Állattenyésztés

Délmagyar: Föld nélkül maradhat a Hód-Mezőgazda Zrt.

Agrofórum Online

A 2016-os lesz az utolsó teljes gazdálkodási évünk. Még nem tudjuk, mitévők legyünk – árulta el Antal Gábor.

Veszélybe kerülhet a hódmezővásárhelyi Hód-Mezőgazda Zrt. működése az állami földek eladása miatt. Több mint 4000 hektárt bérelnek, a takarmány egy részét muszáj maguknak előállítani. Nem szeretnének felhagyni az állattenyésztéssel, amihez viszont föld is kell – mondja Antal Gábor vezérigazgató a Délmagyar.hu-nak.

Az ország egyik legnagyobb állatállománya a vásárhelyi Hód-Mezőgazdáé. A cégnek több mint 3700 szarvasmarhája van, 1450 kocát és szaporulatát gondozzák. 3300 hektár állami tulajdonú szántón és közel 1000 hektár legelőn gazdálkodik haszonbérletben. Ekkora terület szükséges ilyen nagyságú állatsereglet takarmánnyal való ellátásához. Ezen kívül működtetnek vetőmagüzemet is.

A Hód-Mezőgazda állami területeiből a földbérleti pályázaton már több mint 3300-at elbíráltak. A cég eddig egyetlen hektár bérleti jogát sem nyerte el, 2017-től más gazdálkodik majd ezeken a területeken. Közel 1500 hektár szántót művelnek még, amit magánszemélyektől bérelnek, de ennek nagysága is folyamatosan csökken.

– A 2016-os lesz az utolsó teljes gazdálkodási évünk. Még nem tudjuk, mitévők legyünk – árulta el Antal Gábor, a Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgatója. Elmondta: ekkora állatállomány fenntartásához a takarmány egy részét – búzát, kukoricát – megvásárolhatják a piacon. De az úgynevezett speciális tömegtakarmányt nem, azt nekik kellene előállítani.

– Magánszemélytől is korlátozott lehetőséggel bérelhetnénk, mindenki megelőz bennünket a sorban. Egy évet még mindenképpen gazdálkodunk, addig el kell döntenünk, hogyan folytassuk. Most nagy a bizonytalanság, dolgozunk tovább, keressük a megoldást, mert 2016 végén határoznunk kell. Nem szeretnénk lehúzni a rolót, nem szeretnénk befejezni az állattenyésztést – közölte Antal Gábor.

A Hód-Mezőgazda Zrt. jelenleg 350 munkavállalót alkalmaz, ennyi ember dolgozik teljes munkaidőben, de szezonálisan további 100-150-re van szükség.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Mintegy húszezer húsludat számolnak fel Bökönyön

2022. június 1. 13:49

Az érintett állomány felszámolása folyamatban van.

AKI: nőtt a baromfihúsexport

2023. május 18. 12:22

Az AKI vágási statisztikai adatai alapján Magyarországon 145 ezer tonna (élősúly) baromfit vágtak le 2023. január–márciusban, 7,5 százalékkal többet, mint 2022 azonos időszakában.

Farkas Sándor: a mezőgazdaság egyik legversenyképesebb ágazata a baromfitenyésztés

2021. szeptember 12. 10:18

A magyar hústermelés több mint felét a baromfiágazat adja, az alapanyag-előállítással több mint 1900 árutermelő gazdaság foglalkozik.

Szinte tökéletesek az adonyi Angus tenyészbikák - Fajtaelőnyök és tartástechnológia

2019. május 9. 04:36

2018-ban 93 százalékos vemhesülést értek el az adonyi Angus marhák. Összesen 19 tenyészbika dolgozott az előző idényben, amelyek közül négy állat 100 százalékos eredményt produkált.

Állattenyésztés Képgaléria Videó