18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Növénytermesztés

Helyzetjelentés a szántóföldekről

Agrofórum Online

Magyarország egész területét sújtja a szárazság és ebből kifolyólag a növényeket az aszály. Szántóföldi kultúrák különböző fenológiai állapotnak örvendenek viszont fejlődési ciklusukra nagyon rányomta bélyegét a vízhiány.

Az őszi árpa fejlettsége BBC-H 31-32 vagyis 1-2 szár csomós állapotban, őszi búza BBC-H 30, káposztarepce szintén fejlettségi skála szerint 60-61 – ebben az időszakban lenne a növényünknek legnagyobb szüksége az intenzív és egyenletes víz utánpótlásra és ezzel párhuzamosan a tápanyag felhasználásra.

Sajnos a kialakult helyzet miatt a talajban és a felszínen felgyülemlett tápanyagfelvétel igen csak korlátozott inkább oldatlan formában van jelen akár mikró-makró elemeket nézünk, de mit is tehetnénk, hogy átvészeljük a kritikus időszakot és próbáljunk generatív fejlődésre bírni növényeinket.

Sajnos víz nélkül nincs élet, tápanyagot pótolni, ami elengedhetetlen eleme a sikeres termelésnek természetesen összetett folyamat és elsősorban gyökéren keresztül van rá lehetőségünk, de ebben a kaotikus időszakban levélen keresztül, mint egy infúzió sokat segíthetünk, ha próbáljuk segíteni a tápanyag felvételét. Minden kultúrának más-más az igénye, de valahol mégis összevág a dolog.

Jelenleg nagyon sok lombtrágya áll a gazdák rendelkezésére, viszont egyik a másikkal igencsak erős kölcsönhatásban használható sikeresen, vagyis nem mindig a N, mint elem a felelős a gyatra növekedésért és ennek felvehetőségéért.

Most mindez vízhiánnyal párosulva okozhat fejlődési zavarokat és akár megtermékenyülési problémákat, de még nyílt utat is a kórokozóknak.

Én következő kombinációkat alkalmazva próbálnám menteni ami menthető:

Kalászosokban

UAN 30% oldat: 30 l/ha

Mn:300 gr/ha

Cu:100gr/ha

Zn:160 gr/ha

B:150 gr/ha

Repcében

UAN 30% oldat: 30l/ha

B:150 gr/ha

CaO:200 gr/ha

MgO:150 gr/ha

Remélem, segíthettem: Jancsó Tibor, növényvédelmi szakmérnök

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Kényes, de meghálálja a törődést a burgonya

2019. április 27. 05:36

A sikeres növénytermesztés minden esetben a jól megfontolt fajtaválasztással indul. Nincs ez másképp a burgonyánál sem.

Szervestrágya-kijuttatás: sertéstrágya

2022. szeptember 18. 10:38

A sertéstrágya értékes szerves trágya, például a benne lévő mikroelemek jelentősen növelhetik a talaj termékenységét.

Miért kell a kén? -  Legyél profi a búza nitrogén- és kéntrágyázásában!

2024. április 19. 05:40

A nitrogén hatékony beépüléséhez megfelelő mennyiségű kénre van szükség. Ezenfelül a kén serkenti a növények növekedését, fokozza a fehérje- és a sikérképződést, az ellenálló képességet, javítja a sütőipari értéket, javítja a termésbiztonságot.

Kevesebb a nitrogén, de ettől még nem dőlhetünk hátra

2022. február 17. 10:05

Az őszre kirobbant műtrágya-helyzet miatt gyorsan kellett dönteni a vetésforgó összeállításában és az inputanyag-vásárlásban, vagy éppen nem vásárlásban. Minden lehetőséget mérlegelve sok gazdálkodó úgy döntött, hogy megnöveli a vetésszerkezetében azon növények arányát, melyek kevesebb nitrogénnel is beérik, így több helyen nőni fog a napraforgó és szója vetésterülete. Ami még erősítheti a döntésüket, hogy a hazai és a világpiacon továbbra is nagy a kereslet mindkét növény iránt, stabilan, magas áron értékesíthetőek.