Állattenyésztés

Vizsgálják a szarvasmarhák szivacsos agyvelősorvadásának lehetséges okait

Agrofórum Online

Az Európai Unió tagállamaiban 2001-ben bevezetett takarmánytilalom óta mindössze 60 szarvasmarhát támadott meg a klasszikus szivacsos agyvelősorvadás (BSE) a kontinensen.

Az óvintézkedéseknek köszönhetően a beteg állatok egyike sem került az élelmiszerláncba. A BSE teljes visszaszorítása érdekében az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szakértői továbbra is vizsgálják a betegség lehetséges okait.

Tekintettel arra, hogy az EU-ban 2001-ben életbe lépett takarmánytilalom ellenére elszórtan még mindig felbukkan a BSE a kontinensen, az Európai Bizottság felkérte az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságot az okok kivizsgálására.

Az elmúlt 16 évben a megbetegedések száma jól láthatóan csökkent, mindössze 60 klasszikus BSE esetet rögzítettek Európában. Bár ez a számarány megnyugtató, továbbá a megbetegedett állatok közül egy sem került be az élelmiszerláncba, a betegség teljes visszaszorítása közös érdekünk. Annál is inkább, mivel a klasszikus BSE olyan típusú BSE megbetegedés, amely az embert is megfertőzheti.

Az EFSA vizsgálatai az elszórtan jelentkező megbetegedések okait hivatottak feltárni. A kutatás különösen annak kiderítésére irányul, hogy a fertőzéseket a szennyezett takarmány okozta-e vagy spontán módon, nyilvánvaló ok nélkül előforduló esetekről van szó.

A témával kapcsolatban a NÉBIH honlapján olvashatnak bővebb információkat.

(NÉBIH)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

A madárinfluenza „tejcseppfertőzéssel” terjedhet tehénről tehénre

2024. május 8. 10:10

A madárinfluenza (H5N1) vírus a szarvasmarhák között a fejőházakban, tejjel terjedhet. A pasztörizálás viszont biztos védelmet nyújt ellene.

Így gazdálkodnak Ukrajnában a folyamatos orosz tűz alatt

2024. augusztus 14. 13:10

Mióta az ukrán erők a múlt héten váratlanul előrenyomultak az orosz Kurszk régióba, újabb fejezet kezdődött a térségi harcokban.

A tehénlepény ritka állatok és a fajgazdagság megmaradását segíti

2024. szeptember 10. 09:40

Nem minden fekete-fehér: a szarvasmarhák hozzájárulnak az üvegházhatású gázok keletkezéséhez; ám a legeltetés számos faj táplálékát biztosítja.

Újabb mélyponton a sertésállomány

2020. augusztus 26. 08:47

2019. december 1-jén 909 ezer szarvasmarhát tartottak a gazdálkodók, 2,7 százalékkal többet, mint az előző év azonos időpontjában.