Növénytermesztés

AM: cél a hosszútávon fenntartható vízgazdálkodás kialakítása

AM Sajtóiroda

Hosszútávon fenntartható vízgazdálkodást kell kialakítani, amely az állampolgárok mellett a gazdálkodóknak is élhető jövőt teremt – hangsúlyozta Juhász Anikó, az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára Prágában, a cseh elnökség keretében megrendezett BIOEAST konferencián.

A cseh agrárminiszter, Zdeněk Nekula védnökségével megrendezett V4-es találkozó résztvevői a Duna vízgyűjtő területéhez kapcsolódó édesvízbázist érintő feladatokról tárgyaltak.  A tanácskozás fő témája egybeesik az Európai Bizottság azon törekvésével, hogy 2030-ra javuljon a sós – óceán és tengerek – és édesvizek minősége. A EU misszió célja, hogy beazonosítsa a problémákat, ráirányítsa a figyelmet, valamint innovatív megoldásokat találjon kezelésükre – tájékoztatott Juhász Anikó. Mint elmondta, a konferencia elsődleges célja az volt, hogy rámutasson a Duna vízgyűjtő medencéjében az édesvízhez kapcsolódó kutatást és innovációt érintő kérdésekre. Hangsúlyozta, hogy az édesvízhez kapcsolódó nemzeti érdekek sokrétűek, de abban minden szakpolitika és minisztérium egyetért, hogy hosszútávon fenntartható vízgazdálkodást kell kialakítanunk. A BIOEAST kelet-európai kezdeményezés éppen abban segíthet, hogy beazonosítsuk és összesítsük a szakpolitika által legfontosabbnak ítélt feladatokat, egyeztessünk a kutatási és innovációs szükségletekről és a V4 és a makró régiót érintő jelentős kérdésekre ráirányítsuk egész Európa figyelmét – erősítette meg Juhász Anikó.

Kifejtette, a Horizont Európa Kutatási Keretprogram segíthet a kezdeményezés támogatásában, fontos, hogy az agrárkutatásra szánt források a tengerek és óceánok mellett az édesvíz és ezen belül a Duna prioritásait is tükrözze, ezáltal is jobb kelet-európai és magyar részvételt teremtve a nagy európai kutatási és innovációs programokban. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Évente egy „Balatont" kiengedünk az országból, pedig meg is tarthatnánk a vizet

2024. szeptember 7. 14:10

A magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, de az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte.

Különleges időjárási jelenségek

2024. július 17. 05:40

A különleges szó alatt itt ne ritkát értsünk, hanem a szélsőséges, vagy éppen összetett jelenségeket, amelyekkel az elmúlt években egyre nagyobb gyakorisággal találkozunk. Beszéljünk az aszályról, a hőhullámról, az okklúziós frontról, a szélviharokról és a szupercelláról.

Aszálykár: hiába várják a gazdák a segélyt

2018. december 23. 12:28

Az ország több tartományában 25 százalékkal is csökkent a gabonatermés, mint például az északnyugati Alsó-Szászországban, ahol több mint 4 ezer támogatási kérelmet nyújtottak be.

A kukorica fél évszázada nem volt ilyen mély gödörben, de ki tud kecmeregni belőle

2023. október 1. 17:10

Katasztrofális évet zártak tavaly a magyar kukoricatermesztők. A hektáronkénti hozam 1970 óta nem volt olyan alacsony, mint 2022-ben, az országos össztermés pedig az 1961-es év adataival „versengett”. Mindezzel együtt a növény termésátlaga növekvő trendet mutat, hektáronként évi 75 kilogrammal. Hol hát az igazság?