Növénytermesztés

AM: cél a hosszútávon fenntartható vízgazdálkodás kialakítása

AM Sajtóiroda

Hosszútávon fenntartható vízgazdálkodást kell kialakítani, amely az állampolgárok mellett a gazdálkodóknak is élhető jövőt teremt – hangsúlyozta Juhász Anikó, az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára Prágában, a cseh elnökség keretében megrendezett BIOEAST konferencián.

A cseh agrárminiszter, Zdeněk Nekula védnökségével megrendezett V4-es találkozó résztvevői a Duna vízgyűjtő területéhez kapcsolódó édesvízbázist érintő feladatokról tárgyaltak.  A tanácskozás fő témája egybeesik az Európai Bizottság azon törekvésével, hogy 2030-ra javuljon a sós – óceán és tengerek – és édesvizek minősége. A EU misszió célja, hogy beazonosítsa a problémákat, ráirányítsa a figyelmet, valamint innovatív megoldásokat találjon kezelésükre – tájékoztatott Juhász Anikó. Mint elmondta, a konferencia elsődleges célja az volt, hogy rámutasson a Duna vízgyűjtő medencéjében az édesvízhez kapcsolódó kutatást és innovációt érintő kérdésekre. Hangsúlyozta, hogy az édesvízhez kapcsolódó nemzeti érdekek sokrétűek, de abban minden szakpolitika és minisztérium egyetért, hogy hosszútávon fenntartható vízgazdálkodást kell kialakítanunk. A BIOEAST kelet-európai kezdeményezés éppen abban segíthet, hogy beazonosítsuk és összesítsük a szakpolitika által legfontosabbnak ítélt feladatokat, egyeztessünk a kutatási és innovációs szükségletekről és a V4 és a makró régiót érintő jelentős kérdésekre ráirányítsuk egész Európa figyelmét – erősítette meg Juhász Anikó.

Kifejtette, a Horizont Európa Kutatási Keretprogram segíthet a kezdeményezés támogatásában, fontos, hogy az agrárkutatásra szánt források a tengerek és óceánok mellett az édesvíz és ezen belül a Duna prioritásait is tükrözze, ezáltal is jobb kelet-európai és magyar részvételt teremtve a nagy európai kutatási és innovációs programokban. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

A tavaszi csapadék ellenére is kevés a víz Franciaországban

2023. május 19. 10:04

Az átlag feletti csapadékmennyiség Franciaország nagy részén márciusban és áprilisban javította a talajvízszintet, de a terület több mint kétharmadában még az átlag alatt maradt.

Miért nem virágzik a lilaakác?

2023. augusztus 6. 05:40

A lilaakác virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás.

Jobb, ha megszokjuk a szélsőséges időjárást

2019. július 11. 08:17

Ezek az ellentétes éghajlati anomáliák – az Európa északi részén tapasztalt forró szárazság és a déli viharos esőzések – azonos időben nem fordultak elő az elmúlt 500 év során.

A víz fontossága - a talaj hazánk legnagyobb víztározója

2022. augusztus 11. 06:37

A talaj termékenységét, a növényi produkciót (biomasszát) korlátozó tényezők nagy része közvetlenül vagy közvetve a talaj vízháztartásával kapcsolatos.