Növénytermesztés

A földigiliszták száma tényleg a talajegészségre utal? Provokatív felvetés született

Agrofórum Online

Széles körben elfogadott, hogy az egészséges talajokban nagy számú földigilisztát találhatunk. De valóban van összefüggés a két dolog között?

A gyakorlott, lelkiismeretes gazdák alkalmanként beleásnak a földjükbe, hogy közvetlenül győződjenek meg az aktuális talajállapotról. Ennek egyik kiváló indikátora a földigilisztaszám, amelyről úgy tartják a szakemberek, hogy egyenes arányosságban áll a talajegészséggel.

De valóban így van? A földigiliszták aktivitása levegőzteti, lazítja a talajt, elősegíti a növényi maradványok bomlását, és ezáltal a növényi tápanyagok mennyiségét is növeli – olvasható a témát szívügyének tartó Vaderstad Kft. honlapján is.

A talajban felbukkanó jelentős számú földigiliszta tehát jó jelnek tekinthető, hiszen a számuk egy táblán akár az egymilliót is elérheti. Ez mintegy 1 tonnás össztömeget jelent, és ennyi gyűrűsféreg már érezhető szerepet játszhat a talaj megfelelő szerkezetének kialakulásában.

A közelmúltban a RealAgriculture mezőgazdasági szakoldal feltette a provokatív kérdést, hogy a földigilisztaszám valóban utal-e a talajegészségre. Szakértőjük, Peter Johnson pedig a következő választ adta erre:

„Valószínűleg van összefüggés a kettő között, bár ezzel óvatosan kell bánni, hiszen létezhetnek csodás talajok földigiliszták nélkül is.”

Johnson úgy véli, hogy a földigiliszták jelenléte nem feltétlenül a talajegészségre utal, hanem arra, hogy jó irányba haladnak a dolgok, és elérhetjük a kívánt talajállapotot. Ezek a gyűrűsférgek ugyanis válogatós „vendégek”, ha tehát nagy számban megtaláljuk őket a földben, az azt jelenti, hogy jelentős mennyiségű „csábító” szerves anyag, növényi maradvány van benne.

Egyáltalán nem mindegy az sem, hogyan, mivel műveljük a földjeinket. A földigiliszták valójában nem szeretik a talajművelést, hiszen az lerombolja az alagútrendszerüket, ráadásul nagyon érzékenyen reagálnak a modern mezőgazdaság különböző elemeire, például a növényvédő szerekre, illetve a talaj tömörödésére is – olvasható szintén a Vaderstad Kft. oldalán.

(Fotó: Natfot/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Változó mélységű talajművelés – AutoDepth

A talajművelés során a talaj fizikai tulajdonságainak megváltoztatásával elsősorban a víz- és levegőgazdálkodási jellemzők javítását célozzuk. Javulnak ezáltal a vízkapacitási jellemzők az altalaj és a művelt réteg között, növekszik a vízbefogadó képesség és az oxigénellátás, mindezek pedig összefüggésben vannak a hő- és tápanyag-gazdálkodási jellemzőkkel.

Megskalpolja a talajfelszínt egy forradalmi munkaeszköz

2023. október 28. 17:10

Akár 12 centiméter mélyen hatol a talajba az a munkagép, amelynek speciális forgótárcsái elválasztják a gyomok gyökerét a növények felső részétől, így végeznek tökéletes gyomirtást.

Magyarország talajtípusai VII.: kőzethatású talajok

2022. június 11. 06:36

A kőzethatású talajok vízgazdálkodása szélsőséges. A tavaszi nedves, dús vegetációjú időszak után hosszú, igen száraz nyári időszak következik.

Hogyan vegyünk általában talajmintát?

2023. február 15. 05:36

A talajmintavétel célja általában az adott területre jellemző átlagminta felvétele, mely a talajtulajdonságok és a tápanyagtartalom meghatározására alkalmas.