Növénytermesztés

A földigiliszták száma tényleg a talajegészségre utal? Provokatív felvetés született

Agrofórum Online

Széles körben elfogadott, hogy az egészséges talajokban nagy számú földigilisztát találhatunk. De valóban van összefüggés a két dolog között?

A gyakorlott, lelkiismeretes gazdák alkalmanként beleásnak a földjükbe, hogy közvetlenül győződjenek meg az aktuális talajállapotról. Ennek egyik kiváló indikátora a földigilisztaszám, amelyről úgy tartják a szakemberek, hogy egyenes arányosságban áll a talajegészséggel.

De valóban így van? A földigiliszták aktivitása levegőzteti, lazítja a talajt, elősegíti a növényi maradványok bomlását, és ezáltal a növényi tápanyagok mennyiségét is növeli – olvasható a témát szívügyének tartó Vaderstad Kft. honlapján is.

A talajban felbukkanó jelentős számú földigiliszta tehát jó jelnek tekinthető, hiszen a számuk egy táblán akár az egymilliót is elérheti. Ez mintegy 1 tonnás össztömeget jelent, és ennyi gyűrűsféreg már érezhető szerepet játszhat a talaj megfelelő szerkezetének kialakulásában.

A közelmúltban a RealAgriculture mezőgazdasági szakoldal feltette a provokatív kérdést, hogy a földigilisztaszám valóban utal-e a talajegészségre. Szakértőjük, Peter Johnson pedig a következő választ adta erre:

„Valószínűleg van összefüggés a kettő között, bár ezzel óvatosan kell bánni, hiszen létezhetnek csodás talajok földigiliszták nélkül is.”

Johnson úgy véli, hogy a földigiliszták jelenléte nem feltétlenül a talajegészségre utal, hanem arra, hogy jó irányba haladnak a dolgok, és elérhetjük a kívánt talajállapotot. Ezek a gyűrűsférgek ugyanis válogatós „vendégek”, ha tehát nagy számban megtaláljuk őket a földben, az azt jelenti, hogy jelentős mennyiségű „csábító” szerves anyag, növényi maradvány van benne.

Egyáltalán nem mindegy az sem, hogyan, mivel műveljük a földjeinket. A földigiliszták valójában nem szeretik a talajművelést, hiszen az lerombolja az alagútrendszerüket, ráadásul nagyon érzékenyen reagálnak a modern mezőgazdaság különböző elemeire, például a növényvédő szerekre, illetve a talaj tömörödésére is – olvasható szintén a Vaderstad Kft. oldalán.

(Fotó: Natfot/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Hogyan védekezhetünk a gyümölcsösben a mezei pocok ellen?

2023. november 27. 04:36

Van egy házikerti gyümölcsösöm külterületen, közel 50 fával, ősszel vettem észre, hogy tele van apró lyukakkal a földje, mezei pocokra gyanakszom. Hogyan védekezhetek ellene, vagy vállalkozóval végeztessem el az irtási munkát?

Gondolatok és adatok a talaj műveléséhez és annak „nem műveléséhez”

2022. szeptember 21. 10:34

A talajművelés és nem művelés kérdése nagyon érzékeny téma a hazai gazdálkodók körében.

Hogyan műveljem meg zöldségeskertem talaját?

2021. október 27. 06:17

Ahhoz, hogy a következő évben is jó termésünk legyen, még az adott évben a betakarítást követően ősszel, a talajt megfelelően elő kell készíteni.

A talajművelési gyakorlat módosíthatja a szőlőtőkék alatti mikroszkopikus élővilágot

2020. december 11. 09:34

Triviálisnak tűnő, ám kevéssé kutatott és ismert megállapítás, hogy a szőlőtermesztők által megválasztott talajművelési gyakorlatok befolyásolhatják a szőlő gyökérzeténél élő, mikroszkopikus élőlényközösségek összetételét és ezáltal a talajegészség állapotát. Ezt a kérdést járta körül Kovács Barnabás, a Szent István Egyetem Georgikon Campus fiatal kutatója, aki kollégáival a Szent György-hegy három szomszédos szőlőültetvényén végzett talajbiológiai vizsgálatokat.