Növénytermesztés

Helyzetjelentés a szántóföldekről

Agrofórum Online

Magyarország egész területét sújtja a szárazság és ebből kifolyólag a növényeket az aszály. Szántóföldi kultúrák különböző fenológiai állapotnak örvendenek viszont fejlődési ciklusukra nagyon rányomta bélyegét a vízhiány.

Az őszi árpa fejlettsége BBC-H 31-32 vagyis 1-2 szár csomós állapotban, őszi búza BBC-H 30, káposztarepce szintén fejlettségi skála szerint 60-61 – ebben az időszakban lenne a növényünknek legnagyobb szüksége az intenzív és egyenletes víz utánpótlásra és ezzel párhuzamosan a tápanyag felhasználásra.

Sajnos a kialakult helyzet miatt a talajban és a felszínen felgyülemlett tápanyagfelvétel igen csak korlátozott inkább oldatlan formában van jelen akár mikró-makró elemeket nézünk, de mit is tehetnénk, hogy átvészeljük a kritikus időszakot és próbáljunk generatív fejlődésre bírni növényeinket.

Sajnos víz nélkül nincs élet, tápanyagot pótolni, ami elengedhetetlen eleme a sikeres termelésnek természetesen összetett folyamat és elsősorban gyökéren keresztül van rá lehetőségünk, de ebben a kaotikus időszakban levélen keresztül, mint egy infúzió sokat segíthetünk, ha próbáljuk segíteni a tápanyag felvételét. Minden kultúrának más-más az igénye, de valahol mégis összevág a dolog.

Jelenleg nagyon sok lombtrágya áll a gazdák rendelkezésére, viszont egyik a másikkal igencsak erős kölcsönhatásban használható sikeresen, vagyis nem mindig a N, mint elem a felelős a gyatra növekedésért és ennek felvehetőségéért.

Most mindez vízhiánnyal párosulva okozhat fejlődési zavarokat és akár megtermékenyülési problémákat, de még nyílt utat is a kórokozóknak.

Én következő kombinációkat alkalmazva próbálnám menteni ami menthető:

Kalászosokban

UAN 30% oldat: 30 l/ha

Mn:300 gr/ha

Cu:100gr/ha

Zn:160 gr/ha

B:150 gr/ha

Repcében

UAN 30% oldat: 30l/ha

B:150 gr/ha

CaO:200 gr/ha

MgO:150 gr/ha

Remélem, segíthettem: Jancsó Tibor, növényvédelmi szakmérnök

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Búzatermesztés 200 évvel ezelőtt

2024. december 20. 10:10

A 19. század elején a búzatermesztés fáradságos tevékenység volt, hiszen gépek nem, kizárólag kézi szerszámok álltak rendelkezésre.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A kukorica gyökérnövekedése hatást gyakorol az élelmezésbiztonságra is

2021. szeptember 11. 04:38

Az aszályra hajlamos területek, mint például Afrika esetében a felfedezés nagyobb hozamokat eredményezhet, amely az élelmezésbiztonságra kedvező hatást gyakorolhat.

Mikor fejtrágyázzuk zöldségnövényeinket?

2019. június 9. 05:38

Szakcikkünk a trágyázás időzítésének és a tápanyagok megosztásának fontosságát ismerteti a szabadföldi zöldségtermesztésben.

Minden hektár felett van 56 000 TONNA NITROGÉN a levegőben! - Dráguljon még tovább a műtrágya?

2022. április 4. 15:36

Egy éve senki nem gondolta volna, hogy ily mértékű áremelkedés történik a műtrágyapiacon. Február vége felé jöttek az első hírek, hogy érdemes készletre vásárolni, mert jelentős drágulás várható. Sokan úgy vélték akkor, hogy hova drágulna a műtrágya, amikor már így is éppen elég drága.

Nitrogénműtrágyák és startertrágyák - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (I. rész)

2018. március 13. 16:27

A különböző nitrogénműtrágya típusok jellemzése, a tápanyag-antagonizmussal kapcsolatos kérdések, a relatív tápanyaghiány okai, a startertrágyák típusai, jellemzői és hatékonysága.