Ukrajna nagy részén az esőzések javították az őszi gabona vetésének feltételein. Ezzel is csökkentek a súlyos szárazság utáni 2021-es gabonaterméssel kapcsolatos aggályok – közölte az APK-Inform tanácsadó cég.
„Szeptember utolsó napjaiban és október elején a kellően heves esőzések hatására sok helyen javult a földek állapota, amelyet a korábbi szárazság idézett elő Ukrajna legtöbb régiójában. A vetés és az őszi vetésű növények fejlődése így jobb körülmények közt történhet meg” – szerepelt a tanácsadó cég beszámolójában.
Az időjárás-előrejelzések szerint ebben a hónapban Ukrajnában az elmúlt 10 év legrosszabb időjárási viszonyai uralkodtak, és a súlyos szárazság miatt a vetésterületeknek csak 10-15 százaléka volt alkalmas az őszi vetésre, ami komoly hatással lehet a 2021-es betakarításra.
Az APK-Inform szerint Ukrajna 2020/21-es őszi búza vetésének üteme a szárazság miatt az elmúlt 10 évben a leglassabban halad, és akár decemberig is elhúzódhatnak a vetési munkálatokat.
Ukrajna gazdasági minisztériuma szeptember végén adta ki az első hivatalos tájékoztatást az őszi vetésekről. Szeptember 28-ig csak 1,5 millió hektárt, vagyis a várható őszi búza területének 25 százalékát vetették be – számolt be a Thomson Reuters hírügynökség.
Ukrajna a globális gabonaexport mintegy 16 százalékát biztosítja, és a 2019/20-as szezonban 57,2 millió tonna gabonát adott el külföldön. A kormány szerint az export 47,4 millió tonnára csökkenhet 2020/21-ben.
A hét elején a búza részben azért drágult két éves rekordszintre, mert azokra a főbb területekre, ahol az őszi búza vetése zajlik, száraz időjárást jósolnak az előrejelzések. Különösen igaz ez az Egyesült Államokban, Oroszországban és Ukrajnában.
Szeptember végén közölték, hogy Ukrajna 37,6 millió tonna gabonát takarított be 10,3 millió hektárról, vagyis a vetett terület 67 százalékáról. A teljes betakarítási mennyiség 25,1 millió tonna búzát, 2,2 millió tonna kukoricát és 7,8 millió tonna árpát is tartalmazott. A kijevi agrárminisztérium arra számít, hogy a gabonatermés 2020-ban 68 millió tonnára eshet vissza a 2019-es rekord 75 millió tonnáról az ország legnagyobb részén jelentkező súlyos aszály miatt.