A Muyuan Foods egyetlen helyszínen akar annyi sertést tartani a jövőben Kínában, amennyire egy telephelyen még a világ egyetlen vállalatánál sem volt példa. Ez egy kockázatos befektetés, különösen az afrikai sertéspestis közelmúltbeli pusztításainak fényében.
Az új gazdaság, amelynek márciusban kezdődött meg az építése szeptemberben a 21 épületből egyben már meg is kezdte a működést. Ez a hatalmas, iparosított sertéstenyésztés jó példája annak, hogy a jövőben milyen létesítmények válthatják fel a kicsi, hagyományos gazdaságokat. A sertéspestis miatt nagyon sok sertést kellett elpusztítani az ilyen kis telepeken.
A sertéstartásban évek óta tartó folyamat hirtelen felgyorsult, amelyet a nagyvállalati termelőegységek hatalmas nyeresége fokozott is. Az afrikai sertéspestis hatalmas változást hozott az ázsiai ország állományában, és a sertésárak a korábbi csúcs duplájára emelkedtek idén.
A vállalati nagygazdaságokat sem kímélte a járvány, de az árak megugrásával gyorsan megtérültek a veszteségeik. A Muyuan Foods nyeresége 1413 százalékkal nőtt 2020 első kilenc hónapjában, 21 milliárd jüant (3,21 milliárd amerikai dollár) ért el a profit.
„Nagyon kedvező időszakot értünk el a fejlődésünkben. A sertésárak nagyon magasak, a nyereségünk nagyon jó, és a pénzforgalom valóban bőséges” – mondta Qin Jun, Muyuan vezérigazgató-helyettes a Thomson Reuters hírügynökségnek a vállalat központjában, Kína középső részén, Nanyang városában.
A Muyuan Foodshoz hasonló vállalatok automatizált farmokat terveznek és sokat tesznek azért, hogy megakadályozzák a betegségek terjedését, miközben növelik a hatékonyságot, hogy kielégítsék az ország hatalmas sertéshús iránti igényeit.
A Muyuan Foods Nanyang közelében található új megafarmján összesen 84 000 sertést tartanak majd, ez messze a legnagyobb egy telepen tartott sertésszám a világon. Nagyjából tízszer akkora, mint egy tipikus tenyésztői létesítmény az Egyesült Államokban. A cél körülbelül 2,1 millió sertés termelése évente.
Ha minden a tervek szerint történik a jövőben – és más termelők is követik ezt a példát –, akkor a világ legnagyobb sertéshús-fogyasztója csökkentheti a globális piacon történő vásárlásait. Ez változást hozhat a globálisan virágzó húskereskedelemben, amely az egész világon támogatta a gazdákat.
A Muyuan Foods és más cégek egyre gyorsabban építenek nagy telepeket Kína-szerte, céljuk a piaci részesedés megszerzése, miközben az ágazat újjáépül az országban a sertéspestis után.
Csak a Muyuan Foods ebben az évben mintegy 40 milliárd jüant költ új sertéstenyésztő telepekre, mintegy nyolcszor annyit, mint amennyit két évvel ezelőtt költött.
A kínai kistermelők eközben azért küzdenek, hogy talpra álljanak a költséges új betegségmegelőzési követelmények között. A kínai sertésállomány 2019-ben körülbelül a korábbi felére zsugorodott, ami 11 millió tonnás sertéshús-hiányt okozott, amely messze meghaladta a globális ellátás lehetőségeit. Azóta megemelkedett az összes fehérje behozatala, és az árak Brazíliában és Dániában is rekordmagasságra ugrottak.
„Kevesebb embert fogunk foglalkoztatni, és több technológiai megoldást alkalmazunk majd” – mondta a cégvezető, rámutatott az „intelligens” takarmányozási rendszerekre, a trágyatisztító robotokra és az infravörös kamerák segítségével szűrik ki belázasodott állatokat.
A sokemeletes létesítmények Kínában egyre népszerűbbek a megfelelő földterület hiány miatt. Noha a vállalati termelők előnyt élveznek a helyi önkormányzatokkal kötött földszerződéseknél.