Azt hihetnénk, hogy a kukoricafőzés egyszerű: csak vízbe tesszük a kukoricacsöveket és megfőzzük, akár a tésztát. A valóság azonban távol áll ettől. Az igazi, ízes főtt kukorica ugyanis ennél sokkal körülményesebben készül.
Mára, bár hazánk agrárország, a főtt kukorica ára a Balaton partján elképesztő magasságba emelkedett. Persze, mondhatjuk, hogy aki a tűző napon, a 38 fokban a biciklijére erősített ládából árulja, megkérheti a bekerülési ár sokszorosát, de azért mindenki jobban jár, ha a főtt kukoricáját mégiscsak maga készíti el.
Honnan tudhatjuk, hogy friss a kukorica?
A kukoricacsövek ára mostanra szépen mérséklődött, mindegy, hogy a helyi kisboltban, a hipermarketekben vagy a piacon vesszük meg, ám mindig érdemes benézni a zöld levelek alá, hogy lássuk, milyen állapotú kukoricát kínálnak nekünk.
Ha a cső fele „üres”, vagyis csak a felén vannak kukoricaszemek, vagy a szemek túl fehérek és picik még, válasszunk másikat. Ha a kukoricaszemek „ráncosak”, akkor is nézzünk másik cső után, hiszen ezt azt jelenti, a kukorica már régóta a boltban áll. Az egészséges kukoricaszemek harsogó sárgák, feszesek, kerekek, az őket beborító levelek élénk zöldek, véletlenül sem szárazak!
A kukorica szezonja júniustól szeptemberig tart. Konzerv vagy fagyasztott kukoricát is vehetünk, de ez meg sem közelíti íz, állag és élmény tekintetében a frissen főtt kukoricát, így ezeket legfeljebb saláta alapanyagként használjuk, mintsem fő fogásként.
Hogyan főzzük meg a kukoricát?
- Először is, mossuk meg a csöveket, majd 2-3 kukoricacsőről húzzuk le a zöld leveleket és béleljük ki ezekkel egy fazék alját. Mehet rá a „kukoricabajusz” is, ettől csak még jobb ízeket kapunk.
- Eztán a levelekre rétegezzük a kukoricacsöveket, minden réteg közé újabb leveleket teszünk, és a fazék tetejét is levelekkel zárjuk.
- Felöntjük hideg vízzel a fazekat (nem sózzuk meg!) és az egészet és lefedve, takaréklángon főzni kezdjük. Az elpárolgó vizet időnként pótoljuk, és kb. 10-15 perc elteltével villával ellenőrizzük, megpuhulnak-e már a csövek. Fajtától függően a főzési idő változhat, néha 30-35 perc is szükséges lehet, de ezt látjuk a főzés során. Sózni azért nem szabad a kukoricát, mert megkeményednek a szemek.
- A főtt kukoricát frissen el kell fogyasztani. Ha marad, érdemes még aznap a saját főzőlevében állni hagyni és később elfogyasztani, ha pedig mindenképp el kell raknunk, fóliába csavarva, hűtőben tároljuk, különben kiszárad és kellemetlen állagú lesz.
Sok autós takarmánykukoricát lop a földekről…
Ez sajnos egy tipikus magyar szokás, ami egészen addig tart, amíg a tolvajok otthon rá nem jönnek, hogy a takarmánykukorica nem lesz olyan, mint a csemegekukorica. Igaz, ha enyhén cukros vízben főzik meg, valamivel jobban megpuhulnak a szemek, de akkor sem lesz összehasonlítható a csemegekukorica ízével és állagával.
Hogyan készítsünk grillezett kukoricát?
Bár a magyarok jellemzően főtt kukoricát fogyasztanak a nyári hónapokban, a mediterrán országokban nagy divat a grillezett kukorica, amit ha egyszer megkóstol az ember, később maga is szívesen elkészíti.
Ez esetben a már elkészült főtt kukoricát kell olívaolajjal vagy ízes (fokhagymás, zöldfűszeres) fűszervajjal megkenni, saslikrúdra szúrni (akár kisebb-nagyobb hasábokra vágva), és a grillrácson időnként megforgatva egyenletesen megpirítani.
Remekül illik hozzá minden frissen sült húsféleség, grillsajt, grillpizza és a kevert saláták. Maga a grillezési idő néhány perc csupán, figyelni kell, hogy a kukoricaszemek csak megpiruljanak, de ne égjenek meg.