mennyiségű ivóvíz biztosítására;
• elsősegély felszerelés biztosítására.

A nyári időszakban a fentebb említett általános szabályokon túl a munkáltató legnagyobb felelőssége a megfelelő védőital biztosítása minden munkavállaló részére. Ez ugyanis kizárólag a munkáltató kötelessége, pénzben pedig nem váltható meg – csak úgy, mint az egyéni védőeszközök juttatása, de ezt a Munkavédelmi Törvény is leírja.

A betakarítás felé közeledve a munkavállalókra leselkedő veszélyek nem csökkennek, sőt, inkább gyarapodnak. Előkerülnek az arató-cséplő gépek, ezek pedig a nagyméretű forgó-mozgó alkatrészeik miatt komoly, akár halálos sérüléseket is tudnak okozni a munkavállalóknak. A fent említett gépek használatakor is vannak alapvető szabályok, amelyeket be kell tartani. Ilyen például, hogy ha eltömődik a kombájn etetőnyílása, le kell állítani a gépet, mielőtt az eltömődés okát a munkavállaló elkezdené elhárítani.

Erre figyeljen a munkavédelmi oktatáson!

A szabadban végzett mezőgazdasági munkálatok előtti munkavédelmi oktatáson külön ki kell térni a kullancs, darázs, méh, vipera, valamint a vadak okozta veszélyekre, az általuk okozott sérülés utáni teendőkre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Tengerentúli kapcsolatait erősíti az Állatorvostudományi Egyetem

2025. június 3. 12:40

A Purdue Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem – cél a tudományos és oktatási jelenlét bővítése.

Fóliák hasznosítása, III. – Tavaszi fejes saláta hajtatása

2024. február 8. 11:10

Nálunk – más európai országokhoz képest - a levélzöldségek fogyasztása (fejes saláta, jégsaláta, endívia saláta, spenót, sóska stb.) meglehetősen szerény. Csúcsidőszaknak számít a kora tavasz és húsvét környéke, még kisebb csúcsnak mondható a késő őszi kereslet, de télen és nyáron minimális az igény a levélzöldségfélék iránt.

Megkezdődik a burgonya betakarítása: a szárazság csökkentheti a kínálatot

2022. július 23. 12:34

Javában tart a korai burgonya betakarítása Németországban. Az, hogy mennyire lesz jó az év a termelőknek, attól függ, esik-e még eső.

Hogyan tároljuk télen a betakarított zöldségeket?

2023. november 8. 07:10

Az őszi betakarítás sokkal több zöldséget és gyümölcsöt eredményez, mint amennyit el tudunk fogyasztani. A termés egy részét le lehet fagyasztani, be lehet főzni, de a többit hűvös kamrában, pincében, sötét helyen kell tárolni. Kérdés, hogy hogyan?

Kipergés-ellenálló repcék

2020. július 14. 07:55

A szélsőséges időjárás és a deszikkáláshoz felhasználható készítmények körének szűkülése miatt talán soha nem volt annyira fontos a repcehibridek hozamstabilitása, mint most.