Növénytermesztés

Mi teheti ,,klímaellenállóvá” a növényeket?

Agrofórum Online

A növények bizonyos stresszhelyzetekben, kártevő rovarok jelenlétében, aszály, vagy magas hőmérséklet esetén szalicilsav termelésével képesek védekezni, ami a klímaváltozással összefüggő kedvezőtlen környezeti hatások túlélését is elősegítheti.

A Kaliforniai Egyetem kutatóinak a szalicilsav termelésszabályozásával kapcsolatos eredményei nemrég láttak napvilágot a Science Advances nevű tudományos szaklapban. A kutatók az Arabidopsis thalianara,vagyis lúdfűre vonatkozóan tettek megfigyeléseket, de remélik, hogy a növény sejtjeinek stresszre adott válaszaival kapcsolatos ismereteiket számos más növényfajra is alkalmazni tudják, beleértve az élelmiszeripari felhasználásra szánt növényeket is. A kutatási eredmények a gazdasági haszonnövények ellenállóképességének fokozása szempontjából lehet korszakalkotó – olvasható mindez a sciencedaily.com oldalon.

Az élő szervezetekben a környezeti stressz hatására reaktív oxigénformák képződnek, amelyek a növények esetében akár végzetes kimenetelűek is lehetnek. Bár, mint sok más esetben, itt is a mérték a meghatározó: vagyis kis mennyiségben a reaktív oxigénformák védekezési reakciókat váltanak ki, mint például a már említett szalicilsav nevű ,,védőhormon” termelését is. A molekula védi a sejtek kloroplasztiszát, vagyis zöld színtestet, amely a fotoszintetikus reakció helyéül szolgál, azaz a sejt energiatermelő folyamatainak szerves eleme.

Jelenleg minden olyan eredmény felhasználható, amely a növények életképességét fokozó folyamatokra vonatkozik. Ilyen módon a növények ellenállóbbá tehetők az éghajlatváltozással összefüggő kedvezőtlen hatásokkal szemben – mondta Katayoon Dehesh, molekuláris biokémia professzor, a kutatás első szerzője.

Forrás: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/07/220712102648.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Háztáji újragondolt formában: hódítanak a modern biokertek

2022. július 11. 13:14

Otthon, a kiskertben termesztett zöldségnek, gyümölcsnek más az íze, benne van művelőjének szíve-lelke.

Az ősi selyemúton terjedő mezőgazdasági technológia

2018. január 24. 21:01

Egyre több a bizonyíték, hogy az Ázsia területén élő ősi nomád pásztorkodó közösségek növénytermesztési tevékenységet is folytattak.

A vártnál jobb a termés Németországban

2022. augusztus 28. 06:36

Becslések szerint Németország 2022-es őszi búzatermése várhatóan 4,6 százalékkal nő 2021-hez képest, valamivel több mint 22 millió tonnára.

Vessen kukoricát a DEKALB-bal 2023-ban is!

2023. április 4. 06:36

A megnövekedett vetésterületű őszi kultúrák térhódítása, az energiaválság normalizálódása és a biztató januári esőzések miatt optimistán tekinthet előre, aki a tavasszal DEKALB kukoricát tervez vetni.