A kutatók becslései szerint a méhek a bolygón termesztett élelmiszer-alapanyag több mint egyharmadának beporzásáért felelősek. A méhpopulációk azonban az elmúlt években erőteljesen fogyatkoznak. Egy izraeli székhelyű cég a robotikára és mesterséges intelligenciára támaszkodva keresi a megoldást a krízisre.
A Beehome nevű, 12 négyzetméteres építmények magasszintű technológiai megoldásokkal kiegészítve adnak otthont több ezer háziméhnek. A Beehome a világ első robotizált méhkaptára, amely lehetővé teszi a méhcsaládok megfigyelését, miközben az építmény energiaellátását napelemek biztosítják – írja a hortidaily.com.
A Beewise azt állítja, hogy a fejlett technológia megakadályozza egyes káros szervezetek bejutását, szükség esetén gyógyszeres kezelést és alternatív táplálékforrást is biztosít a méhek számára. A Beewise szerint új, automatizált kaptáraiknak köszönhetően a méhpopulációk zsugorodását sikerül jelentősen visszaszorítani, és a vállalat azt reméli, hogy az adatok további javulást fognak tükrözni. A cég szerint a méhészek munkája pótolhatatlan, ugyanakkor a fejlesztés megkönnyíti a szakemberek életét, és hozamgyarapodást is eredményez.