Gépinfo

Nagyobb sortáv, kevesebb vetőmag – Bayer-KWS-Valkon gyakorlati bemutató Jászapátiban (+KÉPEK)

Agrofórum Online

A Jászapáti 2000 Mg. Zrt. területére szervezett gyakorlati szántóföldi bemutatót a Bayer CropScience, a KWS és a Valkon Kft. június elején.

A Jászapáti 2000 Mg. Zrt. területére szervezett gyakorlati szántóföldi bemutatót a Bayer CropScience, a KWS és a Valkon Kft. június elején, amelynek középpontjában a csökkentett menetszámú talajművelés és a repce széles sortávú termesztése állt.

Teljes képgalériánk a Bayer-KWS-Valkon szántóföldi bemutatóról >>>

A szakmai programot Lóczi Miklós, a Jászapáti 2000 Mg. Zrt. elnök-vezérigazgatója nyitotta meg. Beszédében értékelte az elmúlt évet, és cége fejlesztési terveit is vázolta a megjelenteknek. Mint kiderült, az őszi kalászosok esetében a szezon nem kezdődött jól tavaly, ám nehézségek ellenére úgy tűnik, jók lesznek a betakarítási eredmények.

Csávázás gombák és rovarok ellen

A gyakorlati bemutató a kalászosok mellett kezdődött el, a Bayer képviseletében Leszkó László, Jász-Nagykun-Szolnok megyei területi képviselő beszélt a csávázás fontosságáról, és cége termékeiről. Ehhez kapcsolódva két terméket mutatott be. A gombabetegségek ellen a Bayer a Lamardor Red csávázószert ajánlja, amelyet 10 tonnás csomagban lehet kapni. A készítmény két gombaölő hatóanyagot tartalmaz: a tebukonazolt és a protiokonazolt. „Kiemelném, hogy ez a készítményünk a fuzáriumos hópenész ellen is hatékonyan alkalmazható” – hívta fel a figyelmet a szakember.

„A másik szert azoknak ajánlják, akiknek az ősz folyamán gondjuk volt a rovarkártevőkkel; drótférgekkel, levéltetűvel, kabócafajokkal. A Yunta Quattro hatékony megoldást biztosít. Drágább ugyan az így megvásárolható vetőmag, de egy permetezésnél viszont olcsóbb, így visszajön az ára”.

Bizonyított a szélesebb sortáv

A KWS immár 5 éve dolgozik együtt a Jászapáti 2000 Mg. Zrt.-vel, azóta végeznek itt a kísérleteket, amiknek lényege, hogy nagyobb sortáv, tehát kevesebb vetőmag felhasználása mellett is eredményesen lehet gazdálkodni a repcével – kevesebb kiadással.

A kísérletek 30, 45 és 50 cm-es sortávval is folynak, az eredmények pedig azt mutatják, hogy a Jászságban a 45 cm-es sortávolság a célszerű. Tavaly 150-200 hektáron 4-4,5 tonnás hektáronkénti átlag született a technológia alkalmazásával. Mint kiderült, a kísérletek értékelése a megfelelő csíraszám megállapítására is kiterjedt. A három változat közül – 150 ezer csíra/ha; 350-400 ezer csíra/ha; 500 ezer csíra/ha – Sipos Géza régióvezető területi képviselő a középsőt ajánlotta a termelőknek, szerinte ugyanis ilyen kiszámíthatatlan időjárási körülmények között a 150 ezer csíra túl nagy kockázatot jelentene.

A KWS új repce hibridjeit Füleki Róbert mutatta be a rendezvényen.

Csökkentett menetszám Simba gépekkel

Kontér Sándor, a Valkon 2007. Kft. területi képviselője a csökkentett menetszámú talajművelés előnyeit és gépeit mutatta be a termelőknek (1-3. kép). „A legnagyobb költséget a talajművelés jelenti, így itt lehet a legtöbbet spórolni, hogy minél kisebb ráfordítással lehessen minél eredményesebben gazdálkodni” – hangsúlyozta.

A Great Plains SIMBA Flatiner lazítókat egyedülálló, egyenes szárú kapákkal szerelték fel, ami így a talajt nem rögösíti?. A gyártó minden talajtípusra megfelelő megoldást tud kínálni. Erős, robosztus váz jellemzi.


A Great Plains SIMBA SL szántóföldi tárcsás kultivátornál proaktív tárcsafelfüggesztést használnak, a tárcsalapok króm-vanádium laprugókkal csatlakoznak a vázhoz, amely ellenállóbbá teszi az egész eszközt. Az SL gépcsalád az idő- és költségtakarékos művelési rendszer egymenetes eszköze.


A Great Plains SIMBA SLD egy a negyedik generációs egymenetes szántóföldi nehézkultivátor. A talajkímélő művelési technológiát megvalósító SLD művelő elem kialakításával és elrendezésével egy menetben oldja meg a szármaradvány aprítását, a lazítást, a bekeverést, és a visszatömörítést, illetve a lezárást is.

A rendezvényen további szakmai előadásokat is hallhattak a megjelent termelők, hiszen Dr. Dencső Istvánné az EKÁER rendszerről, Zsemberi István és Szutor Imre, a Jászapáti 2000 Mg. Zrt. munkatársai pedig a 2015-ös felvásárlási lehetőségekről beszéltek.

(Gribek Dániel – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Letarolják a kínaiak az európai autópiacot?

2024. december 8. 14:10

A Chery vállalat 2024-ben kezdte meg európai terjeszkedését, elsőként az Omoda és Jaecoo márkák bevezetésével.

A Ford Ranger év végére megelőzheti a Toyota Hiluxot a magyar pickup-piacon

2024. december 5. 13:10

A tavalyihoz képest 13 százalékkal 4966 darabosra hízó pick-up-piacon a Toyota Hilux az első 43,1 százalékos piaci részesedéssel.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

Környezetkímélő növényvédőszerekről tartottak konferenciát

2018. október 18. 07:49

Az élelmiszerbiztonság terén egyre nagyobb a felelősségünk, szeretnénk, ha mindenki biztonságos élelmiszereket fogyaszthatna.

A fungicid-rezisztencia jelentősége

2019. január 14. 08:25

A kémiai védelem az integrált növényvédelem egyik jelentős eszköze. A növényvédő szerek, ezen belül is a fungicidek alkalmazásának eredményességét azonban számos tényező negatívan befolyásolja.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: tovább erősödtek a varasodás fertőzés tünetei

2023. június 28. 09:10

Az intenzív növényfejlődés mellett a károsítók zöme is növelte a növényvédelmi veszélyhelyzetet.

Tippek a meztelencsigák ellen is

2024. május 7. 08:10

A jó idő beköszöntével melegebbek lettek a nappalok és az éjszakák. A jó hír mellett azonban a növényvédősöknek a növényvédelemre, a feléledő kórokozó gombákra is gondolniuk kell. A szőlősöknek a lisztharmat mellett már a peronoszpórára figyelniük kell, és a kertben károsító meztelen csigák ellen is tanácsot adunk.