A Jászapáti 2000 Mg. Zrt. területére szervezett gyakorlati szántóföldi bemutatót a Bayer CropScience, a KWS és a Valkon Kft. június elején.
A Jászapáti 2000 Mg. Zrt. területére szervezett gyakorlati szántóföldi bemutatót a Bayer CropScience, a KWS és a Valkon Kft. június elején, amelynek középpontjában a csökkentett menetszámú talajművelés és a repce széles sortávú termesztése állt.
Teljes képgalériánk a Bayer-KWS-Valkon szántóföldi bemutatóról >>>
A szakmai programot Lóczi Miklós, a Jászapáti 2000 Mg. Zrt. elnök-vezérigazgatója nyitotta meg. Beszédében értékelte az elmúlt évet, és cége fejlesztési terveit is vázolta a megjelenteknek. Mint kiderült, az őszi kalászosok esetében a szezon nem kezdődött jól tavaly, ám nehézségek ellenére úgy tűnik, jók lesznek a betakarítási eredmények.
Csávázás gombák és rovarok ellen
A gyakorlati bemutató a kalászosok mellett kezdődött el, a Bayer képviseletében Leszkó László, Jász-Nagykun-Szolnok megyei területi képviselő beszélt a csávázás fontosságáról, és cége termékeiről. Ehhez kapcsolódva két terméket mutatott be. A gombabetegségek ellen a Bayer a Lamardor Red csávázószert ajánlja, amelyet 10 tonnás csomagban lehet kapni. A készítmény két gombaölő hatóanyagot tartalmaz: a tebukonazolt és a protiokonazolt. „Kiemelném, hogy ez a készítményünk a fuzáriumos hópenész ellen is hatékonyan alkalmazható” – hívta fel a figyelmet a szakember.
„A másik szert azoknak ajánlják, akiknek az ősz folyamán gondjuk volt a rovarkártevőkkel; drótférgekkel, levéltetűvel, kabócafajokkal. A Yunta Quattro hatékony megoldást biztosít. Drágább ugyan az így megvásárolható vetőmag, de egy permetezésnél viszont olcsóbb, így visszajön az ára”.
Bizonyított a szélesebb sortáv
A KWS immár 5 éve dolgozik együtt a Jászapáti 2000 Mg. Zrt.-vel, azóta végeznek itt a kísérleteket, amiknek lényege, hogy nagyobb sortáv, tehát kevesebb vetőmag felhasználása mellett is eredményesen lehet gazdálkodni a repcével – kevesebb kiadással.
A kísérletek 30, 45 és 50 cm-es sortávval is folynak, az eredmények pedig azt mutatják, hogy a Jászságban a 45 cm-es sortávolság a célszerű. Tavaly 150-200 hektáron 4-4,5 tonnás hektáronkénti átlag született a technológia alkalmazásával. Mint kiderült, a kísérletek értékelése a megfelelő csíraszám megállapítására is kiterjedt. A három változat közül – 150 ezer csíra/ha; 350-400 ezer csíra/ha; 500 ezer csíra/ha – Sipos Géza régióvezető területi képviselő a középsőt ajánlotta a termelőknek, szerinte ugyanis ilyen kiszámíthatatlan időjárási körülmények között a 150 ezer csíra túl nagy kockázatot jelentene.
A KWS új repce hibridjeit Füleki Róbert mutatta be a rendezvényen.
Csökkentett menetszám Simba gépekkel
Kontér Sándor, a Valkon 2007. Kft. területi képviselője a csökkentett menetszámú talajművelés előnyeit és gépeit mutatta be a termelőknek (1-3. kép). „A legnagyobb költséget a talajművelés jelenti, így itt lehet a legtöbbet spórolni, hogy minél kisebb ráfordítással lehessen minél eredményesebben gazdálkodni” – hangsúlyozta.
A Great Plains SIMBA Flatiner lazítókat egyedülálló, egyenes szárú kapákkal szerelték fel, ami így a talajt nem rögösíti?. A gyártó minden talajtípusra megfelelő megoldást tud kínálni. Erős, robosztus váz jellemzi.
A Great Plains SIMBA SL szántóföldi tárcsás kultivátornál proaktív tárcsafelfüggesztést használnak, a tárcsalapok króm-vanádium laprugókkal csatlakoznak a vázhoz, amely ellenállóbbá teszi az egész eszközt. Az SL gépcsalád az idő- és költségtakarékos művelési rendszer egymenetes eszköze.
A Great Plains SIMBA SLD egy a negyedik generációs egymenetes szántóföldi nehézkultivátor. A talajkímélő művelési technológiát megvalósító SLD művelő elem kialakításával és elrendezésével egy menetben oldja meg a szármaradvány aprítását, a lazítást, a bekeverést, és a visszatömörítést, illetve a lezárást is.
A rendezvényen további szakmai előadásokat is hallhattak a megjelent termelők, hiszen Dr. Dencső Istvánné az EKÁER rendszerről, Zsemberi István és Szutor Imre, a Jászapáti 2000 Mg. Zrt. munkatársai pedig a 2015-ös felvásárlási lehetőségekről beszéltek.
(Gribek Dániel – Agrofórum Online)