Állattenyésztés

Jön a tél, a lovaknak is szükségük van az extra gondoskodásra

Agrofórum Online

A lovak szőrzete télen ugyan dúsabbá és sűrűbbé válik, amivel jól alkalmazkodnak a hideghez. Több takarmányra van azonban szükségük ahhoz, hogy egészségesek maradjanak és a testsúlyukat megtartsák. A legjobb energiaforrás számukra a széna.

Széna, gabona, friss víz

A lucernaszéna kicsit több energiát tartalmaz, mint a fűszéna, de mindkettő jó minőségű és megfelelő lehet a lovak számára. A széna, ahogy az emésztőrendszerükben erjed, hőt ad le. Ahogy hidegebb lesz, jó minőségű szénával kell etetni őket, és minél hidegebbre fordul az idő, annál több szénát kell kapniuk.

Amikor már minden szénát megesznek, amit kapnak, de romlik a kondíciójuk vagy fogynak, akkor el lehet kezdeni gabonát adagolni, hogy a takarmány energiatartalmát megemeljük. Azonban ahogy minden változásnál, itt is fokozatosan kell adagolni, mert felboríthatja az emésztésüket, ha nincs lehetőségük hozzászokni a gabonához. Gondoskodni kell arról is, hogy mindig álljon rendelkezésre bőséges mennyiségben friss víz. A hóevés nem pótolja a folyadékot.

Ha ugyanis kevesebb vizet isznak, mint amennyit szeretnének, az emésztési problémákat okozhat, mivel minden száraz, amit télen kapnak: a széna, a takarmány és a gabona is. Ha pedig nem kapnak megfelelő mennyiségű vizet, akkor ezek a száraz takarmányok bélelzáródást és kólikát okozhatnak. A legjobb, ha a vizet 5-15 Celsius-fokos hőmérsékleten tudjuk tartani.

A télen az istállóban tartott lovakat is ki kell engedni mozogni. Ez fokozza az étvágyukat és az unalmukat is elűzi. Az unatkozó állat ugyanis harapdálhat, rugdoshat vagy kényszeres viselkedés jeleit mutathatja.

Amikor a ló az istállóban van, tiszta és jól szellőző helyet biztosítsunk neki.

A lovak takarózása

Azt előre tisztázzuk, hogy a legtöbb lónak nincs szüksége takaróra. A lovaknak – ha a takarmányozásuk megfelelő – természetes szigetelő zsírrétegük és vastag szőrük van, amely melegen tartja őket. Azonban előfordulhat olyan eset, hogy mégis kell a takaró. A beteg, nagyon fiatal vagy nagyon idős lónak is jól jöhet az extra védelem. Azoknál a lovaknál is érdemes használni, amelyek téli szőrzetét valamilyen okból nyírják.

Nagyon fontos, hogy a takaróból a megfelelő méretet válasszuk, hogy ne dörzsölje fel a bőrt, ha túl szoros, vagy ne akadjon be a patákba, ha túl laza a takaró. Ehhez a mar legmagasabb pontjától a farok tövéig le kell mérni a háthosszt és felkerekíteni a lótakarók méretezésének megfelelően. Arra is figyelni kell, milyen fajtájú lóhoz készült a takaró.

Célszerű olyan modellt választani, amin egy úgynevezett lépésbetét zavartalanná teszi a ló mozgását. A magasított nyakú, „félnyakas” takarók megakadályozzák, hogy a takaró a ló marjára csússzon, és kidörzsölje. A nyakas takarók a lenyírt lovaknak ajánlottak. Ha a ló nedves időben is a szabadban tartózkodik, és gyakran van sár a karámban, vízálló takarót kell választani. Ugyanis ha a takaró vizes, és átázik, akkor a ló szőre is vizessé válik, megszűnik a szigetelő hatás, sőt gyorsítja a lehűlést.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jászberényből indulhat a méhészet globális reformja

2024. december 21. 14:10

A kaptárkeret-automata 8 másodperc alatt tűz össze és fúr ki egy kaptárkeretet. A tevékenységet eddig kizárólag kézzel végezték a szakemberek.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Biztonságos takarmány előállítása a cél

2023. február 23. 08:03

Fontos cél, hogy az európai takarmánygyártás legyen tudásvezérelt, megbízható és felelős partnere az állattartásnak.

Közvetlen fogyasztás helyett: sertéstakarmányozás rovarokkal

2023. november 24. 14:40

Az európai ember számára a rovarok fogyasztása néhány kísérletező kedvű egyén kivételével teljesen idegen. De mi lenne, ha mi maradnánk a hagyományos ételeinknél, mint a baromfi vagy a disznó, és őket táplálnánk ezzel az új fehérjeforrással? A baromfi esetében ez már bevett eljárás, és biztató kísérletek folynak a sertések takarmányozásával kapcsolatban is.

Az a jó, ha sötétebb a tojássárgája?

2024. november 6. 07:10

A tojássárgája színe, vagyis annak a mélysége azon múlik, hogy milyen tápon nevelkedett a tyúk, amelyiktől a tojás származik.

Korszerű szarvasmarha-takarmányt fejlesztettek ki

2022. május 29. 10:04

A tejelő szarvasmarhák számára fejlesztett ki korszerű, a pálmazsírt kiváltó, nagyüzemi körülmények között is használható takarmányt a Hód-Mezőgazda Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).