Brazília beleegyezett abba, hogy vizet enged az Itaipu óriásvízerőműnél a Paraná folyóba, ezzel növelik a kiemelt gabonaszállítási útvonal alacsony vízszintjét. A Paraná folyó a gabonaszállítás kulcsfontosságú főútja. Az Argentínából exportált gabona nagy részét Rosarióban, a Buenos Airestől észak-keletre lévő, Parana-folyó parti kikötőben rakodják hajókra.
Az évtized legalacsonyabb vízszintje alakult ki a vízi szállítási útvonalon, így ez a szituáció arra kényszeríti az argentin exportőröket, hogy kevesebb szóját és egyéb gabonaféléket rakodjanak a teherszállító hajókba. Ezek elsősorban Kína felé indulnak, és egy új problémát jelentenek az ágazatban, amelynek eddig is elég gazdasági nehézséget okozott már a koronavírus világjárvány.
A Brazíliával kötött megállapodás lehetővé teszi további 1400 köbméternyi víz hozzáengedését a folyóhoz – írta az argentin külügyminisztérium nyilatkozatára hivatkozva a Thomson Reuters hírügynökség. A két fél hetente egyeztet majd a régió krónikus aszálya miatt kialakult helyzet kapcsán – közölte az argentin agrártárca. Ez a lépés elősegíti az argentin szójakivitel felgyorsítását, amely szoros versenyben áll a brazil gazdálkodók termésével a globális piacokon, hiszen Argentína a harmadik, Brazília pedig az első számú szereplő a szójabab exportáló országok közt.
A brazil külügyminisztérium nem válaszolt azonnal a kérelemre, bár ez nem meglepő, hiszen Argentína külügyminisztériumának képviselője elmondta, hogy semmit nem kínálnak cserébe Brazíliának a Paraná folyó szintjének emeléséért cserébe.
A brazil energiaiparnak kihívásokat jelenthet Argentína kérésének teljesítése, hiszen a megagátat ellátó víz tartalékának csökkenése problémákat okozhat, közölték az ügyet ismerő szakemberek, akik azonban anonimitást kértek.
A száraz időjárás miatt a Brazília déli részein található tározók vizének mindössze 17 százalékát vezetik el a vízerőműhöz, amely messze a maximális kapacitása alatt üzemel, hiszen a koronavírus miatt csak kevesebb áramra van szükség.
A tárgyalásokat a két ország külügyminisztériuma, Brazília nemzeti villamosenergia-rendszerirányítója és Paraguay között tartották a témáról. Az Itaipu-t Paraguay és Brazília közös vállalkozásként üzemelteti. Az Itaipu képviselőjének állítása szerint a gát üzemeltető cége nem vett részt a megbeszéléseken.