24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Állattenyésztés

Beárazzák a juh- és tehénböfögést az üvegházhatású gázok csökkentése érdekében

Agrofórum Online

Új-Zéland közzétette a mezőgazdasági kibocsátások árazására vonatkozó tervezetét, hogy megbirkózzanak az ország egyik legnagyobb üvegházhatású gázforrásával, a birkákkal és szarvasmarhákkal.

A javaslat értelmében Új-Zéland, a nagy mezőgazdasági exportőr, lenne az első olyan ország, ahol a gazdálkodók fizetnének az állattenyésztésből származó kibocsátásért – közölte a Környezetvédelmi Minisztérium. Új-Zélandon, ahol 5 millió ember él, körülbelül 10 millió szarvasmarha és 26 millió juh van.
Az üvegházhatású gázok teljes kibocsátásának csaknem fele a mezőgazdaságból származik, főként a metán, de a mezőgazdasági kibocsátásokat korábban mentesítették az ország kibocsátáskereskedelmi rendszere alól, ami bírálatot kapott a kormány globális felmelegedés megállítása iránti elkötelezettsége miatt.

A kormány és a mezőgazdasági közösség képviselői által összeállított tervezet szerint a gazdálkodóknak 2025-től fizetniük kell gázkibocsátásukért. A rövid és hosszú élettartamú mezőgazdasági gázt külön árazzák, bár mennyiségük kiszámításához egyetlen intézkedést alkalmaznak.

„Kétségtelen, hogy csökkentenünk kell a légkörbe juttatott metán mennyiségét, és egy hatékony mezőgazdasági kibocsátási árrendszer kulcsfontosságú szerepet játszik majd ennek elérésében” – mondta James Shaw éghajlatváltozási miniszter.

A javaslat ösztönzőket tartalmaz azon gazdálkodók számára, akik spaciális takarmány-adalékanyagokkal csökkentik a kibocsátást, míg a farmon belüli erdőgazdálkodás felhasználható a kibocsátás ellensúlyozására. A programból származó bevételt a gazdálkodóknak nyújtott kutatási, fejlesztési és tanácsadói szolgáltatásokba fektetik be.

„Ajánlásaink lehetővé teszik a fenntartható élelmiszer- és rosttermelést a jövő generációi számára, miközben méltányos szerepet játszanak országunk éghajlatváltozással kapcsolatos kötelezettségvállalásainak teljesítésében” – mondta Michael Ahie, a He Waka Eke Noa szervezet elnöke.

Susan Kilsby, az ANZ Bank mezőgazdasági közgazdásza szerint a javaslat valószínűleg a legnagyobb szabályozási zavar a gazdálkodásban a mezőgazdasági támogatások 1980-as évekbeli megszüntetése óta – számolt be a Reuters. A rendszerrel kapcsolatos végső döntés decemberben várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Gümőkór sújtott egy Csongrád-Csanád megyei szarvasmarha-állományt

2022. május 16. 20:01

Gümőkór-fertőzöttséget igazoltak a hatósági vizsgálatok májusban egy Csongrád-Csanád megyei szarvasmarha-állományban.

Több tejet termelünk, de kevesebb lesz a marhahús

2024. október 22. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2025-ben enyhén emelkedik majd a tejtermelés a közösségben.

Jól kezdték az évet a hazai vágóhidak

2018. május 28. 07:43

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) jelentése szerint az üzemekben 11 százalékkal több szarvasmarhát, 1,7 százalékkal több sertést és 15 százalékkal több baromfifélét dolgoztak fel az első negyedévben, mint az előző év azonos időszakában.

A tehénlepény ritka állatok és a fajgazdagság megmaradását segíti

2024. szeptember 10. 09:40

Nem minden fekete-fehér: a szarvasmarhák hozzájárulnak az üvegházhatású gázok keletkezéséhez; ám a legeltetés számos faj táplálékát biztosítja.