Állattenyésztés

Vizsgálják a szarvasmarhák szivacsos agyvelősorvadásának lehetséges okait

Agrofórum Online

Az Európai Unió tagállamaiban 2001-ben bevezetett takarmánytilalom óta mindössze 60 szarvasmarhát támadott meg a klasszikus szivacsos agyvelősorvadás (BSE) a kontinensen.

Az óvintézkedéseknek köszönhetően a beteg állatok egyike sem került az élelmiszerláncba. A BSE teljes visszaszorítása érdekében az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szakértői továbbra is vizsgálják a betegség lehetséges okait.

Tekintettel arra, hogy az EU-ban 2001-ben életbe lépett takarmánytilalom ellenére elszórtan még mindig felbukkan a BSE a kontinensen, az Európai Bizottság felkérte az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságot az okok kivizsgálására.

Az elmúlt 16 évben a megbetegedések száma jól láthatóan csökkent, mindössze 60 klasszikus BSE esetet rögzítettek Európában. Bár ez a számarány megnyugtató, továbbá a megbetegedett állatok közül egy sem került be az élelmiszerláncba, a betegség teljes visszaszorítása közös érdekünk. Annál is inkább, mivel a klasszikus BSE olyan típusú BSE megbetegedés, amely az embert is megfertőzheti.

Az EFSA vizsgálatai az elszórtan jelentkező megbetegedések okait hivatottak feltárni. A kutatás különösen annak kiderítésére irányul, hogy a fertőzéseket a szennyezett takarmány okozta-e vagy spontán módon, nyilvánvaló ok nélkül előforduló esetekről van szó.

A témával kapcsolatban a NÉBIH honlapján olvashatnak bővebb információkat.

(NÉBIH)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Szarvasmarha-ágazati Szeminárium – Gyepápolási Szakmai Nap Gödöllőn

2019. május 30. 10:17

Idén tavasszal első alkalommal került megrendezésre 2019.05.21-én egy olyan gyepápolásról szóló szakmai nap, ahol a tantermi előadások mellett terepi gépbemutatót is tartottak az érdeklődőknek.

A tehénlepény ritka állatok és a fajgazdagság megmaradását segíti

2024. szeptember 10. 09:40

Nem minden fekete-fehér: a szarvasmarhák hozzájárulnak az üvegházhatású gázok keletkezéséhez; ám a legeltetés számos faj táplálékát biztosítja.

A Talentis Agro Csoport számít a fiatal agrárszakemberekre

2019. május 10. 04:37

A Talentis Agro Vállalatcsoport minden meghatározó szántóföldi növénykultúra termesztésében jelen van, kiemelt célként tekintenek a precíziós gazdálkodás kínálta lehetőségekre.

A szarvasmarha-ágazat támogatását 2020 után is fenn kívánja tartani az Agrárminisztérium

2018. augusztus 13. 07:18

Az átmeneti nemzeti támogatások 2020-ig biztosan fennmaradnak, 2018-ban tervezik az előlegfizetést, amire október 16-a után kerülhet sor.