18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Állattenyésztés

Mennyire veszélyes a madárinfluenza az emberre?

Agrofórum Online

Az elmúlt hetekben a madárinfluenza világszerte aggodalmat keltett, különösen az Egyesült Államokban történt fejlemények miatt.

Az Agrofórum is beszámolt róla, hogy a H5N1 vírust kimutatták a tehenek tejében, ezenkívül két gyermek is megfertőződött. Több helyen lehet olvasni arról, hogy csak minimális genetikai változásokra lenne szükség ahhoz, hogy a vírus emberről emberre terjedjen, ami felerősíti a lehetséges új világjárványtól való félelmet.

Egyelőre a veszély mérsékelt

A Friedrich Loeffler Intézet, amely Németországban szövetségi szinten végez az állategészséggel kapcsolatos kutatásokat, megpróbálta csillapítani a közvélemény aggodalmát. A szakértők elmondták, hogy a veszély kisebb, mint azt egyes médiumok sejtetik: további mutációkra lenne szükség ahhoz, hogy a vírus emberről emberre terjedjen. Eddig csak néhány olyan genetikai változás ismert, amely lehetővé tenné, hogy a vírus jobban szaporodjon az emlősökben. Ezen túlmenően a vírusnak további akadályokat kellene leküzdenie, többek között az emberi immunrendszert.

Az Egyesült Államokból származó kutatási eredmények azt mutatják, hogy a madárinfluenza vírusa képes úgy megváltozni, hogy erősebben tud kötődni az emberi sejtekhez. Ilyen genetikai módosulásokat azonban eddig csak egy kanadai fiatalembernél dokumentáltak, és más személy ebben az esetben nem fertőződött meg, annak ellenére, hogy három mutációt azonosítottak.

Tovább vizsgálják a vírust

Az intézet kutatói ugyanakkor figyelmeztettek, hogy a veszélyt nem szabad elbagatellizálni sem, és fokozott óvatosságot javasolnak. Az Egyesült Államokban és Kanadában történt esetek jelzik, nem zárható ki, hogy a vírus úgy mutálódik, és alkalmazkodik az új célszervezethez, jelen esetben az emberhez, hogy nemcsak megfertőzze, hanem emberről emberre terjedjen. Ezért ezt a lehetőséget sem szabad figyelmen kívül, amikor a betegség terjedését vizsgálják.

Továbbra is fontos, hogy megakadályozzuk a vírus terjedését a haszonállatokban, és hatékonyan védjük az érintett gazdaságokban dolgozó embereket.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Tartós védettség a ToBRFV-vel szemben

2024. február 20. 16:10

A tartós ellenálló-képesség kulcsfontosságú stratégia a ToBRFV ellen. Ha erre nem találnak megoldás mielőbb, a folyamatosan mutálódó vírus győz a paradicsomokkal szemben.

CARNADINE: felszívódó acetamiprid jó tartamhatással

2023. szeptember 18. 14:40

Hatékonyabb őszi védelem a vírusvektor rovarkártevők ellen búzában és árpában.

Rendkívül sok rigó pusztult el az Usutu-vírustól Németországban

2024. szeptember 20. 14:40

2024-ben az Usutu-vírus, amely madarakat, de akár emlősöket és embert is fertőzhet, kiemelkedő számban pusztította a feketerigókat Németországban.

Tovább nőtt a sertéspestissel fertőzött terület Pest megyében

2019. december 7. 12:35

A tájékoztatás szerint december 4-én a Nébih diagnosztikai laboratóriuma két elhullottan talált vaddisznó mintájából is kimutatta az afrikai sertéspestist, melyeket Pest megyében a korábban fertőzéssel érintett vadaskerten kívül találtak.