A gyerekek, amíg picik, imádnak minden gyümölcsöt. Aztán bekerülnek az iskolába, jön a menza és a többi biggyesztő gyerek, akik elmondják, hogy ezt nem szeretik, és azt meg utálják, mi pedig azon kapjuk magunkat, hogy a korábban jól evő gyerekünk semmit nem szeret már, csak azt, amit a többiek: a pizzát, a rántott húst (mert magyarok vagyunk) a bolognait és a lasagne-t.
Aki kevésbé befolyásolható, vagy nem változik meg annyira az ízlése, legalább néhány gyümölcsöt megeszik, így az almát, a banánt, az ananászt, de a bogyós gyümölcsök, kiváltképp ha nem fagyiban vagy sütiben tálaljuk, a „nem szeretem” listára kerülnek. Kivéve, ha mi szülők, kegyes hazugságokkal átverjük őket…
Mivel nálunk 4 gyerek is van, akik hol szeretik a bogyós gyümölcsöket, hol nem, trükkökhöz folyamodunk. Krémlevesként kapnak mindent, amit egyébként nem ennének meg: szedret, málnát, ribizlit, epret és áfonyát – különböző arányban.
„Eperleves” vagy „gyümölcsleves” néven adunk el persze mindent nekik, és ha elég tejszínhabot fújunk a levesek tetejére, no és egy-két szem epret, és persze citromfűlevelet (hogy szép legyen a tálalás), minden átmegy, sőt, a végén meg is dicsérik, milyen finom volt ez az EPER leves, ami amúgy a legtöbbször áfonyából, málnából és ribizliből van. A lényeg az, hogy a leves nagyjából rózsaszín (esetleg halványlila) legyen.
Az egyik kedvencük, amiről most már kezdik kapiskálni, hogy nem eperből lehet, a következő:
Erdei gyümölcsös krémleves
Hozzávalók: 1 csomag (450 g) vegyes erdei gyümölcs + áfonya, 5 dl epres joghurt, sűrűségtől függően 2-3 dl 100%-os gyümölcslé (ananász), 4-5 evőkanál méz, 5 evőkanál porcukor (de kóstolgatni kell, kinek mennyire esik jól édesen)
A tetejére: félretett bogyós gyümölcsök, felvert tejszínhab, citromfű levelek
Elkészítés:
- A gyümölcsöket megmossuk, hozzáadjuk a gyümölcslevet, joghurtot, és botturmix segítségével pürésítjük, majd egy szűrőn átszűrjük a levest.
- Mézzel, porcukorral ízesítjük, majd felvert tejszínhabbal, és néhány szem (a gyümölcsökből félretett) eperszemmel és megmosott citromfű levelekkel díszítjük.
Ennek lényege, ahogy a fentiekből is látszik, az, hogy nem kell megfőzni a gyümölcsöket, hiszen akkor elvesztenék a vitamintartalmuk jelentős részét. Nyersen, gyümölcslével és joghurttal kell összeturmixolni (préselni) őket, természetesen a megfelelő arányban, hogy finom krémes legyen, és a végén néhány szem gyümölcsöt beletenni.
És hogy miért olyan egészséges ez?
Az erdei gyümölcsök, mint például a málna és az áfonya (amelyek most minden élelmiszerboltban kaphatók, hiszen a szezon közepén járunk), remek tápanyagokkal és vitaminokkal rendelkeznek. Ezek közül a legjelentősebbek: a C-vitamin, a K-vitamin, a B-vitaminok, az E-vitamin, így rendkívül egészségesek, erősítik az immunrendszert, jó hatással vannak az emésztésünkre, a bőrünkre, az érrendszerünkre. Az áfonyát a „szem természetes vitaminjának is nevezik”, olyan jó hatással van a szem egészségére, és a farkasvakság elmulasztására – és tapasztalatból mondom, hogy valóban működik!
A gyerekeket persze nem érdekli az egészség, csak az, hogy finom ételt tegyünk eléjük, nekünk, szülőknek azonban az a legfontosabb, hogy a családunk minden tagja makkegészséges legyen.