Állattenyésztés

Mesterséges intelligencia a méhkaptárakban is

Agrofórum Online

A kutatók becslései szerint a méhek a bolygón termesztett élelmiszer-alapanyag több mint egyharmadának beporzásáért felelősek. A méhpopulációk azonban az elmúlt években erőteljesen fogyatkoznak. Egy izraeli székhelyű cég a robotikára és mesterséges intelligenciára támaszkodva keresi a megoldást a krízisre.

A Beehome nevű, 12 négyzetméteres építmények magasszintű technológiai megoldásokkal kiegészítve adnak otthont több ezer háziméhnek. A Beehome a világ első robotizált méhkaptára, amely lehetővé teszi a méhcsaládok megfigyelését, miközben az építmény energiaellátását napelemek biztosítják – írja a hortidaily.com.

A Beewise azt állítja, hogy a fejlett technológia megakadályozza egyes káros szervezetek bejutását, szükség esetén gyógyszeres kezelést és alternatív táplálékforrást is biztosít a méhek számára. A Beewise szerint új, automatizált kaptáraiknak köszönhetően a méhpopulációk zsugorodását sikerül jelentősen visszaszorítani, és a vállalat azt reméli, hogy az adatok további javulást fognak tükrözni. A cég szerint a méhészek munkája pótolhatatlan, ugyanakkor a fejlesztés megkönnyíti a szakemberek életét, és hozamgyarapodást is eredményez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Hogyan javulhat a városok állapota? Környezetvédelmi platform jött létre

2022. december 1. 11:47

Megalakult a Természet-Alapú Megoldások magyarországi hálózata, melynek egyik elsődleges célja, hogy támogassa a szakmai kapcsolatépítést mindazon egyének és szervezetek között, amelyek elkötelezettek a Természet-Alapú Megoldások széleskörű elterjesztésében.

MATE: a legmodernebb dróntechnológiákat integrálják a mezőgazdaságban

2022. április 11. 08:36

A cél, hogy a legmodernebb dróntechnológiákat a lehető leghatékonyabban integrálni tudják a mezőgazdaságba.

Magyar kutató sikere a nemzetközi IT versenyen

2018. november 12. 08:31

A kutatások legújabb eredményeiről készített prezentációjával Kovács Ádám benevezett az EDEM Visualization Contest 2018. évi versenyére, ahol neves egyetemek versenyzőit megelőzve elnyerte az első díjat.

A Bayer elkötelezett a fenntarthatóbb élelmiszer-termelési rendszer mellett

2019. október 15. 04:37

A Bayer tavaly az összes versenytársánál többet – pro forma számítások szerint 2,3 milliárd eurót – fordított Crop Science üzletága kutatás-fejlesztési tevékenységeire a mezőgazdaságban.