Növénytermesztés

Burgonyatanácskozás és bemutató Keszthelyen

Agrofórum Online

Évről-évre megrendeznek két szakmai fórumot, egyet tél végén, egyet meg ilyenkor (június 25.) a nyár közepén. A jelenlegi a XIII. Országos Burgonya növényvédelmi tanácskozás és bemutató címet viselte.

Keszthely lett, és maradt is a burgonyanemesítés és technológiai fejlesztés élharcosa Magyarországon. Évről-évre megrendeznek két szakmai fórumot, egyet tél végén, egyet meg ilyenkor (június 25.) a nyár közepén. A jelenlegi a XIII. Országos Burgonya növényvédelmi tanácskozás és bemutató címet viselte.

A szép számú résztvevőt – akikről általában csak az ebédnél derül ki, hogy valójában hányan is vannak – Polgár Zsolt, a Burgonyakutatási Központ igazgatója – az év eleje óta úgy is, mint tanárember – köszöntötte. Kesergőjében elmondta, hogy nemcsak a téli csapadék hiányától szenvednek a növények, de itt, Keszthelyen március óta mindössze 93 mm csapadék hullott a mai napig, ebből 13 mm tegnap, ami természetesen a termésátlagokon is meglátszik majd. A kísérleteket és persze az üzemi területeket sem kímélik a szomjazó őzek és szarvasok, akik óriási károkat okoznak a burgonyában. Arra kérte a szakembereket, hogy ennek ismeretében tekintsék majd meg a burgonya kísérleteket.

Az első előadó az Agrobio Hungary Kft. szakmai igazgatója, Daoda Zoltán volt, aki harmadik alkalommal tartja a tanácskozás nyitó előadását, természetesen a talajokról. Pontosítok; a kiadványaikon ez a szlogen szerepel: talajból termőföldet. A talaj az bármilyen lehet, de a növény csak a termőföldből tud megfelelően táplálkozni. Beszél a klimatikus szélsőségek kedvezőtlen hatásairól is, amelyeket csak az „életben tartott” talajok képesek kompenzálni. A termőfölddel kapcsolatos problémákat és szerves anyagok csökkenő mennyiségét már a FAO is felismerte, amelyet egy erről szóló tanulmányában közzé is tett.

Mit tudnak ezen javítani az Agrobio termékei? – tette fel a kérdést.
A 2013-2014-es év eredményeit értékelve kifejtette, hogy a kezelések hatására jelentős termésnövekedést tapasztaltak a burgonyában, sőt a kísérleteik azt igazolják, hogy több évi tartós BactoFil használata akár 30%-os humusztartalom növekedést is eredményezett.

Elmondta, hogy a BactoFil termékcsalád alkalmazása, teljes körű biológiai hatást fejt ki, úgymint:
• Tápanyag, hormon, humifikáció
• Talajképzés
• Talajfertőtlenítés
• Cellulózbontás

Másik termékük az Algafix, ami egy mikrobiológiai biostimulátor, amely a növényre permetezve fejti ki kedvező hatását, és a sejtszaporodási folyamatokat stimulálja, így nem csak a termést, de annak beltartalmi értékeit is növeli. Ja, azért állok meg egy szóra, mert az előadás egy hatszemközti beszélgetés formájában folytatódott Daoda úrral és Vértes Tímeával, az FM mezőgazdasági Főosztályának munkatársával. Erről a beszélgetésről a „kávéházi sarokban” számolunk be az Agrofórum Szaklap hasábjain.

A program további része szinte azonos volt az elmúlt évivel.
A burgonyára alkalmazható termékajánlatait mutatták be a Belchim, a Cheminova, a Fitohorm, a Jeli 2000, és a Syngenta képviselői. (A cégek teljes nevét nem írtuk ki, úgyis mindenki tudja.)

Francia vendégeink az ACTIBIOSOL biostimulátor burgonyában való alkalmazhatóságáról számoltak be. Az előadássorozat zárásaként ezúttal is Wolf István, a Burgonyakutatási Központ munkatársa az aktuális növényvédelmi helyzetről és a védekezések lehetőségeiről adott tájékoztatást.

 

A vadak által megjárt kísérleti téren a fajták mellett az egyes cégek által beállított tápanyag, baktérium, lombtrágya kísérletekről számoltak be a képviselők, illetve az alkalmazott növényvédelmi technológiákról.

Utólag megállapítottuk, hogy azért az a vadkár nem is volt olyan jelentős, a csapadékhiány viszont annál inkább.

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Egyre kisebb területen, egyre kevesebb burgonya terem

2023. november 9. 10:10

A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő tendenciát mutat: 2022-ben 17 százalékkal kevesebb (199,2 ezer tonna) burgonya termett, mint egy évvel korábban. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint 2023-ban 5,83 ezer hektárról 161,5 ezer tonna burgonyát takarítottak be.

Ugyanazon a napon vetették és takarították be a burgonyát Hollandiában

2024. május 11. 10:10

2023-ban tragédiát jelentett a hollandoknak, hogy a szélsőséges időjárás, a sok csapadék miatt a termés 5–10 százaléka a földben maradt.

Betiltják a kiskerti eper- és burgonyatermesztést? Drasztikus lépésen gondolkodik Németország

2023. július 19. 10:10

A vízigényes eper- és burgonyatermesztés részleges korlátozásának tervéről röppentek fel híresztelések Alsó-Szászországban. Valóban pazarolják a vizet a háztáji termesztők?

Csomagolt burgonyát gyűjtött be a Nébih az áruházláncok polcairól

2022. december 13. 09:34

A Szupermenta program legújabb tesztjében csomagolt burgonyákat vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei.