Állattenyésztés

Mesterséges intelligencia a méhkaptárakban is

Agrofórum Online

A kutatók becslései szerint a méhek a bolygón termesztett élelmiszer-alapanyag több mint egyharmadának beporzásáért felelősek. A méhpopulációk azonban az elmúlt években erőteljesen fogyatkoznak. Egy izraeli székhelyű cég a robotikára és mesterséges intelligenciára támaszkodva keresi a megoldást a krízisre.

A Beehome nevű, 12 négyzetméteres építmények magasszintű technológiai megoldásokkal kiegészítve adnak otthont több ezer háziméhnek. A Beehome a világ első robotizált méhkaptára, amely lehetővé teszi a méhcsaládok megfigyelését, miközben az építmény energiaellátását napelemek biztosítják – írja a hortidaily.com.

A Beewise azt állítja, hogy a fejlett technológia megakadályozza egyes káros szervezetek bejutását, szükség esetén gyógyszeres kezelést és alternatív táplálékforrást is biztosít a méhek számára. A Beewise szerint új, automatizált kaptáraiknak köszönhetően a méhpopulációk zsugorodását sikerül jelentősen visszaszorítani, és a vállalat azt reméli, hogy az adatok további javulást fognak tükrözni. A cég szerint a méhészek munkája pótolhatatlan, ugyanakkor a fejlesztés megkönnyíti a szakemberek életét, és hozamgyarapodást is eredményez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Fontosabb az állati takarmány előállítása az emberi fogyasztású élelmiszereké helyett?

2024. december 11. 12:10

A „rovaripar” az állatok intenzív tenyésztéséhez szükséges takarmány előállítására fókuszál az emberi élelmiszertermelés helyett.

Növénytudományi kutatások technológiáját fejlesztették a keszthelyi Georgikonon

2022. szeptember 16. 10:34

Csúcstechnológiai elemeket magában foglaló, kutatási és mezőgazdasági célokat is szolgáló technológiafejlesztést hajtottak végre több mint 900 millió forintos beruházással a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusán Keszthelyen - tájékoztat az intézmény.

Repülőgépes távérzékelés a szántóföldi nitrogénfelhasználás optimalizálásáért

2022. március 5. 04:36

A növényzet által visszavert sugárzás sok információt tartalmaz, melyekből a fotoszintézisre, nitrogénellátottságra, levélfelületre lehet következtetni.

25 évvel ezelőtt jelentették be az első bárányklónozást

2022. február 22. 04:36

Negyed évszázad telt el a klónozott bárány, Dolly születésének híre óta, az információ akkor megrázta a tudományos világot, és hatalmas vitát váltott ki.

Jelentősen csökkent a pókállomány a mezőgazdasági területeken

2023. április 20. 13:34

A hasznos pókok mezőgazdasági területeken tapasztalható jelentős visszaszorulására hívják fel a figyelmet az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) és Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) kutatói legújabb vizsgálatuk alapján.