Növénytermesztés

A földigiliszták száma tényleg a talajegészségre utal? Provokatív felvetés született

Agrofórum Online

Széles körben elfogadott, hogy az egészséges talajokban nagy számú földigilisztát találhatunk. De valóban van összefüggés a két dolog között?

A gyakorlott, lelkiismeretes gazdák alkalmanként beleásnak a földjükbe, hogy közvetlenül győződjenek meg az aktuális talajállapotról. Ennek egyik kiváló indikátora a földigilisztaszám, amelyről úgy tartják a szakemberek, hogy egyenes arányosságban áll a talajegészséggel.

De valóban így van? A földigiliszták aktivitása levegőzteti, lazítja a talajt, elősegíti a növényi maradványok bomlását, és ezáltal a növényi tápanyagok mennyiségét is növeli – olvasható a témát szívügyének tartó Vaderstad Kft. honlapján is.

A talajban felbukkanó jelentős számú földigiliszta tehát jó jelnek tekinthető, hiszen a számuk egy táblán akár az egymilliót is elérheti. Ez mintegy 1 tonnás össztömeget jelent, és ennyi gyűrűsféreg már érezhető szerepet játszhat a talaj megfelelő szerkezetének kialakulásában.

A közelmúltban a RealAgriculture mezőgazdasági szakoldal feltette a provokatív kérdést, hogy a földigilisztaszám valóban utal-e a talajegészségre. Szakértőjük, Peter Johnson pedig a következő választ adta erre:

„Valószínűleg van összefüggés a kettő között, bár ezzel óvatosan kell bánni, hiszen létezhetnek csodás talajok földigiliszták nélkül is.”

Johnson úgy véli, hogy a földigiliszták jelenléte nem feltétlenül a talajegészségre utal, hanem arra, hogy jó irányba haladnak a dolgok, és elérhetjük a kívánt talajállapotot. Ezek a gyűrűsférgek ugyanis válogatós „vendégek”, ha tehát nagy számban megtaláljuk őket a földben, az azt jelenti, hogy jelentős mennyiségű „csábító” szerves anyag, növényi maradvány van benne.

Egyáltalán nem mindegy az sem, hogyan, mivel műveljük a földjeinket. A földigiliszták valójában nem szeretik a talajművelést, hiszen az lerombolja az alagútrendszerüket, ráadásul nagyon érzékenyen reagálnak a modern mezőgazdaság különböző elemeire, például a növényvédő szerekre, illetve a talaj tömörödésére is – olvasható szintén a Vaderstad Kft. oldalán.

(Fotó: Natfot/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

A mezei pocok elleni védekezés a no-till technológia egyik legnehezebb eleme? (VIDEÓ)

2020. március 20. 20:10

Február elején két helyszínen, Siófokon és Kecskeméten rendezte meg a IV. AgroFIELD Akadémia Konferenciát az Agrofil-SZMI Kft. A számos gyakorlati szempontból hasznos és érdekes téma mellett ezúttal egy igazán úttörő technológiai megoldás is helyet kapott az előadások sorában; a minimum till, illetve a no-till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési módszer.

Magyar talajművelő gépek a holland gazdák szolgálatában

2019. november 29. 15:44

Másodszor vett már részt a világ legjelentősebb mezőgazdasági gépkiállításán, a hannoveri Agritechnicán a Busa Bt. A cél a tanulás, a gépek megismertetése volt, illetve partnereket is keres a vállalkozás a gépek forgalmazásához.

Nehézfémszennyezés a talajban: nikkel (Ni)

2022. április 28. 04:36

A nikkel nem esszenciális mikroelem, biológiailag kedvező hatása azonban bizonyított. A nikkel az ureáz enzim alkotórésze.

Magyarország talajtípusai: csernozjom talaj

2021. október 2. 10:46

A csernozjom talajok esetében magas humusztartalomról, semleges vagy gyengén lúgos pH-ról (mérhető mésztartalommal), kiváló vízgazdálkodásról, jó tápanyag-szolgáltató képességről és viszonylag könnyű művelhetőségről beszélhetünk.