Növénytermesztés

Mi teheti ,,klímaellenállóvá” a növényeket?

Agrofórum Online

A növények bizonyos stresszhelyzetekben, kártevő rovarok jelenlétében, aszály, vagy magas hőmérséklet esetén szalicilsav termelésével képesek védekezni, ami a klímaváltozással összefüggő kedvezőtlen környezeti hatások túlélését is elősegítheti.

A Kaliforniai Egyetem kutatóinak a szalicilsav termelésszabályozásával kapcsolatos eredményei nemrég láttak napvilágot a Science Advances nevű tudományos szaklapban. A kutatók az Arabidopsis thalianara,vagyis lúdfűre vonatkozóan tettek megfigyeléseket, de remélik, hogy a növény sejtjeinek stresszre adott válaszaival kapcsolatos ismereteiket számos más növényfajra is alkalmazni tudják, beleértve az élelmiszeripari felhasználásra szánt növényeket is. A kutatási eredmények a gazdasági haszonnövények ellenállóképességének fokozása szempontjából lehet korszakalkotó – olvasható mindez a sciencedaily.com oldalon.

Az élő szervezetekben a környezeti stressz hatására reaktív oxigénformák képződnek, amelyek a növények esetében akár végzetes kimenetelűek is lehetnek. Bár, mint sok más esetben, itt is a mérték a meghatározó: vagyis kis mennyiségben a reaktív oxigénformák védekezési reakciókat váltanak ki, mint például a már említett szalicilsav nevű ,,védőhormon” termelését is. A molekula védi a sejtek kloroplasztiszát, vagyis zöld színtestet, amely a fotoszintetikus reakció helyéül szolgál, azaz a sejt energiatermelő folyamatainak szerves eleme.

Jelenleg minden olyan eredmény felhasználható, amely a növények életképességét fokozó folyamatokra vonatkozik. Ilyen módon a növények ellenállóbbá tehetők az éghajlatváltozással összefüggő kedvezőtlen hatásokkal szemben – mondta Katayoon Dehesh, molekuláris biokémia professzor, a kutatás első szerzője.

Forrás: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/07/220712102648.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

A jól választott silókukorica-hibrid a takarmányelőállítás alapja

2023. október 9. 06:40

A silókukoricából készített kukoricaszilázs magas rosttartalma és emészthetősége miatt a kérődző állatok takarmányozásának egyik fontos alapanyaga.

A búzavetés 98 százalékával végeztek Ukrajnában

2022. május 22. 06:36

Az ukrán gabonakereskedők szövetsége, az UGA korábban azt közölte, hogy a tavaszi búza vetésterülete összesen 190 ezer hektár, tavaszi árpa 900 ezer hektár, kukorica pedig 3,9 millió hektár lehet.

Már tesztelhető a Nébih elektronikus permetezési napló vezetésére szolgáló felülete

2022. június 1. 18:06

A Nébih elektronikus felületén kell vezetni 2022. július 1-től a permetezési naplót.

Beszéljünk a gabonavírusokról!

2022. szeptember 23. 09:12

A gabonavírusok kalászos gabonáinkat a tenyészidőszak egésze alatt fenyegető kórokozók, amelyek jelentőségét gyakran alábecsüljük.