Agrárhírek

Drónok szerepe a talajvédelemben

Agrofórum Online

Első olvasásra felmerülhet a kérdés, hogy hogyan jön a drón a képbe a talajvédelemnél? Mivel mindenki a fotózásokhoz, videó felvételekhez, filmes forgatásokhoz, és a növényvédelemhez, vagy a mezőgazdaságban még a precíziós gazdálkodáshoz köti elsősorban. Egy kicsit megpróbáltam utánajárni, hogy van-e egyáltalán szerepük a drónoknak a 21. században a talaj védelmében, és ha igen, miben tudják segíteni akár a kutatásokat, a fejlesztéseket abban, hogy talajaink minősége kisebb mértékben csökkenjen.

A növényvédelemben kaphat jelenleg szerepet a drón, aminek komoly kritériumai vannak. Jogi szabályozását folyamatosan figyelni kell! Fontos szempontok, hogy ki is reptetheti a drónt, milyen végzettséggel, engedéllyel, a repülés idejének bejelentése stb. A feltételek teljesítéséhez szükséges képzésekről/továbbképzésekről is folyamatosan értesülnek az illetékesek.

Mára alapvetően a hagyományos csoportosítás (merevszárnyú, rotoros stb.) helyett a drónoknak két nagyobb csoportját kell megkülönböztetni:

1. monitorozási jelleggel, csupán felvételezésre alkalmazott drónok,

2. munkavégző (az agráriumban jellemzően permetszert kijuttató) eszközök csoportja.

Miben segíthet a drón a talajvédelemben?

Alkalmazása során előnyös tulajdonságai:

  • nincs taposási kár – a talaj szerkezete nem romlik, a tömörödés elkerülhető;
  • minden pont megközelíthető;
  • a növények fejlettségi állapotának megfigyelése – tápanyag-utánpótlás ennek figyelembe vételével;
  • különböző beavatkozások megtervezhetősége – műtrágya-, szervestrágya-kijuttatás ideje;
  • talaj vízellátottságának megfigyelése – lehetséges aszályfoltok kialakulása a területen;
  • talaj tápanyagmennyiségének felmérése;
  • eróziós károk (foltok) felmérése – védekezés megtervezése, új eróziós folt lehetséges kialakulásának megelőzése;
  • vad- és egyéb károk felmérése;
  • belvíz kialakulásának megelőzése.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Egyre óvatosabbak a terménypiaci kereskedők

2025. április 26. 14:10

Európában a malmi búza 0,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a repce 3,1 százalékkal, a takarmánybúza pedig 5,7 százalékkal került kevesebbe a héten.

Ingyenes öntözés 2025-ben is a gazdálkodók számára

2025. április 24. 13:10

A kormány 2025-ben is mentesíti a mezőgazdasági termelőket az állami tulajdonú vízi létesítményeken keresztül biztosított öntözővíz szolgáltatási díjának megfizetése alól.

Felmelegedés – ki marad talpon?

2025. április 23. 16:10

Az új tanulmány átfogóbb képet nyújt arról, hogy a felmelegedés miként fogja befolyásolni az élelmiszer-termelési rendszereinket.

Poloskák jelentősége a napraforgóban

2019. március 21. 17:37

A korszerű biológiai alapok nyújtotta potenciál kiaknázásában, kulcsszerepe van a növényvédelemnek. A napraforgóban károsító polifág fajok közé tartoznak a poloskák, amelyek közül a mezeipoloskák és a hozzájuk hasonló kárt okozó bodobácsok érdemelnek említést.

Kutatás és fejlesztés a jövő biológiai növényvédelméért

2018. május 15. 08:23

A mediterrán országokban mára a hajtatott paprikában 100 %-os a biológiai növényvédelem aránya, paradicsomban is már 70 %. Vajon mi lehet a biológiai növényvédelem sikerének titka?

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: hamarosan időszerűvé válik a tavaszi regulátoros kezelés

2023. március 7. 09:23

Március közepén továbbra is gyakran borús, hűvös az időjárás. A nappali maximum hőmérséklet nem éri el a 10 C0 fokot, viszont már ritkulnak az éjszakai fagyok.

Hogy indul a vegetációs időszak a kalászosoknál?

2022. március 24. 06:36

Ahogy az már lenni szokott, az idei tavasz sem múlik el növénykórtani problémák nélkül, bár ezek jelentős része eltér az előző években megszokottaktól.