6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Növénytermesztés

Elsőként az országban

Agrofórum Online

Amit Gyulatanyán láttunk, azért kedvezőbb képet mutatott annál, mint amit az országot járva tapasztalunk.

Repce és búza fajtabemutató Gyulatanyán május 19-dikén. A térképet böngészve, a Nyíregyházáról Tokajba vezető út mentén, Nyírtelekkel szemben, az ellenoldalon találjuk Gyulatanyát. Augusztinyi Nagy András a fajtakísérleti állomás vezetője, hagyományosan – évről-évre megrendezi a bemutatók sorozatát.

Augusztinyi Nagy András az Augusztinyi-Agro Kft. tulajdonosa 1993-től bérli az akkori OMMI egyik fajtakísérleti állomását az ország keleti felében, Gyulatanyán. A Fajtakísérleti Állomás jelenleg – mint a magyar állam tulajdona – a NÉBIH kezelésében van, és annak szakmai irányításával működik.


Az előadók

A házigazda üdvözölte a résztvevőket, majd röviden beszámolt a kísérleti állomáson folyó munkáról.
A kisparcellás fajtakísérletekben 142 őszi búza, 186 őszi káposztarepce, 78 napraforgó, és 140 kukorica fajtát vizsgálnak. Ezen kívül a Magyar Kukorica Klub részére 32 kukorica fajta szerepel a kísérletekben. A fajtavizsgálatokon kívül számos agrotechnikai kísérleteket is végeznek, a növényvédőszerek és tápanyagok vonatkozásában. A kísérleti állomást előszeretettel bízzák meg a külföldi kereskedőházak magyarországi honosító vizsgálatokkal. A térség egyik erőssége a burgonya, ezért mezoparcellás kísérleteket is beállítottak.


Az elnökhelyettes és a házigazda

A továbbiakban ismertette, hogy az év során még milyen rendezvényekkel várja Gyulatanyán a szakembereket.
A bemutatók a repcével és a búzával kezdődnek, majd két alkalommal is találkozhatnak a résztvevők a burgonyával, amit főzőversennyel kötnek egybe, hogy a rendezvény vonzerejét show elemekkel is bővítse a vendéglátó.


A NÉBIH munkatársainak gyűrűjében

Következik a napraforgó, a csemegekukorica, majd a szemes kukorica, vagyis 6 alkalommal várja – elsősorban a környékbeli gazdákat – Augusztinyi kolléga. (Azért bátorkodom a kolléga szót használni, mert egykoron, – évtizedekre visszanyúlóan, de még tíz évvel ezelőtt is – munkatársak voltunk.)

*

A tájékoztatót követően Lukács József, a NÉBIH elnökhelyettese köszöntötte a résztvevőket, és röviden beszámolt az általánosságban tapasztalt csapadékhiány következtében várható országosan gyengébb terméskilátásokról. A szakmai előadások közül Szekrényes Gábor és Poós Bernát előadását emeljük ki, akik a fajtakísérletek eredményeit ismertették.
Mindketten úgy nyilatkoztak – egyetértésben a Megyei Agrárkamara elnökének, Rácz Imrének és Lukács elnökhelyettes úrnak a megállapításával, hogy a 2013-as és a 2014-es év eredményeitől, sajnos, messze elmarad az idei.


A búza fajtasor

A szárazságban – érthetően – nem találkoztunk a gombás megbetegedésekkel. Ez akár vigasztalhatja is a gazdákat, mert kevesebbet kell költeniük a növényvédelemre, a másik oldalon viszont a csapadékhiány előre vetíti a gyengébb hozamokat.

Amit Gyulatanyán láttunk, azért kedvezőbb képet mutatott annál, mint amit az országot járva tapasztalunk. Megkockáztatjuk, hogy átlagban a 4 t/ha-os repcetermés itt benne van a fajtákban, és a búzákban is, ennél többet remélni hiú ábránd, legalábbis a kísérletekben.


Ez a repce még ígéretes

– Talán, ha megjön az eső – mondták a jelenlévők.
– A hét végére ígérik – nyugtázták többen is.
Majd meglátjuk.


A tűző napon a repcefajták előtt

Amin viszont már nem tud a természet sem változtatni, még akkor sem, ha valamennyi körülmény optimálisan alakul (csapadék, hőmérséklet), hogy az eddig differenciálódott szaporító képletek (becők, kalászok) száma és mérete nem lesz több, illetve nagyobb. A magvak „telítődésén”, persze még segíthet a csapadék, ha tényleg időben megérkezik, s nem utólag, amivel az egyébként is gyengének ígérkező termés kárára lehet.

Várakozunk és bizakodunk.

(Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Kína újabb génszerkesztett növényeket hagyott jóvá

2025. január 31. 09:40

17 új GMO fajtát hagytak jóvá, ami várhatóan ellenállóbb, tehát nagyobb termőképességű, kisebb inputanyagigényű növényeket jelent.

Ha hiányosan kelt a kukorica: hogyan találjuk meg az okát?

2025. január 30. 11:10

A termelők sokszor maguk sem értik, hogy mi okozza a kukoricaállományukban a hiányos, foltos kelést. Pedig kis keresgéléssel feltárhatók az okok.

Korán érett, ami el nem fagyott, a pénz meg elúszott

2018. július 20. 04:12

Kitalálták. A kajszibarackról van szó. Az alma után egyik meghatározó gyümölcsünk a kajszi/barack, ami az idén ugyancsak csalódást okozott a termelők jelentős részének a fagykárok miatt.

Biogazdálkodási Napok: a termelők és a fogyasztók találkahelye

2021. augusztus 7. 06:38

A Biogazdálkodási Napok célja, hogy bemutassa a biogazdálkodás területén zajló tudományos kutatási és fejlesztési eredményeket a mindennapi gyakorlatban.

Burgonyaellátási nehézségekre kell felkészülnünk

2024. július 3. 10:40

A 20. hét óta folyamatosan esik Nyugat-Európában, így eléggé megkéstek a vetések, sok helyen még a tervezett mennyiség felét sem ültették el.

A Gabonakutató 2021-es fajtakínálata rendkívül impozáns

2021. június 30. 04:35

A GK kalászos fajtaválasztéka széles körű: kenyérbúza mellett durum- és tönkölybúza, tritikálé, árpa és zab fajták teszik teljessé a kínálatot.