Növénytermesztés

Lengyelország a világ tizedik legnagyobb burgonyatermelője

Agrofórum Online

Kína fölényesen vezeti a burgonyatermelő országok ranglistáját India és Oroszország előtt. Az Európai Unió tagállami közül Németország áll a legelőkelőbb helyen, hatodikak a globális listán. A közép-kelet európai régióból Lengyelország is bekerült a TOP 10-be, igaz csak a tizedik helyen. Magyarországon 344 ezert tonna burgonyát termesztettek, a hazai termés a hatvanas évek óta folyamatosan csökken.

Éves 91,82 millió tonnás terméssel világelső Kína a burgonyatermesztésben. India 50,19 millió tonnás eredménnyel követi a legnépesebb országot a listán. Oroszország 22,07 millió tonnás betakarított burgonyamennyiséggel áll a harmadik helyen – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát. A negyedik helyen szintén kelet-európai ország, Ukrajna következik 20,27 millió tonnával. Az Egyesült Államok áll az ötödik helyen, ott 19,18 millió tonnás termést regisztráltak.

TOP 10 burgonyatermelő ország a világon (tonna)

A TOP 10 mezőnyének második felét a legjobb eredményt felmutató európai uniós tagállam, Németország nyitja 10,6 millió tonnával. Banglades 9,7 millió tonnás termése a hetedik helyre volt elég. Franciaország nyolcadik helyéhez 8,56 millió tonnás betakarításra volt szükség. Hollandia 6,96 millió tonnával következik a sorban a kilencedik helyen. A TOP 10-es listát egy régiós állam, Lengyelország zárja 6,48 millió tonnával.

Magyarországon a FAO adatai szerint 2019-ben 344 ezer tonna burgonyát termesztettek. Ez a mennyiség igaz, hogy 16 tonnával magasabb a 2018-as 328 ezer tonnánál, de így is beleillik a hatvanas évek óta folyamatosan csökkenő trendbe. A 2018-as adat egyébként az 1961 óta rendelkezésre álló adatsor mélypontját is jelenti egyben. Az 1966-os 2,91 millió tonnás termés számít ebben az időszakban rekordnak, utána két év alatt 1,63 millió tonnára csökkent a magyarországi termés, ami 1969-re 2,01 millió tonnára növekedett, de utána néhány éves időszaki emelkedésekkel folyamatos a csökkenés.

A burgonya termesztésére vonatkozó legkorábbi magyarországi adat egyébként a Vértes-hegységben található Vérteskozmáról származik. A helyi jószágkormányzó 1745. szeptember 28-i levelében egy vitás ügyben grundbeer  néven említi a burgonyát, amelyet a térségbe betelepült németek honosítottak meg.

Kiemelt kép: Unsplash

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Burgonyaültetés és csepegtetőtömlők lehelyezése egy menetben

2024. június 25. 14:40

A csepegtetőtömlőkkel vizet takaríthatunk meg a hagyományos öntözéshez képest. A tömlők fektetése azonban problémát jelentett – mostanáig.

Szinte kirabolják a termelőket és fogyasztókat a belga burgonyapiacon

2024. július 11. 10:10

Egy friss Greenpeace-felmérés szerint a belga burgonyapiac 90 százalékát 7 nagyobb társaság tartja ellenőrzés alatt.

Sárban fuldoklik a krumpli, kétségbeejtő helyzet alakult ki Nyugat-Európában

2024. január 18. 13:10

Sárban dagonyázva próbálják betakarítani a burgonyát Nyugat-Európában, de a termés egy jelentős része így is benne marad a földben, óriási károkat okozva a gazdáknak.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Január és február

2023. február 14. 05:37

Bár a téli hónapokban kisebb a kínálat a szezonális vitaminbombákból, mégis kis odafigyeléssel változatossá tehetjük velük az étkezésünket. Lássuk, hogy januárban és februárban milyen zöldség- és gyümölcsfajok vannak a listán!