Állattenyésztés

Télen nagyobb odafigyelést igényel a baromfi takarmányozása

Agrofórum Online

Egyre többen tartanak baromfit otthon, és van, aki csak a tyúktojást szedi össze, a szárnyasokat pedig kedvencnek tekinti.

Ezek a madarak nyáron az egész kertet bebarangolják, és bőven találnak maguknak táplálékot. Télen azonban más a helyzet, nincsenek rovarok, amiket elfogyasztanának. De ekkor is szeretnek a laza hótakaró alatt kapirgálni, magvakat szedegetni és az őszi kertből származó hulladékban keresgélni.

Szükségük van zöld növényekre

Az igazán hideg, havas napokon viszont inkább érdemes a baromfit bezárni a tyúkólba. Ilyenkor adhatunk nekik salátaleveleket, tegyük félre a répahéjat, a spenót és más zöldségek fel nem használt részeit, vagy ami a konyhában megmarad. Ezeket szívesen csipkedik, és a friss zöld jót tesz az egészségüknek.

Egy másik, viszonylag olcsó megoldás, ha tököt vagy sütőtököt vágunk fel, és hagyjuk, hogy azt csipegessék. A tökfélék nagyon gazdagok A-vitaminban, ráadásul ad nekik némi elfoglaltságot, így unaloműzőnek is alkalmasak. Lehet még adni leveles-zöld lucernaszénát, amelynek magas a vitamintartalma. Ha egy adagot egy hálóba teszünk és fellógatjuk, annak csipegetése is leköti a madarakat és mozgásra ingerli őket.

A tört kukoricát pedig a földre szórhatjuk, ami kapirgálásra készteti a jószágokat. A kukorica magas szénhidráttartalmú takarmány, és segít fenntartani a testhőmérsékletüket.

A takarmányon ne spóroljunk

Ha nem jut a szervezetük elég kalciumhoz vagy D-vitaminhoz, a szárnyasok könnyen lefogyhatnak vagy lábgyengeség alakulhat ki. Ezek súlyos tünetek, és mindenképpen meg kell előzni őket. Ezért a szabad tartású csirkéknek is szükségük van megfelelő mennyiségű és jó minőségű takarmányra, amely elegendő kalciumot, foszfort és vitaminokat tartalmat.

Ne felejtsük el, hogy a nagy hideg ugyanúgy stresszhatás, mint a meleg, ezért az állatok jólétére ilyenkor fokozottan figyelni kell.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jászberényből indulhat a méhészet globális reformja

2024. december 21. 14:10

A kaptárkeret-automata 8 másodperc alatt tűz össze és fúr ki egy kaptárkeretet. A tevékenységet eddig kizárólag kézzel végezték a szakemberek.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Rendkívüli támogatáshoz jutnak a sertéstartók

2022. február 20. 06:36

A takarmány- és energiaköltségek drasztikus megemelkedése, az afrikai sertéspestis terjedése, valamint a kínai piac beszűkülése miatti rendkívül alacsony felvásárlási árak történelmi mértékű, uniós szintű válsághelyzetet idéztek elő a sertéságazatban.

Korszakalkotó technológiák fejlesztésére koncentrál a Corteva

2024. április 4. 10:10

Az új befektetési és partnerségi platform felgyorsítja a következő generációs agrár-technológiai innovációt.

Különösen fontos az ASP elleni védekezés aratáskor

2020. július 9. 11:17

Magyarországon az ASP csak a vaddisznóállományban van jelen. Éppen ezért a betegség terjedésének lassítása, felszámolása mellett a legfontosabb feladat a házisertés-állományok megóvása.

Kevesebb takarmányt állítottak elő 2022-ben, mint az előző évben

2023. szeptember 29. 17:10

Magyarországon a keverőüzemekben 3,637 millió tonna haszonállat-takarmánykeveréket állítottak elő 2022-ben, 8,1 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben.