Állattenyésztés

Mesterséges intelligencia vigyázza a sertések egészségét

Agrofórum Online

Az olyan rendszerek, mint a „SoundTalks”, folyamatosan elemzik az istállóban keletkező zajokat, és képesek akár öt nappal korábban észlelni a légúti megbetegedéseket, mint a hagyományos ellenőrzések.

Ezek a rendszerek kiszűrik a környezeti zajokat, például az etetés, a szellőztetés vagy az emberi beszéd hangjait, és a kritikus jelekre, például a köhögésre összpontosítanak. Emellett mérik a hőmérsékletet, a páratartalmat és szükség esetén a káros gázok szintjét is. Ez lehetővé teszi a gazdák számára, hogy időben figyelmeztetéseket kapjanak, és gyorsabban reagáljanak a betegség jeleire.

Objektív adatok

A mesterséges intelligencián alapuló rendszerek előnye, hogy a nap 24 órájában felügyelik az állatokat, még akkor is, ha nincs jelen a gazda az istállóban. Ugyanis előfordulhat, hogy a sertések az emberek jelenlétében másképp viselkednek, az automatizált szenzorok objektív adatokat szolgáltatnak – írta a német agrarheute mezőgazdasági szaklap.

Ezen túlmenően a tenyésztőtelepek is alkalmazzák a mesterséges intelligenciát az állatok szociális viselkedésének elemzésére. Kamerák és algoritmusok segítségével értékes információkat nyernek az állatok közötti interakciókról, aktivitási mintákról és táplálkozási szokásokról, amelyek beépíthetők a tenyésztési munkába. A jövőben az ilyen rendszerek segíthetnek jobban megérteni a genetikai összefüggéseket.

Hatékonyságnövelés

A mesterséges intelligencia alkalmazása a sertéstartásban nemcsak a betegségek korai felismerését teszi lehetővé, hanem hozzájárul az állatok jólétének javításához és a termelés hatékonyságának növeléséhez is. Az ilyen technológiák bevezetése hosszú távon csökkentheti az antibiotikumok használatát, mivel a betegségeket korai stádiumban lehet kezelni, mielőtt súlyosabbá válnának.

A mesterséges intelligenciát használó rendszerek bevezetése azonban kihívásokkal is jár. Fontos biztosítani, hogy a gyűjtött adatok pontosak és megbízhatóak legyenek, valamint hogy a gazdák megfelelő képzést kapjanak a rendszerek használatához. Emellett figyelembe kell venni az adatvédelemmel és az állatokkal kapcsolatos etikai kérdéseket is.

Kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Nőtt a sertéságazat kibocsátása

2019. április 12. 07:03

Az ágazat importja tavaly 411 millió euró volt, az export értéke meghaladta a 330 millió eurót.

Változott a PRRS-mentesítésről szóló rendelet

2020. március 29. 14:17

A jelenlegi módosítás számos helyen pontosítja a korábbi rendeletet és összhangba hozza a tavaly kiadott Nemzeti PRRS Mentesítési Tervvel (NMT 4.0).

A Sano megvásárolja a Solum Mezőgazdasági Zrt.-t

2020. augusztus 15. 04:36

A fejlesztések során a Solum szarvasmarhatelepén a tejelő tehenek számát 900-ról 2000-re növelik, a Sano saját sertéstelepén pedig 500 kocáról 1200-ra emelik az állományt.

Tovább csökken a sertés- és szarvasmarha-állomány az EU-ban

2024. október 8. 13:10

Az állatállomány-összeírások legfrissebb eredményei szerint 2024-re tovább csökkent a sertés- és szarvasmarha-állomány az Európai Unióban.