Növénytermesztés

Keresőkutyák találhatják meg az invazív, mérgező növényeket

Agrofórum Online

A kutyák éles szaglásukkal kábítószereket, robbanóanyagokat és betegségeket is képesek felismerni. Most azt feltételezik, hogy olyan mérgező növényeket is megtalálnak, amelyek lehetetlenné teszik a termés eladását. Ugyanis már nagyon kis mennyiségű szennyeződés is ahhoz vezethet, hogy bizonyos fűszernövényeket vagy gyógynövényeket nem lehet értékesíteni az EU-ban.

A speciálisan kiképzett kutyák képesek lehetnek megtalálni a veszélyes és invazív gyomfajokat, amelyek gyakran mérgezőek és komoly veszélyt jelentenek az emberekre és az állatokra. Ezt vizsgálja a bécsi Természeti Erőforrások és Élettudományok Egyetemének (BOKU) kísérlete. A projektben azt tesztelik, hogy a kutyák szag alapján képesek-e megtalálni a mérgező növényeket a szántóföldön termesztett különleges kultúrákban.

Mit keresnek a kutyák?

A kutyák elsősorban olyan mérgező növényeket keresnek, amelyek úgynevezett pirrolizidin alkaloidokat (PA-kat) tartalmaznak. A PA-k olyan anyagok a növényekben, amelyek a károsítók elleni védekezés érdekében termelődnek. Ötszáznál több formájáról tudunk, hatezernél is több növényfajban. Főleg a fészkesvirágzatúak, érdeslevelűek családjában, aggófű nemzetségben fordul elő. Azonosítása és eltávolítása különösen fontos a gyógynövény- és fűszerültetvényeken. Ausztriában az őshonos PA-t tartalmazó mérgező növények, például a közönséges aggófű (Senecio vulgaris) mellett olyan invazív fajok is előfordulnak, mint a tavaszi aggófű (S. vernalis) vagy a keskenylevelű aggófű (S. inaequidens), amelyeket Kelet-Európából vagy Dél-Afrikából kerültek az országba.

Még a rendkívül alacsony szennyezettségi szint is ahhoz vezethet, hogy a fűszer- vagy gyógynövényeket nem lehet többé árusítani az EU-ban. Ugyanis a PA-k rendszeres fogyasztása még nagyon kis mennyiségben is gyakran rákkeltő, nagyobb dózisban pedig károsítja a májat, mivel a toxin felhalmozódik. Ezért az EU 2022-ben számos termékre szigorú határértékeket állapított meg.

Hogyan működik a kiképzés és a terepkísérletek a keresőkutyákkal?

A keresőkutyákat először friss és szárított növényekkel képezik ki. Ezzel egyidejűleg elemzik az illékony szerves vegyületeket a mintákban. A kutatók így szeretnék megérteni, hogy az illóolaj-tartalom és -összetétel hogyan befolyásolja a keresés sikerét.

A projekt második évében aztán valódi kereséseket végeznek majd gyógynövényekkel és fűszerekkel beültetett termőterületeken, hogy kiderüljön, hatékonyabbak-e a kutyák a mérgező növények keresésében, mint az emberek. Cél az is, hogy tisztázzák, mely környezeti tényezők befolyásolják leginkább a keresés sikerét.

Az emberi szemnek nehéz a fiatal növények beazonosítása

A kutyáknak a lehető leghamarabb meg kell találniuk a potenciális mérgező növényeket, és képesnek kell lenniük arra is, hogy megbízhatóan felismerjék a fiatal, nem virágzó növényeket. A fiatal növényeket az ember kevésbé képes felismerni, különösen, ha tavasszal még nem virágoztak, mint például a keskenylevelű aggófű.

Ha nagyobb területről van szó, ezek a mérgező növények könnyen elkerülhetik a figyelmet. „A projektünk megmutatja, hogyan lehet az állatok adottságait a legmodernebb technológiával kombinálni az élelmiszer-biztonság javítása érdekében a mezőgazdaságban. Ez remélhetőleg csökkenteni fogja a munkaerő-ráfordítást és kevesebb gyomirtásra lesz szükség” – mondja Silvia Winter projektvezető.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Gyümölcsök és zöldségek, amelyek a kutyáknak adhatók

2024. augusztus 14. 11:10

A zöldségek-gyümölcsök között vannak kifejezetten egészségesek a kutyák számára. Ezeket mutatjuk be a mindennapitól az egzotikus változatokig.

Mennyire hatékonyak a bolhák és kullancsok riasztására, irtására törzskönyvezett szerek?

2024. augusztus 7. 11:40

A közelmúltban a Nébih 13 készítményt ellenőrzött ezek közül, hogy meggyőződjenek valóban „megteszik-e” azt, amit ígérnek.

Kutyáink és macskáink tiltólistája – ezek ne szerepeljenek az étrendjükben!

2022. március 15. 08:36

Sok háztartásban napi szinten előfordul, hogy az ebédből, a vacsorából vagy a főzésből megmaradt ételmaradék vagy „potyadék” válogatás nélkül a macska vagy kutya táljában landol. Ez alapvetően nem probléma, hiszen ezeknek az élelmeknek a jelentős része alkalmas kedvenceink táplálására, de nem szabad mindent és minden mennyiségben eléjük tennünk! Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!

Nébih és ROKK együttműködés az állatkínzás és az állatviadalok ellen

2021. január 17. 10:37

A Nébih és a ROKK egyaránt kiemelt fontosságúnak tartja az állatkínzások számának jelentős csökkentését, illetve az illegális kutyaviadalok felszámolását.