Állattenyésztés

Mennyire veszélyes a madárinfluenza az emberre?

Agrofórum Online

Az elmúlt hetekben a madárinfluenza világszerte aggodalmat keltett, különösen az Egyesült Államokban történt fejlemények miatt.

Az Agrofórum is beszámolt róla, hogy a H5N1 vírust kimutatták a tehenek tejében, ezenkívül két gyermek is megfertőződött. Több helyen lehet olvasni arról, hogy csak minimális genetikai változásokra lenne szükség ahhoz, hogy a vírus emberről emberre terjedjen, ami felerősíti a lehetséges új világjárványtól való félelmet.

Egyelőre a veszély mérsékelt

A Friedrich Loeffler Intézet, amely Németországban szövetségi szinten végez az állategészséggel kapcsolatos kutatásokat, megpróbálta csillapítani a közvélemény aggodalmát. A szakértők elmondták, hogy a veszély kisebb, mint azt egyes médiumok sejtetik: további mutációkra lenne szükség ahhoz, hogy a vírus emberről emberre terjedjen. Eddig csak néhány olyan genetikai változás ismert, amely lehetővé tenné, hogy a vírus jobban szaporodjon az emlősökben. Ezen túlmenően a vírusnak további akadályokat kellene leküzdenie, többek között az emberi immunrendszert.

Az Egyesült Államokból származó kutatási eredmények azt mutatják, hogy a madárinfluenza vírusa képes úgy megváltozni, hogy erősebben tud kötődni az emberi sejtekhez. Ilyen genetikai módosulásokat azonban eddig csak egy kanadai fiatalembernél dokumentáltak, és más személy ebben az esetben nem fertőződött meg, annak ellenére, hogy három mutációt azonosítottak.

Tovább vizsgálják a vírust

Az intézet kutatói ugyanakkor figyelmeztettek, hogy a veszélyt nem szabad elbagatellizálni sem, és fokozott óvatosságot javasolnak. Az Egyesült Államokban és Kanadában történt esetek jelzik, nem zárható ki, hogy a vírus úgy mutálódik, és alkalmazkodik az új célszervezethez, jelen esetben az emberhez, hogy nemcsak megfertőzze, hanem emberről emberre terjedjen. Ezért ezt a lehetőséget sem szabad figyelmen kívül, amikor a betegség terjedését vizsgálják.

Továbbra is fontos, hogy megakadályozzuk a vírus terjedését a haszonállatokban, és hatékonyan védjük az érintett gazdaságokban dolgozó embereket.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

A paradicsom ToBRF vírusa a tüneteket megelőzve kimutatható

2024. június 26. 13:10

Egy innovatív fejlesztésnek köszönhetően gyorsteszttel a ToBRFV vírus jelenlétét azelőtt ki lehet mutatni, hogy az első tünetek megjelennének.

Miért nem fertőzöttek általában a vírusos növények magjai?

2024. szeptember 25. 14:40

Annak felfedezése, hogyan védik a növények a magot a vírusoktól, még a humán betegségek átadásának megakadályozására is alkalmas lehet.

Miért és hogyan fertőtlenítsük a metszőollót és a többi szerszámot?

2023. január 28. 06:38

Növényvédelem és mégse: miért és hogyan fertőtlenítjük a szerszámainkat? Lássuk, hogy mi a jelentősége, és hogyan végezhető!

A paradicsomot fertőző új vírus: TBRFV (Tomato Brown Rugose Fruit Virus)

2020. február 19. 04:36

Természetes körülmények között súlyos tüneteket eddig növényházi paradicsomtermesztésben figyeltek meg, a vírus a mechanikai terjedése miatt eddig szabadföldön jelentős károkat nem okozott.