24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Életmód, gasztronómia

Tiltólistás ételek, amelyeket soha ne adjunk a kutyánknak

Agrofórum Online

Tévesen a legtöbben azt gondoljuk, hogy amit mi, emberek megehetünk, az a kutyánk számára is biztonságos, de ez nem így van. Az ő emésztőrendszerük ugyanis kicsit másképp működik, mint az emberé.

Ahogy vannak ételek, amelyek a kutyáknak és embereknek egyaránt egészségesek és ízletesek, vannak olyanok is, amelyeket mi akár mindennap elfogyaszthatunk, nekik azonban kis dózisban is halálos lehet. Gondoljunk itt például a mazsolára vagy a penészes dióra. Ez utóbbi a legtöbb kertben megtalálható, és amelyről kevesen tudják, mennyire veszélyes rájuk nézve. Éppen ezért nagyon fontos, hogy megtanuljuk, mely gyümölcsöket és zöldségeket ehetik a kutyák.

  • Avokádó
    Sosem szabad a kutyáknak avokádót adni. Az avokádó magja, héja és levelei persint tartalmaznak, egy olyan toxint, amely gyakran okoz hányást és hasmenést a kutyáknál. Az avokádó gyümölcsének húsos belseje ugyan nem tartalmaz annyi persint, mint a növény többi része, de a kutyák számára még így is túl sok lehet. Az avokádó húsa magas zsírtartalmú is, ami a kutyáknál gyomor- és bélrendszeri zavarokat, illetve hasnyálmirigy-gyulladást okozhat.
  • Cseresznye
    A kutyák nem ehetnek cseresznyét. A cseresznyemag ciánt tartalmaz, és mérgező a kutyák számára. A cián megzavarja a sejtek oxigénszállítását, ami azt jelenti, hogy a kutya vérsejtjei nem jutnak elegendő oxigénhez. Ha a kutya a kertben mégis lehullott cseresznyét evett, célszerű mielőbb állatorvoshoz fordulni.
  • Szőlő
    A kutyáknak soha nem szabad szőlőt (sem mazsolát!) enniük. Mind a szőlő, mind a mazsola mérgező a kutyák számára, függetlenül a kutya fajtájától, nemétől vagy korától. A szőlő annyira mérgező, hogy akut veseelégtelenséghez vezethet.
  • Paradicsom
    A kutyáknak kerülniük kell a paradicsom fogyasztását. Míg a paradicsom gyümölcsének érett húsa általában biztonságos a kutyák számára, a paradicsom zöld részei szolanint, mérgező anyagot tartalmaznak. A kutyának nagy mennyiségű paradicsomot kellene elfogyasztania ahhoz, hogy megbetegedjen, de a biztonság kedvéért jobb, ha egyáltalán nem fogyaszt paradicsomot.
  • Spárga
    A kutyák nem ehetnek spárgát. A spárga túl kemény ahhoz, hogy nyersen elfogyasztható legyen, és mire megfőzzük, hogy a kutyák számára elég puha legyen, a spárga elveszíti értékes tápanyagainak nagy részét.
  • Gomba
    A kutyáknak kerülniük kell a gombafogyasztást. A vadon termő gombák mérgezőek lehetnek a kutyák számára. Bár a világszerte előforduló 50 000 gombafajból csak 50-100 faj mérgező, ezek árthatnak a kutyának. Míg a vadon termő gombákról le kell mondani, a szupermarketben emberi fogyasztásra vásárolt, mosott gombák általában nem ártanak a kutyáknak.
  • Hagyma
    A kutyáknak soha nem szabad hagymát enniük. Ha a kutya mégis hagymát evett, haladéktalanul állatorvoshoz kell vinni. A hagyma, a póréhagyma és a metélőhagyma a legtöbb háziállat, különösen a macskák számára mérgező. A hagyma elfogyasztása a kutya vörösvérsejtjeinek megrepedését okozhatja, és hányást, hasmenést, gyomorfájást és hányingert is okozhat. A hagymamérgezés súlyosabb a japán kutyafajták, például az akitákra és a shiba inukra nézve, de minden kutya nagyon érzékeny rá.
  • Dió
    A dió az utóbbi években került fel a tiltólistára, ugyanis az ép dió kifejezetten egészséges. A dióburok-fúrólégy tevékenysége nyomán azonban a kertben lehullott dió sokszor válik penészessé, és mikotoxinnal szennyeződik. A fertőzött diót elfogyasztó kutyák néhány órán belül súlyos epilepsziaszerű tüneteket mutatnak, és gyors orvosi segítség nélkül el is pusztulhatnak. A lehullott, beteg diót mindig akkurátusan távolítsuk el!

Forrás: https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/fruits-vegetables-dogs-can-and-cant-eat/

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Miért van ennyi különböző színű növény?

2023. december 6. 15:10

Ismerje meg a növényi pigmenteket és a növényekben betöltött szerepüket.

Az élelmiszeripar képes a lakosság folyamatos ellátására

2020. március 18. 08:47

Hazánk mintegy 120%-os önellátásra képes az alapvető élelmiszerekből, de az ország termelési potenciálja akár 150%-ra is növelhető.

A sikeres zöldségtermesztés és zöldségfeldolgozás lehetőségei napjainkban

2021. szeptember 30. 05:42

Szabadföldi és üzemi sajtószemlére nyílt lehetőség a Malagrow Kft. és a Róna Mezőgazdasági Szövetkezet szervezésében Szabadszálláson.

Paradicsomot termelő üvegházat adtak át Győrben

2019. május 27. 09:47

A győri üvegházban 150-200 ezer paradicsomtő található, és négy fajta paradicsomot termesztenek, klasszikus fürtös paradicsomot, koktélparadicsomot, cherry és datolya cherry paradicsomot.