A legtöbb gyerek csak azért nem szereti a gombát, mert a menzán kívül még sosem evett olyan gombás ételt, ami tényleg ízlett volna neki. Mit tehetünk ilyenkor?
A mi gyerekeink is kerek-perec kijelentették, hogy a gombát márpedig egyikük sem szereti. Elsőként rántott gombát sütöttünk, egy tál rántott hús mellett. Kérdezték, mi ez? Mondtuk, rántott gomba, magunknak sütöttük (mi, önző szülők). Rágusztáltak, megkóstolták – és megdöbbentek.
De hisz ez finom! – mondták kórusban, mi meg a férjemmel magunkban mosolyogtunk… Hát így kell ezt.
Aztán belecsempésztük a frissen aprított és megpirított gombát a reggeli rántottába, és azt mondták, nem is rossz – és mind elfogyott.
Aztán a gomba rákerült a pizzára, a spagettire, a szószos húsok tetejére. Mind átment. Kérdeztük is a gyerekeket: akkor most már átmegy a gomba? Azt mondták, át, bizony. 🙂
Azóta rendszeresen főzünk gombapaprikást, tejfölös gombalevest, gombás melegszendvicset, gombás rántottát, és az alábbi három kedvencet, a svéd gombát, a gombás lepényt és a sajtos gombakrémlevest. Mind a négy gyerek imádja ezeket – úgy, hogy a suliban azóta sem eszik meg a gombát. Kezdem gyanítani, hogy szegény gomba mit sem tehet erről…
Most azonban jöjjenek a receptek:
Svédgomba
Hozzávalók: 50 dkg csiperke gomba, 2 fej hagyma, 1,5 dl fehérbor, só, bors, szerecsendió, kakukkfű, sűrített paradicsom, ketchup, olaj, olívaolaj
Elkészítés:
1.) A gombát és a hagymát megtisztítjuk, felaprítjuk.
2.) Egy teflonban kevés olajon üvegesre pirítjuk a hagymát. Hozzáadjuk a gombát, és puhára pároljuk. Megsózzuk, megborsozzuk, kevés szerecsendióval és kakukkfűvel megszórjuk. Belekeverjük a sűrített paradicsomot, a ketchupot, a fehér bort és egy kevés olívaolajat. Összerottyantjuk, megkóstoljuk, ha szükséges utánasózunk, majd félretesszük kihűlni. Pirítóssal tálaljuk.
Gombás lepény
Hozzávalók a tésztához: 20 dkg liszt, 10 dkg vaj, 4 evőkanál víz, 1 csipet só
Hozzávalók a töltelékhez: 50 dkg gomba, 3 szál újhagyma, 10 dkg angol szalonna, olívaolaj, grillfűszer, bors, kakukkfű
Hozzávalók az öntethez: 3 tojás, 2 dl tejszín, só
A szóráshoz: reszelt kemény sajt
Elkészítés:
1.) A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, fóliába csavarjuk, fél órára a hűtőbe tesszük.
2.) A gombát megtisztítjuk, felaprítjuk, kevés olívaolajon egy teflonban az összevágott angol szalonnával és újhagymával megpirítjuk. Grillfűszerrel, borssal, kakukkfűvel fűszerezzük.
3.) A tésztát kivesszük a hűtőből, lisztezett deszkán kinyújtjuk és egy kerek, peremes sütőformába tesszük. Előmelegített sütőben, kb. 200 fokon 10 perc alatt elősütjük, és kivesszük a sütőből. Rásimítjuk a gombás tölteléket, és ráöntjük a tojásos-tejszínes öntetet. Reszelt sajttal megszórjuk, és a sütőbe visszatolva kb. 30 perc alatt készre sütjük.
Gombakrémleves
Hozzávalók: 1 doboz (csiperke) gomba, 1 vöröshagyma, olaj, erőleveskocka, 1 tubus karaván füstölt sajt, só, bors, petrezselyem, egy csipetnyi kurkuma, 2 ek liszt
Elkészítés:
1.) A gombát és a hagymát megmossuk, megtisztítjuk, felszeleteljük. Kevés olajon megpirítjuk, majd felöntjük annyi vízzel, ami épp, hogy csak ellepi, Erőleveskockával, sóval, borssal, kurkumával ízesítjük, puhára főzzük.
2.) A leveshez adjuk a krémsajtot (aki sűrűbben szereti +2 ek lisztet), és botturmix segítségével az egészet krémesre turmixoljuk. Szűrőn átszűrjük a levest egy másik lábasba, majd megrottyantjuk. Petrezselyemmel, reszelt sajttal megszórva, forrón tálaljuk.
A gombát ezerféleképpen el lehet készíteni: grillezve is isteni, és apró tésztákba töltve, Wellington-bundában húsra simítva és tésztához kínálva petrezselymesen-tejszínesen, vagy fehérborban megpárolva, salátákba és rizsbe keverve, szósz-formában és hidegtálakra, szendvicsekre téve.
Olcsó, kalóriaszegény és egészséges, ezért érdemes kipróbálni több receptet, hátha kedvet kap az is, aki amúgy eddig nemigen kacsintgatott a zöldségespulton a gombák felé.