Állattenyésztés

Rovarokból készült takarmánnyal etetik a malacokat

Agrofórum Online

Az amerikai Cargill mezőgazdasági óriás és a francia InnovaFeed biotechnológiai cég közölték, hogy 2026-ig 20 millió malacot akarnak etetni rovarból készült takarmánnyal, ezzel is egy szélesebb körű alternatív fehérjeelőállítást akarnak erősíteni.

A rovarokból készült takarmány egyre népszerűbb alternatívává vált a mezőgazdaságban és az akvakultúrában, mivel az állati takarmány iránti kereslet megugrott. Emelkedett a takarmánygabona ára, és ahogy egyre több vállalat dolgozik szén-dioxid-kibocsátása csökkentésén ez a trend folytatódhat.

A Cargill és az InnovaFeed 2019-ben jelentette be az első megállapodást, amely kezdetben a halak takarmányozására összpontosított. „Ennek a partnerségnek a kiterjesztése több faj táplálására vonatkozik, beletartozik a rovarokból származó olaj sertéstakarmányként történő felhasználása is” – áll a társaságok közös nyilatkozatában, amelyről a Thomson Reuters hírügynökség számolt be.

Kép: InnovaFeed

Az InnovaFeed a rovarolajat az észak-franciaországi Neslében, jelenleg a világ legnagyobb ilyen üzemében fogja gyártani, amelyet azután az Egyesült Államokba szállít a Cargill, ahol takarmánytermékekben használják fel – közölte az Innovafeed szóvivője. A rovarolaj gazdag laurinsavban, azaz olyan zsírsavban, amely elősegíti az állatok, különösen a malacok bélrendszerének egészséges működésének javítását – közölték a cégek.

Az InnovaFeed tavaly bejelentette, hogy az amerikai gabonakereskedő és -feldolgozó vállalattal, az Archer Daniels Midland Co-val közösen megépíti a világ legnagyobb rovarfehérje-üzemét az illinoisi Decatur-ban. Az építkezés jövőre kezdődik.

Már évek óta téma, hogy növekszik az igény az állatok takarmányozásában az alternatív fehérjeforrások felhasználása iránt a hagyományos fehérjeforrások kiváltása céljából. Ennek a megoldásnak részben az az előnye, hogy a rovarok viszonylag gyorsan szaporíthatók, szinte kimeríthetetlen fehérjeforrásként szolgálhatnak a jövőben egyes szakértők véleménye szerint. Több, mint kétezer ehető rovarfaj ismert. Ezek közül a leggyakrabban a bogarak, a hernyók, a hangyák, a méhek, a darazsak és a termeszek számítanak fogyaszthatónak, és ez szinte bármelyik fejlődési szakaszukra vonatkozik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Miért válasszuk marhahús helyett a tücsköt? - Az I. Rovaripari Konferencián jártunk

2018. március 8. 19:26

Rovaripar. Mit is takar ez a kifejezés? Az ipar tag arra utal, hogy valamilyen nagy mennyiségben előállított, piacképes termékről van szó.

Az állati takarmányok az agrárexportunk meghatározó termékei

2021. április 3. 10:15

Az elkészített állati takarmány és hobbiállat-eledel a második legnagyobb kiviteli értékű termék volt, exportja 698,3 millió eurót tett ki tavaly, 3,2 százalékkal haladta meg a 2019. évit.

A csillagfürtfajok gyomirtása

2018. december 2. 03:33

A csillagfürt a legtöbb N-t köti meg, ezt a tápanyagbőséget nemcsak az utónövények is nagyon kedvelik.

A sertésembrió-elhalás kockázatát mérséklő kutatásba kezdtek

2019. március 3. 08:33

A szakemberek speciális zsírsavakat tartalmazó takarmányokat is fejlesztenek, hogy ezzel növeljék a megtermékenyülés valószínűségét és azt követően védjék az anyaállatot, valamint a magzatokat.