Növénytermesztés

Elsőként az országban

Agrofórum Online

Amit Gyulatanyán láttunk, azért kedvezőbb képet mutatott annál, mint amit az országot járva tapasztalunk.

Repce és búza fajtabemutató Gyulatanyán május 19-dikén. A térképet böngészve, a Nyíregyházáról Tokajba vezető út mentén, Nyírtelekkel szemben, az ellenoldalon találjuk Gyulatanyát. Augusztinyi Nagy András a fajtakísérleti állomás vezetője, hagyományosan – évről-évre megrendezi a bemutatók sorozatát.

Augusztinyi Nagy András az Augusztinyi-Agro Kft. tulajdonosa 1993-től bérli az akkori OMMI egyik fajtakísérleti állomását az ország keleti felében, Gyulatanyán. A Fajtakísérleti Állomás jelenleg – mint a magyar állam tulajdona – a NÉBIH kezelésében van, és annak szakmai irányításával működik.


Az előadók

A házigazda üdvözölte a résztvevőket, majd röviden beszámolt a kísérleti állomáson folyó munkáról.
A kisparcellás fajtakísérletekben 142 őszi búza, 186 őszi káposztarepce, 78 napraforgó, és 140 kukorica fajtát vizsgálnak. Ezen kívül a Magyar Kukorica Klub részére 32 kukorica fajta szerepel a kísérletekben. A fajtavizsgálatokon kívül számos agrotechnikai kísérleteket is végeznek, a növényvédőszerek és tápanyagok vonatkozásában. A kísérleti állomást előszeretettel bízzák meg a külföldi kereskedőházak magyarországi honosító vizsgálatokkal. A térség egyik erőssége a burgonya, ezért mezoparcellás kísérleteket is beállítottak.


Az elnökhelyettes és a házigazda

A továbbiakban ismertette, hogy az év során még milyen rendezvényekkel várja Gyulatanyán a szakembereket.
A bemutatók a repcével és a búzával kezdődnek, majd két alkalommal is találkozhatnak a résztvevők a burgonyával, amit főzőversennyel kötnek egybe, hogy a rendezvény vonzerejét show elemekkel is bővítse a vendéglátó.


A NÉBIH munkatársainak gyűrűjében

Következik a napraforgó, a csemegekukorica, majd a szemes kukorica, vagyis 6 alkalommal várja – elsősorban a környékbeli gazdákat – Augusztinyi kolléga. (Azért bátorkodom a kolléga szót használni, mert egykoron, – évtizedekre visszanyúlóan, de még tíz évvel ezelőtt is – munkatársak voltunk.)

*

A tájékoztatót követően Lukács József, a NÉBIH elnökhelyettese köszöntötte a résztvevőket, és röviden beszámolt az általánosságban tapasztalt csapadékhiány következtében várható országosan gyengébb terméskilátásokról. A szakmai előadások közül Szekrényes Gábor és Poós Bernát előadását emeljük ki, akik a fajtakísérletek eredményeit ismertették.
Mindketten úgy nyilatkoztak – egyetértésben a Megyei Agrárkamara elnökének, Rácz Imrének és Lukács elnökhelyettes úrnak a megállapításával, hogy a 2013-as és a 2014-es év eredményeitől, sajnos, messze elmarad az idei.


A búza fajtasor

A szárazságban – érthetően – nem találkoztunk a gombás megbetegedésekkel. Ez akár vigasztalhatja is a gazdákat, mert kevesebbet kell költeniük a növényvédelemre, a másik oldalon viszont a csapadékhiány előre vetíti a gyengébb hozamokat.

Amit Gyulatanyán láttunk, azért kedvezőbb képet mutatott annál, mint amit az országot járva tapasztalunk. Megkockáztatjuk, hogy átlagban a 4 t/ha-os repcetermés itt benne van a fajtákban, és a búzákban is, ennél többet remélni hiú ábránd, legalábbis a kísérletekben.


Ez a repce még ígéretes

– Talán, ha megjön az eső – mondták a jelenlévők.
– A hét végére ígérik – nyugtázták többen is.
Majd meglátjuk.


A tűző napon a repcefajták előtt

Amin viszont már nem tud a természet sem változtatni, még akkor sem, ha valamennyi körülmény optimálisan alakul (csapadék, hőmérséklet), hogy az eddig differenciálódott szaporító képletek (becők, kalászok) száma és mérete nem lesz több, illetve nagyobb. A magvak „telítődésén”, persze még segíthet a csapadék, ha tényleg időben megérkezik, s nem utólag, amivel az egyébként is gyengének ígérkező termés kárára lehet.

Várakozunk és bizakodunk.

(Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Mit kell tudnunk a vernalizációról, és miért baj, ha elmarad?

2024. december 3. 15:10

Bizonyos növényfajok életciklusuk során alacsony hőmérsékletet igényelnek, hogy a generatív szakaszba átlépjenek, tehát virágot hozzanak.

Szennyvíziszapból foszforműtrágya: előnyök és hátrányok

2024. december 2. 11:10

Az újrahasznosítás a legkörnyezetkímélőbb eljárás, főleg az olyan szennyező anyagok esetében, mint a foszfor és a szennyvíziszap.

A napenergiával működő öntözés megoldást jelenthet Afrikában

2024. december 1. 08:10

A FAO új kiadványa szerint a napenergiával működő öntözés hatalmas lehetőségeket biztosíthat Afrika egyes részein.

A Gabonakutató 2021-es fajtakínálata rendkívül impozáns

2021. június 30. 04:35

A GK kalászos fajtaválasztéka széles körű: kenyérbúza mellett durum- és tönkölybúza, tritikálé, árpa és zab fajták teszik teljessé a kínálatot.

Nem mindegy, hogy milyen talajművelési rendszert alkalmazunk

2022. július 16. 11:47

Hogyan lehet hatékony a fenntarthatóság? - többek között erre a kérdésre próbáltak választ adni a KITE szakemberei a Green Deal kapcsán is.

Szakmai nap Martonvásáron – három felvonásban

Nekikeseredett az idő. Azért ez a Medárd csak nem hagyja magát. Ha egyszer esik, akkor bizony esik. Szinte nem múlik el nap június 8-dika óta, hogy valahol az országban özönvízzel, jégesővel, szélviharokkal ne keserítené az egyre szélsőségesebb időjárás a lakosság, meg persze a gazdák életét.

Korán érett, ami el nem fagyott, a pénz meg elúszott

2018. július 20. 04:12

Kitalálták. A kajszibarackról van szó. Az alma után egyik meghatározó gyümölcsünk a kajszi/barack, ami az idén ugyancsak csalódást okozott a termelők jelentős részének a fagykárok miatt.